Zorza polarna możliwa nad Polską. Prognozowana umiarkowana burza magnetyczna kategorii G2

Niedawno przez centrum tarczy słonecznej przemieściła się duża dziura koronalna . Dobrze widoczna na zdjęciach SDO. Strumień wiatru słonecznego przez nią uwalniany powinien osiągnąć Ziemię około 11-12 września, przynosząc zmianę warunków pogody kosmicznej.

Jak czytamy na stronie Polski Astrobloger nie zawsze muszą wystąpić warunki do obserwacji zórz polarnych z naszych szerokości geograficznych.

Z uwagi na położenie tej struktury niemal na samym równiku słonecznym, wyemitowany strumień powinien cechować się bezpośrednim skierowaniem ku Ziemi i osiągnięciem jej po około 3 dobach od uwolnienia. Rzeczona dziura koronalna nie posiada jednak dużej rozpiętości południkowej, co może oznaczać, że uwolniony strumień jest „wąski”, w konsekwencji czego jego oddziaływanie na pogodę kosmiczną będzie krótkotrwałe, do 2-3 dób. Oficjalna prognoza zakłada wystąpienia przynajmniej umiarkowanej burzy magnetycznej kategorii G2 wraz z napływem strumienia. Burze tej aktywności wiążą się z 50% prawdopodobieństwem zwiększenia zasięgu widoczności zórz polarnych nad umiarkowane szerokości geograficzne, w tym Polskę, choć należy mieć świadomość, że nie zawsze sytuacja rozwija się aż tak korzystnie.

W tym przypadku możliwe jednak jest wzmocnienie skutków napływu CHHSS za sprawą  ➨ „efektu równonocy” wspominanego wielokrotnie w danych opracowaniach na blogu, szczególnie namacalnego właśnie przy równonocy jesiennej. Może się więc zdarzyć, że mimo niewielkiego strumienia lub niewielkiej siły burzy magnetycznej, aktywność zórz polarnych okaże się wystarczająca dla ich zaobserwowania (wizualnego lub chociaż fotograficznego) z polskich lokalizacji. Dodatkowo warto zauważyć, że Księżyc w dniu wczorajszym osiągnął wrześniowy nów i w trakcie spodziewanego napływu strumienia, jego oświetlenie nie będzie przekraczać 20%. Uczyni to najbliższe noce idealnymi dla łowów na zorzę polarną, o ile oczywiście burza rozwinie się w oczekiwany przez nas sposób, a obserwator przebywać będzie w ➨ odpowiednich warunkach – dodaje polski Astrobloger

 

Polacy mają okazje dostrzec zorzę polarną w okresie od 11 do 12 września. Niewykluczone, że szansa do jej obserwacji będzie w kolejnych dniach. Obserwacje najlepiej prowadzić z dala od źródeł miejskiego światła w kierunku północnym. Pogoda przyziemna będzie łaskawa w najbliższych dniach, chociaż punktowo możliwe są mgły, o których pisaliśmy tutaj.

Bieżące komunikaty tutaj.