Załamanie pogody zmierza na wschód i jest doskonale widoczna na zdjęciach satelitarnych oraz zobrazowaniach radarowych.
Radykalna zmiana pogody w regionie
We wtorek Polska będzie znajdować się pod wpływem ustępującego ośrodka wysokiego ciśnienia znad Federacji Rosyjskiej o imieniu Burkhard a docierającym od północnego zachodu rozległym układem niżowym o nazwie Sigrid z centrum w rejonie Morza Norweskiego, jaki sprowadzi opady głównie w formie deszczu, natomiast wysoko w górach śniegu. Opady atmosferyczne występować mają szczególnie w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego. Napływać będą na ogół ciepłe masy powietrza polarnomorskiego głównie z rejonu środkowego Atlantyku transportowane wzdłuż Starego Kontynentu. Za frontem zacznie płynąć znacznie chłodniejsze powietrze i temperatura powietrza obniży się w całym kraju podczas najbliższych kilkudziesięciu godzin.
Wiele osób myślało, że śnieg w Tatrach pozostanie przynajmniej do wiosny bądź wczesnego lata. Jednak nastąpiła gwałtowna odwilż i pokrywa śnieżna szybko zaczęła topnieć. Groźne okazują się oblodzenia na szlakach górskich. Ubiegłej doby padł dobowy rekord temperatury powietrza w Bielsku Białej, gdzie temperatura powietrza w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów wzrosła do 18.5℃. Był to efekt oddziaływania wiatru fenowego, który podnosił temperaturę powietrza. Co ciekawe, to przebity został rekord temperatury powietrza z 25.11.2006 r., który wynosił 17.9℃ ustanowiony na stacji meteorologicznej w Makowie Podhalańskim.
Maksymalna temperatura powietrza za ostatnie 24 godziny na obszarze Polski według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB
Pogoda zaskoczyła w kraju. Pogorszenie aury zmierza od zachodu na wschód
Widzimy, że najcieplej było na zachodzie, południowym i północy. Najchłodniej na wschodzie. Do kraju przejściowo napłynęło powietrze zwrotnikowe, przynosząc nadzwyczaj wysokie temperatury jak na trzecią dekadę listopada 2024 r.
Temperatura maksymalna, 25.11.2024 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB pomiędzy 7:00-19:00 czasu urzędowego
Załamanie pogody zmienia aurę w kraju
We wtorek dzień przed południem na wschodzie i południu kraju jest bezchmurnie lub występuje zachmurzenie małe. Jednak na pozostałym obszarze zachmurzenie duże. Aczkolwiek po południu rozpogodzenia na zachodzie po przejściu frontu, natomiast na wschodzie i południu prognozowany wzrost zachmurzenia do dużego. Aczkolwiek rano w dolinach w Małopolsce lokalnie występowały mgły ograniczające widzialność do 200-300 m. Ponadto w ciągu dnia przemieszczające się z zachodu na wschód kraju przelotne opady deszczu na froncie chłodnym, gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym. Natomiast w szczytowych partiach w Karkonoszy opady przed południem, natomiast w Karpatach po południu opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 5°C na Suwalszczyźnie, około 7°C na przeważającym obszarze kraju, do 10°C na północnym zachodzie i południowym wschodzie.
Niższe wartości lokalnie w rejonach podgórskich – około 3°C. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, jednak miejscami porywisty, z kierunków zachodnich, aczkolwiek początkowo we wschodniej połowie kraju południowy. Ponadto w rejonach podgórskich Bieszczadów i Beskidu Niskiego rano wiatr w porywach do 60 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 80 km/h, w ciągu dnia słabnące.
Polecamy: Mróz w grudniu stanie się siarczysty. Poniżej -30 stopni na północy Europy.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD na obszarze Polski, które ukazują postępujące załamanie pogody na wschód
Będzie mróz nocami i o świcie oraz gęste mgły. Załamanie pogody związane z frontem chłodnym radykalnie zmieni pogodę
Noc z wtorku na środę przyniesie we wschodniej połowie kraju zachmurzenie początkowo duże i zanikające przelotne opady deszczu, w rejonach podgórskich Karpat deszczu ze śniegiem, w górach śniegu, później większe przejaśnienia. Natomiast w zachodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane w ciągu nocy miejscami wzrastające do dużego i gdzieniegdzie, zwłaszcza na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej, przelotne opady deszczu. Jednak nad ranem w Małopolsce i na Śląsku mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy od 0°C do 3°C, cieplej na Wybrzeżu – około 5°C; chłodniej w rejonach podgórskich – tam w obniżeniach terenu około -5°C. Gdzieniegdzie w centrum i na południu temperatura przy gruncie może spaść do -3°C, dlatego przy mokrej nawierzchni powodując oblodzenie. Wiatr będzie słaby, nad morzem umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, na południu lokalnie zmienny. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 75 km/h
W najcieplejszym momencie dnia w środę od 5°C na wschodzie do 8°C na południu i południowym zachodzie; w rejonach podgórskich chłodniej – od 3°C do 5°C. Noce w obszarach rozpogodzeń z przymrozkami przy gruncie i na wysokości 2 metrów.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, sat24.com, IMGW, modele.imgw.pl, ogimet.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC