Atak zimy sięgnie Polski. Burze śnieżne pojawią się w Polsce. Przed nami również mróz nocami poniżej -12°C. Sprawdzimy również, gdzie pojawią się na przełomie 2 i 3 dekady listopada największe opady zimowe.
Atak zimy sięgnie lokalnie północnej Polski pod koniec tygodnia
Zgodnie z prognozami w drugiej połowie listopada 2022 temperatura spadła w całej Polsce. Wkroczyliśmy w termiczne przedzimie, ale w kolejnych dniach na sporym obszarze naszego kraju, temperatura będzie bardziej charakterystyczna dla zimy termicznej z uwagi na utrzymywanie się mrozu całodobowego. Szczególnie odczuwalnego we wschodniej połowie kraju. Zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego dociera do nas z północy, północnego wschodu.
W czwartek, 17 listopada 2022 Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Zasadniczo nasz kraj jest pomiędzy niżem z rejonu Wysp Brytyjskich o imieniu Regina i wiru niżowego z centrum nad wschodnią Ukrainą. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz chłodniej, adwekcja bardzo chłodnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych ma się nasilać. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na okres od 18.11.2022 do 20.11.2022. Wtedy to nocami w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń temperatura może spadać poniżej -12°C.
Nie ulega już wątpliwości, że przed nami wyjątkowo zimny przełom 2 i 3 dekady listopada w Polsce. Temperatura będzie niższa o nawet 5°C/11°C od normy klimatologicznej dla tego okresu roku. Te wartości anomalii dobowej mogą być nieco niedoszacowane. Wraz z początkiem trzeciej dekady mijającego miesiąca powinno się ocieplić, ale okresami zwłaszcza na wschodzie, północnym wschodzie utrzyma się mróz całodobowy. Należy dodać, że dziś ponownie w wielu regionach zdarzyły się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na Suwalszczyźnie przez cały dzień temperatura była poniżej zera. W kolejnych dniach mróz będzie zjawiskiem powszechnym na przeważającym obszarze naszego kraju. Ocieplenie nie wcześniej niż w okolicach 24-26 listopada 2022. Tak długi okres chłodu spowoduje zredukowanie miesięcznej dodatniej anomalii temperatury w naszej części Europy.
Atak zimy i chłodu. Prognozowana orientacyjnie anomalia temperatury za okres od 17.11.2022 do 23.11.2022 według modelu ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski wraz ze średnią anomalią za 7 dni
Atak zimy i dłuższe ochłodzenie niż prognozowały nam modele
Skala ochłodzenia okaże się w najbliższych dniach większa, niż jeszcze to na początku drugiej dekady listopada modele numeryczne pokazywały. Często jest tak, że taka skala zimowych ochłodzeń, które przychodzą do nas z północnego wschodu jest niedoszacowana. Wynika z to mniejszej ilości danych wejściowych ze stacji synoptycznych, balonów meteorologicznych i samolotów, które przesyłają dziennie do systemu AMDAR nawet 800 tys. wysokiej jakości danych meteorologicznych. Przesyłane są dane odnośnie temperatury powietrza oraz prędkości i kierunku wiatru, wraz z wymaganymi informacjami o położeniu i czasie, a także zwiększającą się liczbę pomiarów wilgotności i turbulencji. Następnie te Informacje są dostarczane służbom meteorologicznym i zasilają systemy prognozowania pogody. Są to modele numeryczne, które wykorzystują dane wejściowe ze stacji synoptycznych, balonów meteorologicznych oraz z systemu AMDAR.
Pierwsza połowa listopada zapisała się na przeważającym obszarze Polski ze średnią anomalią w okolicach 2,7°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020. Nie brakowało jednak obszarów, gdzie temperatury były wyższe o nawet 3-4°C od średniej klimatologicznej. Rozpoczynające się ochłodzenie spowoduje zredukowanie dużej dodatniej anomalii.
Anomalia miesięczna temperatury do 16 listopada 2022, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020
Poniższa mapa ukazuje nam prognozowaną anomalie miesięczną okres od 1.11.2022 do 23.11.2022. Widzimy, że intensywna adwekcja chłodu z północy i północnego wschodu kontynentu spowoduje redukcje dużej anomalii temperatury. Średnia obszarowa do 23 listopada 2022 zamiast oscylować w okolicach 3°C na obszarze Polski będzie poniżej 1°C. Jeśli prognozy się sprawdzą, to w południowej i północno wschodniej części Polski anomalia miesięczna do tego dnia będzie oscylować w okolicach średniej wieloletniej, a miejscami nawet nieco poniżej normy.
Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.11.2022 do 23.11.2022 według modelu ECMWF, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020
Na przełomie 2 i 3 dekady kulminacyjna faza ochłodzenie. Nawet z całodobowym mrozem na nizinach i wyżynach
Adwekcji zimnego powietrza do Polski sprzyja ulokowanie wyżu skandynawsko-rosyjskiego oraz niżu na wschód od naszego kraju. W najbliższych dniach, w chłodniejszych i wilgotniejszych masach powietrza możliwe są pierwsze tak duże w tym sezonie jesiennym opady zimowe. Miejscami na północy kraju możemy doświadczyć ataku zimy spowodowanego „bałtyckim efektem morza”. Spływające mroźne powietrze arktyczne morskie nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego, spowoduje masowy rozwój konwekcji. Najsilniejsze śnieżyce wystąpią na Bałtyku, gdzie dodatkowo wspomaganie konwekcji na skalę synoptyczną zapewni płytki niż obecny nad tym akwenem.
Struktury konwekcyjne będą mieć tendencje do wchodzenia nad ląd, niosąc opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Niektóre z chmur kłębiastych Cb mogą rozbudować się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Pojawić mogą się więc pierwsze w tym sezonie jesiennym burze śnieżne nad Polską. Najbardziej prawdopodobne są na Pomorzu Zachodnim, Środkowym i Wschodnim. Szczególnie powszechne powinny być na wybrzeżu. Obfite opady śniegu na wymienionych obszarach wystąpią w okresie od 17.11.2022 do 18.11.2022, a nawet do 19.11.2022. To ostatni moment na zmianę opon na zimowe, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. W wielu regionach naszego kraju wkroczyliśmy w termiczne przedzimie, a kolejne dni zwłaszcza we wschodniej, północnej połowie kraju, rejonach górskich oraz podgórskich będą charakteryzować się temperaturą charakterystyczną dla zimy termicznej.
Od piątku większe opady śniegu w Polsce
W piątek, 18 listopada 2022 będziemy obserwować intensyfikacje pierwszego tak poważnego w tym sezonie jesiennym ochłodzenia. Za sprawą napływu mocno wychłodzonego powietrza arktycznego morskiego z wysokich szerokości geograficznych. Opady śniegu zdarzą się na południu oraz na wschodzie, północnym wschodzie. Na skutek adwekcji powietrza o cechach arktycznych nad stosunkowo ciepłe wody Morza Bałtyckiego. Dojdzie do zaostrzenia się pionowego gradientu temperatury pomiędzy dolną i środkową troposferą. Zaobserwujemy dlatego intensywny „efekt morza”. Opady śniegu na północy kraju mogą okazać się obfite, prowadząc nawet miejscami do utrudnień komunikacyjnych. Najwięcej śniegu może spaść na tym obszarze w nocy z piątku na sobotę oraz w ciągu sobotniego dnia. Opady zimowe na tym obszarze zaczną zanikać dopiero w drugiej połowie nocy z soboty na niedzielę, a nawet w godzinach porannych w ostatni dzień tygodnia. Możliwa jest lokalna akumulacja pokrywy śnieżnej do 5 cm – 25 cm w zasięgu licznie przechodzących nad jednym obszarem komórek konwekcyjnych.
Atak zimy w kraju. Prognozowany orientacyjnie zasięg opadów śniegu na 18 listopada 2022, 15 UTC według modelu ECMWF
Ponad 5-15 cm śniegu w krótkim czasie, możliwe lokalne utrudnienia na drogach
Największych opadów o charakterze zimowym pod koniec tygodnia spodziewamy się na obszarze takich województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz częściowo zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego. W krótkim czasie może spaść nawet 5-15 cm śniegu, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych lokalnie na północy kraju. Z uwagi na konwekcyjny charakter opadów, zalecamy śledzić bieżące zobrazowania radarowe, które ukażą nam gdzie dokładnie pada w danym momencie.
Atak zimy. Prognozowany orientacyjnie zasięg opadów konwekcyjnych w sobotę, 19 listopada 2022, 18 UTC według modelu ECMWF
Prognozowany zasięg potencjalnego ataku zimy w postaci śnieżyc konwekcyjnych wkraczających znad Bałtyk nad północną Polskę, 19 listopada 2022, 23 UTC według modelu ARPEGE
Atak zimy, listopad 2022. Orientacyjny zasięg pokrywy śnieżnej do 20 listopada 2022, 21 UTC. Na północy kraju w zasięgu „bałtyckiego efektu morza” wysokość pokrywy śnieżnej może lokalnie sięgnąć nawet 20-25 cm do końca tygodnia. Zatem ponad dwukrotnie więcej niż widzi to model francuski ARPEGE
Prognozowany zasięg i orientacyjna grubości pokrywy śnieżnej do 20 listopada 2022, 12 UTC według model ECMWF dla Polski
Prognozy monitorujemy i już jutro podamy więcej informacji o silnym ataku zimy, który miejscami da się we znaki pod koniec tygodnia na północy Polski w zasięgu „bałtyckiego efektu morza”. Śledźcie nas na bieżąco.
Fanipogody.pl
1 komentarz do “Atak zimy. Burze śnieżne w Polsce. Mróz poniżej -12°C nocami. Sprawdź, gdzie mocno sypnie śniegiem”
Możliwość komentowania została wyłączona.