Zgniły wyż kształtuje pogodę pod koniec listopada 2022. Jednak w nocy z 29/30 listopada 2022, pojawi się w wielu regionach mróz, gdzieniegdzie także mgły i opady marznące. Możliwe również słabe opady śniegu.
Zgniły wyż wpływa na pogodę w naszym kraju
Sytuacja baryczna od kilku dni nie ulega większym zmianom. Polska pozostaje na peryferiach potężnego wyżu Erik z centrum nad Federacją Rosyjską. Pomimo wysokiego ciśnienia, nie jest to wyż pogodny, bo pod wilgotną warstwą inwersji utrzymywało się dziś w wielu regionach zachmurzenie stratus i stratocumulus. Była to typowa forma zgniłego wyżu z nielicznymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie z chmur stratus i Stratocumulus zdarzyły się opady mżawki, deszczu i słabe opady śniegu.
Zgniły wyż kształtuje pogodę w Polsce. Prognoza pola ciśnienia na 30 listopada 2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Na przełomie listopada i grudnia pozostaniemy na skraju kontynentalnego wyżu o imieniu Erik ze wschodu. Zacznie do nas już wraz z początkiem grudnia wkraczać mróz całodobowy od wschodu. Początkowo w wielu regionach obserwować będziemy zachmurzenie duże i całkowite, które zalegać ma pod wyraźna inwersją osiadania wyżu znad Rosji. Amplitudy dobowe temperatury nie okażą się duże w miejscach, gdzie przez całą dobę utrzymają się przez kilka dni z rzędu chmury niskie. Jednak w rejonach, gdzie się wypogodzi, to spadki temperatury mogą okazać się znaczące. Nawet do dwucyfrowych wartości w pierwszej dekadzie grudnia.
Zgniłe wyże to prawdziwa zmora modeli numerycznych w półroczu chłodnym
Prognozowanie podinwersyjnego zachmurzenia warstwowego (St, Sc) i mgieł stanowi duży problem dla modeli numerycznych. Dlatego też w dni, kiedy to panuje zgniły wyż, zalecamy śledzić zobrazowania satelitarne, aby zorientować się czy w naszym rejonie pojawiają się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Najwięcej chwil z pogodnym niebem, można było dziś obserwować w szczytowych partiach gór, które znalazły się nad wilgotną warstwą inwersji. W obszarach, gdzie utrzymywało się przez cały dzień zachmurzenie warstwowe, dzienny wzrost temperatury za sprawą promieniowania krótkofalowego i długofalowego był mocno ograniczony. Wygląda na to, że obszar występowania podinwersyjnego zachmurzenia w ostatni dzień listopada będzie jeszcze większy. Najwięcej pogodnych chwil doświadczą mieszkańcy terenów podgórskich i górskich.
Zgniły wyż w naszej części Europy. Zasięg podinwersyjnego zachmurzenia, 29 listopada 2022 nad Polską w spektrum widzialny, okiem satelity EUMETSAT
Temperatura maksymalna na posterunkach IMGW-PIB, 29 listopada 2022, 7:00-19:00. Źródło: CMM IMGW
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na południu i południowym zachodzie kraju. Lokalnie w północno-wschodniej połowie kraju możliwe słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub marznącej mżawki powodującej gołoledź. Miejscami mgły, lokalnie marznące, ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy będzie od -4°C do 0°C, nad morzem od 0°C do 2°C, chłodniej w dolinach górskich Karpat, od -10°C do -5°C. Wiatr słaby, nad morzem także umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.
Wyliczana minimalna temperatura powietrza, 30 listopada 2022, 05Z według modelu ICON EU – RUC
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC