Zwrot w pogodzie i koniec gwałtownych burz na dłużej. Potem pojawi się fala upałów powyżej 33°C i noce tropikalne w Polsce

Zwrot w pogodzie i odpoczynek od burz na kilka dni od niedzieli. Groźne zjawiska konwekcyjne powrócą jednak w okolicach drugiej połowy nowego tygodnia. Będziemy musieli uważnie śledzić kolejne prognozy pogody i ostrzeżenia meteorologiczne.

Upał w prognozach w ostatnich dniach czerwca

Od kilku dni nieustannie nad Polską doświadczamy silnych burz, które powodują poważne szkody materialne, drzewostanie oraz skutkują przerwami w dostawach prądu. Co więcej, poszkodowane są również osoby postronne, ale na szczęście nikt nie zginął na skutek występowanie nawałnic w minionych dniach. Przed nami jednak stabilizacja w pogodzie i na kilka dni odpoczniemy od zjawisk konwekcyjnych, które mają szanse wrócić pod koniec miesiąca. W prognozach widnieje jednak szansa na silny upał w ostatnich dniach czerwca.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 16 godzin na obszarze Polski przez system detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Blitzortung

zmiana pogody w kraju
Zwrot w pogodzie i rozbudowa wyżu oraz jego bliskość nad wodami Bałtyku ustabilizują aurę w kolejnych dniach

Zwrot w pogodzie na kilka dni od niedzieli. Czeka nas stabilny okres synoptyczny

Od burz odpoczniemy już w najbliższą niedzielę, gdy to rozbuduje się nad Polską w suchszej i chłodniejszej masie powietrza klin wyżu znad Atlantyku oraz Zatoki Biskajskiej i ustabilizuje warunki pogodowe. Potem znajdziemy się pod wpływem klina wędrownego wyżu znad Morza Północnego i Skandynawii, co zapewni nam spokojny początek nowego tygodnia.

Sytuacja synoptyczna na 23.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

W ostatni dzień weekendu Polska znajdzie się w zasięgu wyżów barycznych znad zachodniej Europy, wypierając ośrodki niżowe ze strefami frontowymi daleko za naszą wschodnią granicę. Jedynie przelotne opady deszczu możliwe są w północnych województwach kraju. Natomiast pozostałym terenie umiarkowane zachmurzenie z rozpogodzeniami i dużą ilością pogodnego nieba.

Upał i letnia pogoda się we znaki w nowym tygodniu, co powodować będzie szybkie zaostrzanie się suszy w regionach, gdzie opadów burzowych w minionych dniach i tygodniach było najmniej.

zwrot w pogodzie i upały
Zwrot w pogodzie przed nami, który sprzyjać będzie wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Widnieje wstępnie fala upałów w prognozach na koniec czerwca 2024 r. (fot. ilustracyjne. Fanipogody.pl, źródło mapy meteologix.com)

Lato termiczne będzie się rozwijać. Powrócą upały po krótkiej przerwie

Średnia dobowa temperatura powietrza w kolejnych dniach będzie charakterystyczna dla lata termicznego. Słoneczna aura ma dominować w kolejnych dniach. Będzie to wynikać z oddziaływania obszaru podwyższonego ciśnienia, gwarantując nam przez wiele dni stabilną pogodę. W niedzielę warunki pogodowe okażą się stabilne w całym kraju i niewielkie opady atmosferyczne zdarzą się wówczas na północy i północnym wschodzie, lecz burz już nie prognozujemy. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 21-24°C.

Zwrot w pogodzie przewidywany i ustąpienie na kilka dni silnych burz.

Nowy tydzień rozpocznie się stabilną pogodą, co wynikać ma z oddziaływania ośrodka wysokiego ciśnienia, który znad Morza Północnego przesunie się nad Danię, a potem nad wody Morza Bałtyckiego, stanowiąc element blokady cyrkulacji strefowej oraz adwekcji wilgotnych i chwiejnych mas powietrza z południa. Przynajmniej do środy pozostaniemy w zasięgu silnego ośrodka wysokiego ciśnienia z centrum na północ od Polski. Zagwarantuje nam to wiele pogodnych dni bez istotnych opadów deszczu na przeważającym obszarze naszego kraju oraz z coraz wyższą temperaturą powietrza.

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura w okresie od 28-30 czerwca 2024 r. według predykcji modelu amerykańskiego GFS

zwrot w pogodzie i upał na horyzoncie
Zwrot w pogodzie i potem nadejście upałów ze sporą ilością stabilnej aury

Groźna pogoda i silne burze

Sytuacja zacznie się zmieniać w okolicach drugiej połowy tygodnia, gdy to w czwartek i piątek w pasie dzielnic południowych i zachodnich zaczną pojawiać się częstsze opady i gwałtowne burze. W drugiej połowie dnia w tym okresie pojawiać się będzie więcej chmur kłębiasto-deszczowych, z których zdarzą się opady i punktowo gwałtowne burze. Intensywność zjawisk towarzyszących nie będzie jednak tak wysoka, jak w sobotę i minionych dniach, gdy to nawałnice przetaczały się przez przeważający obszar woj. lubelskiego. Coraz wyższa temperatura, silne i długie usłonecznienie skutkować ma szybkim spadkiem wilgotności gleby. Dlatego ponownie w wielu regionach wzrastać zacznie m.in zagrożenie pożarowe. Szczególnie w tych regionach, gdzie w minionych dniach opadów konwekcyjnych i burz było najmniej.

