Pogoda. Deficyt opadów do końca marca 2022. Potężne antycyklony mają wpływać na warunki pogodowe. Mróz i przymrozki nocami, a następnie gwałtowne ocieplenie na początku wiosny w Polsce. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.
Pogoda. Mało dynamiczne warunki pogodowe w marcu
Prognozy modeli sezonowych, które sugerowały marzec 2022 jako suchy sprawdzają się bardzo dobrze. Stabilne warunki pogodowe przez wiele dni zawdzięczamy dominacji ośrodków wysokiego ciśnienia, które są nazywane również antycyklonami. Ściągają one do Polski zarówno masy polarno morskie oraz polarno kontynentalne. Powietrze napływające do naszej części Starego Kontynentu charakteryzuje się na ogół niewielką zawartością wilgoci. Utrzymujący się dość suchy przełom zimy i wiosny niekorzystnie wpłynie na wegetacje. Wzrasta również zagrożenie pożarowe w lasach.
Prognozy modeli numerycznych zarówno modeli europejskich oraz amerykańskich sugerują, że trzecia dekada marca przyniesie kontynuacje suchej aury. W wielu regionach naszego kraju nie będzie opadów atmosferycznych przynajmniej do 25 marca 2022. Sytuacja ma szanse się zmienić dopiero w ostatnich dniach mijającego miesiąca, ale w dalszym ciągu opady mają poniżej normy wieloletniej w Polsce.
Prognozowana suma opadowa za okres od 17.03.2022, 06Z do 25.03.2022 według modelu GFS
Pogoda. Silny wyż z ciśnieniem 1050 hPa na przełomie 2 i 3 dekady marca
Na przełomie 2 i 3 dekady marca znajdziemy się pod wpływem bardzo silnej blokad antycyklonalnej. Nad przeważającym obszarem Europy rozciągać ma się rozległy wyż. Ośrodek wyżowy ze wschodu Starego Kontynentu, połączy się z wyżem z zachodniej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Pod koniec mijającego tygodnia barometry wyskalowane do poziomu morza na północy Polski pokażą nawet 1049-1050 hPa.
Warunki pogodowe będą więc stabilne z dużymi dobowymi amplitudami temperatury. Czekają nas więc stabilne warunki pogodowe z typowym cyklem dobowym wiatru w wyżu, który nasilać ma się w ciągu dnia na skutek ogrzewania podłoża, a następnie słabnąć wyraźnie pod wieczór. Oczekiwana jest na ogół bezchmurna aura, a tylko miejscami wzrośnie zachmurzenie do umiarkowanego i dużego. Takie okresy na ogół nie będą krótkotrwałe. Niewielkie opady atmosferyczne do końca mijającego tygodnia w postaci deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu są prognozowane gdzieniegdzie w dzielnicach północnych i zachodnich. Wystąpią one w nocy z piątku na sobotę. Wcześnie popada słabo na froncie chłodnym w północno-zachodniej części kraju w czwartek. Przyszły tydzień również bez rewelacji w kontekście opadów. Popadać może dopiero pod koniec nadchodzącego tygodnia.
Prognozowana suma opadowa według modelu ECMWF za okres od 17.03.2022, 00Z do 25.03.2022
Pogoda. Deficyt opadów na przełomie zimy i wiosny nie tylko w Polsce
W porównaniu do lutego warunki pogodowe są bardziej stabilne. Skutkuje to występowaniem mało dynamicznych warunków pogodowych przez wiele dni. Cyrkulacja zachodnia jest zablokowana, dlatego też nie przemieszczają się ośrodki niżowe z zachodu na wschód Europy. Tylko nieliczne fronty i zatoki przechodzą przez nasz kraj w marcu. Napływające suche masy powietrza pochodzenia polarno morskiego oraz polarno kontynentalnego, sprzyjają na ogół występowaniu dużych wahań temperatury w ciągu doby.
Orientacyjna prognoza anomalii opadów za okres od 17.03.2022 do 24.03.2022 według modelu CFS
Suche warunki pogodowe utrzymają się w najbliższych tygodniach nie tylko w Polsce, ale także w zachodniej i wschodniej części Starego Kontynentu. Nieco więcej popada miejscami na południowym-zachodzie i gdzieniegdzie na południu Europy. Szansa na zmianę warunków pogodowych widzimy w prognozach dopiero na koniec miesiąca. Wstępne i wciąż zmieniające się prognozy na kwiecień sugerują nam dominacje pogody niżowej oraz opady powyżej normy w kwietniu. Wkrótce przekonamy się, czy te prognozy nie ulegną zmianie.
