Mróz dwucyfrowy już tej nocy na nizinach. Temperatura spadnie do -10°C. Antycyklon z ciśnieniem blisko 1040 hPa nad Polską

Mróz dwucyfrowy już tej nocy poza obszarami górskimi. Temperatura spadnie do -10°C na nizinach. Antycyklon z ciśnieniem blisko 1040 hPa nad Polską

Mróz dwucyfrowy wystąpi w Polsce na nizinach

Noce i poranki na przełomie lutego i marca będą zimne. Zawdzięczamy to dominacje silnego wyżu i adwekcji suchej masy powietrza. Na nizinach jednak za sprawą coraz silniejszej insolacji, temperatura powietrza w cieniu wzrasta do +2/+5℃. Dziś więcej chmur obserwowaliśmy na południu kraju, tam też zdarzyły się słabe opady, głównie śniegu, natomiast po południu i w nocy z poniedziałku na wtorek przejaśni się i rozpogodzi. Centrum wyżu z ciśnieniem rzędu 1039-1040 hPa znad Bałtyku powoli przemieszczało się nad Litwę oraz Polskę, sięgając swoją cyrkulacją niemal cała wschodnia i centralną część kontynentu, aż po Francję. Natomiast na zdjęciach satelitarnych dostrzegliśmy dziś słabą aktywność niżową nad Morzem Czarnym i Rumunią i aktywny i głęboki wir niżowy nad Atlantykiem. Chmury widoczne były nad Wyspami Brytyjskimi na zdjęciach satelitarnych, natomiast opady na radarach meteo.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że na przełomie lutego i marca utrzyma się wyraźna blokada antycyklonalna i mróz przez kilka nocy z rzędu. Dlatego też ośrodki niżowe znad Atlantyku nie będą przemieszczać się czysto na wschód. Tylko ich trajektoria ma być wysunięta na północny-wschód. Nic nie wskazuje, aby w perspektywie 10-14 dni. Pojawiły się w Polsce ekstremalne zjawiska pogodowe w formie wichur i intensywnych opadów. Do Polski dociera dość chłodna masa powietrza pochodzenia polarno kontynentalnego pod koniec drugiego miesiąca roku.

Na górnych poziomach widoczna jest południkowo rozciągnięta górna zatoka sięga Morza Śródziemnego, natomiast masy chłodnego powietrza spływają nad południowe regiony kontynentu, w tym również nad kraj. Obserwowano dziś większe zachmurzenie i słabe opady na południowym wschodzie wiązała się górnym ośrodkiem niżowym w polu geopotencjału. Mróz i przymrozki na nizinach występują tylko nocami.

Prognoza ciśnienia na 1.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według ECMWF

Mróz dwucyfrowy już tej nocy na nizinach. Temperatura spadnie -10°C. Antycyklon z ciśnieniem blisko 1040 hPa nad Polską

Mróz w Polsce i silne osiadanie powietrza w jego obrębie

Ponadto w ostatnich dniach na sondażach aerologicznych obserwujemy występowanie silnej inwersji osiadania, co jest cechą charakterystyczną dla wyżu. Dziś miejscami tylko pojawiły się chmur piętra niskiego Cumulus, które pod koniec dnia szybko zanikły. Były słabo rozbudowane w pionie z uwagi na obecność silnych ruchów zstępujących w wyżu. Początek marca przyniesie zbliżone warunki pogodowe względem ostatnich dni. Dziś kończy się meteorologiczna zima, jutro pierwszy dzień wiosny meteorologicznej. Jednak na astronomiczną musimy poczekać, wyjątkowo w tym roku, do 20 marca. Mróz będzie częsty w pierwszej dekadzie marca.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie przeważnie zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Jedynie na krańcach południowych zachmurzenie umiarkowane i duże. Natomiast w Karpatach obserwowane będą miejscami słabe opady śniegu, stopniowo zanikające. Głównie na Pomorzu i w kotlinach podkarpackich możliwa mgła osadzająca szadź, ograniczająca widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy na przeważającym obszarze od -7°C do -4°C, na wybrzeżu do -2°C. Lokalnie spadki temperatury do -9°C na Pomorzu, natomiast największy mróz do -10°C na północnym wschodzie i -11°C w kotlinach podgórskich. Wiatr słaby, zmienny, tylko wysoko w górach umiarkowany, porywisty, północno-wschodni, lokalnie powodujący zamiecie śnieżne.

Wyliczana temperatura na 3.01.2022 na godziny poranne we wtorek według GEM

Mróz dwucyfrowy już tej nocy na nizinach. Temperatura spadnie -10°C. Antycyklon z ciśnieniem blisko 1040 hPa nad Polską