Antycyklon wpłynie na warunki pogodowe w Polsce. Czeka nas dużo chwil ze słońcem. Opady na przełomie lutego i marca mają być poniżej normy wieloletniej. Sprawdzamy najnowsze prognozy numeryczne amerykańskich i europejskich modeli.
Antycyklon kształtuje pogodę w Polsce
Zgodnie z prognozami na przełomie miesięcy obserwujemy stabilizacje warunków pogodowych. Silny antycyklon ma decydujący wpływ na pogodę. W ciągu dnia na nizinach temperatura jest dodatnia, aczkolwiek nocami i w godzinach porannych obserwujemy przymrozki, a miejscami również większy mróz. Dwucyfrowe spadki temperatury pod koniec miesiąca wystąpiły tylko w górach i na obszarach podgórskich. Mróz całodobowy utrzymuje się tylko na krańcach południowych.
Coraz więcej wskazuje, że kulminacyjna faza ochłodzenia da się we znaki w nocy z poniedziałku we wtorek oraz w nocy z 1/2 marca 2022 r. Niewykluczone, że na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m n.p.g temperatura spadnie poniżej -10°C. Przy gruncie wartości mogą być o kilka stopni niższe.
Nie ulega wątpliwości, że koniec lutego i początek marca przyniosą wartości nocami poniżej normy klimatycznej. Jest to zasługa silnego antycyklonu. Po wschodzie słońca, przy coraz silniejszej operacji słonecznej na przełomie zimy i wiosny temperatura szybko będą rosnąć na nizinach do wartości dodatnich. Bardzo prawdopodobne jest nocami i w godzinach porannych odchylenie temperatury od normy o około 7°C/12°C.
Blokada wyżowa obecna nad Europą
Cyrkulacja zachodnia została w skuteczny sposób zablokowana za sprawą rozbudowy silnego wyżu barycznego. Spływa również dzięki niemu powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Panują więc dogodne warunki do silnego radiacyjnego wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną po zachodzie słońca. Wiatr po ustaniu dziennej operacji słonecznej wyraźnie słabnie, występują rozpogodzenia, które sprzyjają silnej radiacji ciepła. Kluczowe okazuje się również lokalne ukształtowanie terenu.
Prognoza ciśnienia dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na 28.02.2022, 00Z według ECMWF
Antycyklony będą kształtować pogodę przez dłuższy okres czasu
Największe spadki temperatury są prognozowane na noc z wtorku na środę. Kiedy to przy dalszej dominacji wyżu i słabym wietrze oraz adwekcji chłodniejszego powietrza wystąpi silne wychłodzenie przypowierzchniowej warstwy granicznej. Bardzo prawdopodobne są spadki temperatury nocami poniżej -10°C/-14°C. Kluczowe okaże się jednak zachmurzenie oraz siła wiatru, jak i też lokalne uwarunkowania terenu. W dolinach i wszelakich kotlinach, powietrze będzie mieć najlepsze warunki do osiadania przy dość długiej jeszcze nocy na początku marca.
Wyliczana temperatura na wysokości 2 metrów według modelu CMC GPS (GEM) na 1.03.2022, 06 UTC
Coraz więcej wskazuje, że pierwsza dekada marca zapisze się poniżej normy termicznej. Pogodę kształtować mają antycyklony. Na większe ocieplenie przyjdzie nam poczekać do przełomu 1 i 2 dekady nowego miesiąca, bądź dopiero do drugiej dekady marca. Prognozy trzeba będzie jeszcze zweryfikować bliżej terminu. Noce i godziny poranne przez dłuższy okres czasu przyniosą więc ujemne temperatury.
Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na 2.03.2022, 06 UTC według modelu GEM
Opady nawet, jeśli się zdarzą w pierwszej dekadzie marca, to będą słabe i ograniczone obszarowo. Spowodowane będzie to dalszą dominacją pola podwyższonego ciśnienia i wpływem antycyklonów. Nie zabraknie więc dlatego pogodnych dni. Natomiast na dodatnie temperatury przez całą dobę jeszcze sobie poczekamy.
Wyliczana ciśnienie na 3.03.2022, 00Z według modelu ECMWF
Wkrótce więcej informacji o sytuacji pogodowej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Antycyklon przyniesie silny mróz nocami i dużo słońca. Opady będą rzadkie w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.