Wstępna prognoza tygodniowej anomalii opadów według modelu CFS na 24.03.2022 do 31.03.2022 według modelu CFS
Pogoda. Krótkie ochłodzenie za sprawą adwekcji suchej masy polarno kontynentalnej, a następnie znaczne ocieplenie
Pod koniec mijającego tygodnia dostaliśmy się w zasięg znacznie chłodniejszej masy pochodzenia polarno kontynentalnego. Ochłodzenie jest najbardziej odczuwalne we wschodniej i południowej części kraju. Chłodny okres synoptyczny na przełomie 2 i 3 dekady marca nie będzie długotrwały. Z prognoz modeli europejskich oraz amerykańskich wynika, że ocieplenie dotrze do Polski wraz z początkiem przyszłego tygodnia. Będzie to spowodowane adwekcją znacznie cieplejszej masy powietrza. W kulminacyjnym momencie ocieplenia termometry w ciągu dnia na zachodzie i południu kraju pokażą nawet 15°C/19°C. Wyż zmieni nieco swoje położenie, co umożliwi napływ cieplejszego powietrza. Przy dość silnej insolacji na początku wiosny wysokie wartości na termometrach nie będą zaskoczeniem.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 17.03.2022 do 23.03.2022 wraz ze średnią za ten okres według modelu ICON, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020
Pogoda. Antycyklony blokują przemieszczanie się zatok i frontów atmosferycznych
Tak jak wspominaliśmy, warunki pogodowe w kolejnych tygodniach będą stabilne za sprawą wyżów. Deficyt opadów ma być wyraźny, nie zabraknie jednak pogodnej aury. Nocami jednak częste będą przymrozki a gdzieniegdzie nawet mróz. Ciśnienie atmosferyczne wysokie ma być początkowo w pierwszej części nadchodzącego tygodnia. Następnie ciśnienie zacznie spadać, ale w dalszym ciągu pozostaniemy w polu wyraźnie podwyższonego ciśnienia. Ujemne wartości zaczną ustępować stopniowo nocami w przyszłym tygodniu, kiedy to dotrze do nas cieplejsze powietrze. Jednak duże amplitudy dobowe przy napływie suchej masy są możliwe na nizinach oraz w górach i na obszarach podgórskich.
Temperatura maksymalna zanotowana na oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW-PIB w dniu 15.03.2022, opracowanie J. Lewandowski, wizualizacja danych z ogimet.com
Pogoda. Szczyt ocieplenia przypadnie na pierwsze dni kalendarzowej wiosny w Polsce
Kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na okres od 21.03.2022 do 25.03.2022. Dwucyfrowe dodatnie temperatury wystąpią na przeważającym obszarze Polski. Wygląda na to, że nadchodzące ocieplenie przyniesie najwyższe temperatury od początku roku. Warto wspomnieć o krótkim akcencie z początku mijającego tygodnia, gdy termometry pokazały wiosenne wartości na termometrach w wielu regionach naszego kraju. Najcieplej było na stacji telemetrycznej IMGW-PIB w Nowym Sączu, gdzie w klatce meteorologicznej ulokowanej na standardowej wysokości pomiarowej 2 m.n.p.g zanotowano 16,2°C. Coraz więcej jednak wskazuje, że w przyszłym tygodniu wartości zanotowane na posterunkach pomiarowych IMGW będą wyższe. Szczególnie po 22 marca, kiedy to temperatura wzrosnąć może przy pogodnym niebie do 16°C/19°C, a w zasięgu efektu fenowego może pierwszy raz w tym roku przekroczyć 20°C na południu.
Wyliczana maksymalna temperatura na 22.03.2022, 18 UTC według modelu GFS
Wyliczana wstępnie maksymalna temperatura na 23.03.2022, 18 UTC według amerykańskiego modelu GFS
Prognozowana temperatura maksymalna 24.03.2022, 18 UTC według modelu GFS
Wstępna prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 25.03.2022, 18 UTC
Wkrótce podamy więcej informacji o sytuacji pogodowej na przełomie 2 i 3 dekady marca
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda. Deficyt opadów będzie duży. Potężne antycyklony mają wpływać na aurę. Mróz i przymrozki nocami, a potem silne ocieplenie do 20°C w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.