Antycyklon będzie się umacniał. Wzrost ciśnienia. Centrum wyżu coraz bliżej Polski. Wystąpią przymrozki, mgły i zanikające opady

Antycyklon ma się umacniać. Wzrost ciśnienia atmosferycznego postępować ma w dalszym ciągu w nocy. Spodziewane przymrozki na nizinach, mgły i zanikające opady na Pomorzu Zachodnim.

Analiza sytuacji synoptycznej na 17.03.2022, 12 UTC według IMGW-PIB Wrocław dla Europy i obszarów przyległych

masa ppk

Dziś znaleźliśmy się pod wpływem dobrze rozbudowanego wyżu o imieniu OLIVER 1044 hPa z centrum nad zachodnią Rosją. Już jutro w godzinach porannych z ciśnieniem w centrum ośrodka wzrośnie do 1049 hPa i ulokuje się na pograniczu Białorusi oraz Rosji.

Ponadto w tym samym czasie w naszą stronę przesuwać ma się atlantycki antycyklon o nazwie PETER 1034 hPa. Jaki znad wschodniego Atlantyku przemieści się nad Wyspy Brytyjskie. Dlatego też płytki ośrodek niżowy o imieniu GESINE z ciśnieniem 1015 hPa znad Morza Północnego. Będący pomiędzy tymi wyżami ma się w dalszym ciągu wypełniać się. Ponadto jego bezopadowe zachmurzenie frontowe już najbliższej nocy oraz w ciągu jutrzejszego dnia będzie nasuwało się do nas znad Niemiec. Natomiast bruzda niskiego ciśnienia będąca pomiędzy wyżami będzie wypełniała się. Już w nocy z piątku na sobotę oba wyże utworzą jeden ośrodek wyżowy. Z centrum nad Jutlandią, z przyległościami w kształcie zdeformowanej elipsy z osią ułożoną równoleżnikowo. Co więcej my znajdziemy się po jego południowo wschodniej stronie. Dominować ma wiatr z sektora wschodniego i nadal napływać będzie do nas suche powietrze polarne kontynentalne, pogłębiające suszę w całym kraju, a szczególnie wschodzie i północnym wschodzie.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 18.03.2022, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Antycyklon będzie się umacniał. Wzrost ciśnienia. Centrum wyżu coraz bliżej Polski. Wystąpią przymrozki, mgły i zanikające opady

Antycyklon wpływał na pogodę w Polsce. Nad dzielnice zachodnie nasunęło się zachmurzenie frontowe

W czwartek głównie we wschodniej połowie kraju zachmurzenie było przeważnie małe. Ponadto na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, miejscami z większymi przejaśnieniami. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały maksymalnie od 6°C na wschodzie, około 10°C w centrum, do 11°C, 13°C na zachodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty, południowo-wschodni.

Zwróćmy również uwagę na imponujące zdjęcie satelitarne z drugiej części dzisiejszego dnia. Nad zachodnią i północą oraz częściowo południową częścią Polski zalegało zachmurzenie frontowe. Co więcej nad dzielnice wkraczał pod wieczór front chłodny.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym z dnia 17.03.2022, wykonane przez satelitę geostacjonarnego o godzinie 17:05 czasu lokalnego

zachmurzenie frontowe

Noc z czwartku na piątek przyniesie we wschodniej połowie kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe za sprawą antycyklonu. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Jedynie na Pomorzu Zachodnim możliwe miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, zanikające z biegiem nocy na froncie chłodnym. Głównie na południowym-zachodzie lokalnie możliwe mgły ograniczające widzialność do około 300 m.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 18.03.2022, 00 UTC dla Polski

Antycyklon będzie się umacniał. Wzrost ciśnienia. Centrum wyżu coraz bliżej Polski. Wystąpią przymrozki, mgły i zanikające opady

W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -7°C na wschodzie, około -3°C w centrum i na południu, do 3°C, 5°C na zachodzie. W rejonach podgórskich Karpat miejscami spadek temperatury do -10°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni, jedynie na Pomorzu umiarkowany, nad morzem porywisty, południowy, przechodzący na północnym zachodzie na kierunki zachodnie.