Prognozowany wstępnie obszar opadów i gwałtownych burz nad Polską, 27 czerwca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

zwrot w pogodzie w kraju
Zwrot w pogodzie na dłużej. W drugiej połowie nowego tygodnia powrócić mogą gwałtowne burze

Dynamiczna pogoda i groźne burze

Z każdym kolejnym dniem nowego tygodnia sukcesywnie wzrastać ma wyraźnie temperatura powietrza o średnio 2-3 stopnie. Aura zachęcać ma do wypoczynku na świeżym powietrzu oraz pieszych wędrówek po górach. Tym bardziej, że przez kilka dni z rzędu nie będzie warunków do rozwoju burz, które m.in w górach i obszarach podgórskich oraz na akwenach wodnych stanowią istotne zagrożenie w półroczu ciepłym. Na początku przyszłego tygodnia na termometrach zobaczymy w poniedziałek od 20°C do 25°C, ale z każdym kolejnym dniem będzie coraz cieplej. Już we wtorek będą regiony w kraju, gdzie temperatura wyniesie nawet 22-28°C.

W okresie od środy do soboty na przeważającym obszarze Polski wystąpi dzień gorący, a miejscami zacznie pojawiać się upał. Co więcej, nocami zdarzą się też noce tropikalne. Oznacza to, że temperatura nie będzie niższa nocami niż 20°C. W drugiej połowie nowego tygodnia na termometrach zobaczymy nawet 29-34°C. Będzie więc po kilkudniowej przerwie powrót upałów. To będzie duży zwrot w pogodzie.

Polecamy: Upał stanie się potężny

Prognozowana temperatura powietrza na 26 czerwca 2024 i powrót upału do kraju według ECMWF

powrót upału do kraju i silnych burz
Powrót upału do kraju i zwrot w pogodzie. Będą silne burze, ale dopiero w drugiej części tygodnia

Upał będzie nasilał w drugiej części nowego tygodnia. Zwrot w pogodzie przewidywany

Najnowsze, lecz wciąż wstępne prognozy modeli numerycznych pokazują, że dynamizm w pogodzie wzrośnie na przeważającym obszarze Polski na przełomie czerwca i lipca, niosąc częstsze gwałtowne burze z gradem, silnym wiatrem i licznymi wyładowaniami atmosferycznymi. Zwrot w kierunku groźnych zjawisk konwekcyjnych będzie więc wyraźny. Przy wysokiej wilgotności powietrza i wystąpieniu dni gorących oraz upalnych często będzie parno i duszno, utrudniając nam np. nocny wypoczynek. Koniec czerwca zapowiada się gorący i okresowo upalny na przeważającym obszarze naszego kraju. Jest szansa, że wystąpi nawet fala upałów, szczególnie w okolicach 26-30 czerwca 2024 r. Odczuwalna będzie w wielu regionach. Być może okresami sięgając także w rejon polskiego wybrzeża. Co z pewnością ucieszy urlopowiczów i dzieci, które wyruszą na letnie wakacje nad polskie morze.

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 27 czerwca 2024 według modelu ECMWF dla Polski

silny upał w prognozach
Silny upał w ostatnich dniach czerwca w prognozach dla Polski

Silny upał powyżej 33 stopni w prognozach dla Polski. Możliwa fala upałów pod koniec czerwca 2024 r.

Pod koniec czerwca temperatura będzie najczęściej powyżej normy wieloletniej. Szczególnie w okresie od 25.06.2024 r. do 30.06.2024 r. temperatura będzie wyższa o średnio 2-6°C od normy z lat 1991-2020 r. Pierwszy miesiąc meteorologicznego lata nie zapisze się jako chłodny, ale też nie będzie miesiącem w normie klimatycznej. Średnia anomalia temperatury liczona do 21 czerwca 2024 r. dla przeważającego obszaru Polski wynosi około 0.6°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Gorący i okresami upalny okres w pogodzie w ostatnich dniach czerwca spowoduje, że anomalia temperatury finalnie wzrośnie na znacznym obszarze naszego kraju w okolice 2°C. Względem lat 1991-2020 r. Nic nie wskazuje na to, aby krajowe rekordy temperatury dla czerwca były zagrożone w ostatnich tygodniach mijającego miesiąca. W pierwszej połowie lipca temperatury najprawdopodobniej nieco spadną po przejściu dynamicznego frontu na przełomie miesięcy. Jednak w dalszym ciągu okresami będzie gorąco i duszno, a czasem również i zdarzą się lokalne gwałtowne burze.

Prognozowany wstępnie silny upał na 28 czerwca 2024 według modelu ECMWF dla Polski

upał w kraju i zwrot
Gorąca, upalna i letnia pogoda w kraju. Fala upałów możliwa miejscami pod koniec czerwca 2024 r.

Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org, dwd.de, climatereanalyzer.org/, meteologix.com, wxcharts.com