11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Aktywny front sunie przez Polskę. W kolejnych godzinach spadnie śnieg. Nadciąga ochłodzenie i mróz

Zgodnie z poranną prognozą pogody w Lany Poniedziałek 5 kwietnia nad Polską wędruje front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Front przynosi nie tylko opady, ale przede wszystkim dość silne ochłodzenie. Znajdujemy się w strefie podwyższonego gradientu ciśnienia. W związku z tym w kraju w poniedziałek mocno wieje wiatr.

Położenie frontu atmosferycznego 5 kwietnia w godzinach południowych (źródło IMGW)

Front chłodny nad Polską 5 kwietnia 2021

Front niesie opady deszczu, a później śniegu nad Polską 5 kwietnia

Podczas gdy na południu i wschodzie kraju mamy do czynienia z bezchmurnym niebem, na północy i zachodzie panuje zupełnie inny rodzaj pogody. Front atmosferyczny niesie ze sobą rozległe pasmo zachmurzenia. Wraz z frontem nad krajem przesuwa się strefa opadów.

Strefa zachmurzenie w Polsce 5 kwietnia

Strefa chmur i opadów wczesnym popołudniem rozciąga się od Warmii i Mazur, przez centralna Polskę po Dolny Śląsk. Całkowite zachmurzenie panuje również na północnym zachodzie kraju. W pasie od Pomorza przez Kujawy po zachodniopomorskie i Wielkopolskę lokalnie występują intensywne opady. Przy temperaturze powietrza na poziome 3-4 stopni na chwilę obecną front przynosi opady deszczu. Warto zaznaczyć, że w tym samym czasie na południu kraju jest nawet 13 stopni, co sprawdzicie tutaj). Na krańcach północnych Polski jest tylko minimalnie powyżej zera, co skutkuje pierwszymi opadami śniegu w dniu dzisiejszym (nie ostatnimi).

W kolejnych godzinach chłodne powietrze spływać będzie również w głąb kraju. Strefa zachmurzenia przesuwała będzie się dalej na południowy wschód, a wraz z chmurami do centrum, a następnie na południowy wschód Polski dotrze strefa opadów.

Strefa opadów śniegu wieczorem w Polsce

Temperatura po południu i wieczorem spadnie już w całym kraju spadnie w okolice zera (w nocy pojawią się przymrozki, a nawet mróz). W związku z tym opady deszczu na południowym wschodzie i południu Polski przejdą w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Lokalnie wieczorem śnieg padać może intensywnie, a we wtorkowy poranek za oknami niektórzy ujrzą zimowe krajobrazy. Opady śniegu prognozowane są po południu i wieczorem również na północy i zachodzie kraju. Tutaj jednak trudniej prognozować dokładne wystąpienie opadów, gdyż śnieżyce związane będą z konwekcją. Najlepiej wypiętrzone chmury mogą po południu generować na północnym zachodzie wyładowania atmosferyczne.

Ochłodzenie na Polską

Na zakończenie wpisu kilka słów o temperaturze nad Polską. Przed frontem atmosferycznym, w skutek silnej operacji słonecznej w dolnych partiach troposfery, temperatury wzrosną dziś nawet do 14 stopni powyżej zera. Za frontem chłodnym do Polski spływać zacznie zdecydowanie chłodniejsze powietrze. Skutkuje to dużym kontrastem termicznym. Podczas gdy na południu kraju jest do 14 stopni, na krańcach południowych termometry wskazują zaledwie 1 stopień powyżej zera. Z każdą godziną adwekcja chłodu postępowała będzie na południe i południowy wschód Polski. W nocy na sporym obszarze kraju temperatury spadną w okolice zera. W górach i na zachodzie kraju spodziewany jest mróz.

Temperatura w Polsce w nocy z poniedziałku na wtorek