Alerty pogodowy 03.02.2021 nad Polską. Nadciąga gołoledź i śnieżyce

We wczorajszych wpisach wspominaliśmy, że środa i noc z środy na czwartek przyniesie bardzo dynamiczną i lokalnie groźną pogodę nad Polską. W związku z przechodzeniem aktywnego niżu i systemu frontów w kraju wystąpią opady. Na północy będą to śnieżyce, a w Polsce centralnej pojawi się groźna gołoledź i oblodzenie.

Niż REINHARD przyniesie załamanie pogody w Polsce

Za silne załamanie pogody odpowiedzialny będzie niż REINGARD, który dynamicznie zbliża się w kierunku Polski z zachodu. Nie jest to ośrodek głęboki, lecz bardzo aktywny. Niesie ze sobą szereg zjawisk pogodowych.

Niż Reinhard przyniesie załamanie pogody

Na powyższej mapie barycznej (źródło dwd.de) widać, że centrum niżu jeszcze znajduje się w okolicach Wysp Brytyjskich. Nasz kraj sięga za to system aktywnych frontów atmosferycznych. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynie na występowanie w Polsce niebezpiecznej pogody będzie kontrast termiczny. Warto zauważyć, że gdy na północy kraju będzie 2 stopni mrozu, na południu termometry wskazywać mogą nawet 10 kresek powyżej zera.

Niż REINHARD niesie ze sobą mnóstwo opadów atmosferycznych. W związku z wysokim kontrastem temperatury, na granicy dwóch mas powietrza dojdzie do opadów marznących.

Pas Polski zagrożony silną gołoledzią i oblodzeniem

Już w porannej prognozie pogody na środę pisaliśmy o tym, że na północnym zachodzie kraju od rana występują opady marznące. Obecnie marznący deszcz pada w regionie od Gorzowa Wielkopolskiego po obszar na północ od Poznania. Niestety, kolejne godziny przyniosą rozszerzanie się obszaru zagrożonego wystąpieniem gołoledzi.

Opady marznące i gołoledź w Polsce

Już w południe obszar na którym występować może gołoledź i oblodzenie rozszerzy się od Szczecina i Gorzowa, aż po Toruń. Lokalnie opady deszczu marznącego mogą być naprawdę intensywne. Niektóre z modeli prognozują pokrywę lodową przekraczającą 1cm. Z pewnością, taka warstwa lodu przyniesie olbrzymie zagrożenie nie tylko na drogach. Tak silne oblodzenie doprowadziło by na pewno do łamania się gałęzi i konarów drzew. Awarii ulegałyby linie energetyczne.

Załamanie pogody Polska

W godzinach wieczornych strefa opadów marznących nadal będzie rozciągać się od Pomorza Zachodniego po Mazowsze. Jednak dokładne występowanie oblodzenia, przy tak dynamicznej pogodzie na kilkanaście godzin wstecz może być obarczone błędem.

Silne śnieżyce na północy Polski

Cały czas ostrzegamy przed gołoledzią i oblodzeniem. Tymczasem w chłodniejszych masach powietrza, nad Polską północną występowały będą dziś i w nocy z środy na czwartek opady śniegu. Lokalnie śnieżyce mogą być naprawdę intensywne. Lokalnie w przeciągu najbliższej doby nad Polską północną spaść może od kilku do nawet kilkunastu centymetrów śniegu. Opady mogą przybierać postać zamieci śnieżnych, gdy na godziny popołudniowe prognozowany jest silniejszy wiatr.

Wiatr w Polsce

Wiało będzie na północy kraju, jednak z najsilniejszym wiatrem zmagali będą się mieszkańcy Polski południowej. W pasie od centrum na południe prędkość wiatru w środę pod wieczór i w nocy osiągać może do 80 km/h. W górach i na obszarach podgórskich wiało będzie jeszcze mocniej.