Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tornado uderzyło w Niemczech. Jesienna burza superkomórkowa przyniosła trąbę powietrzną. Zniszczonych zostało ponad 50 domów

tornado

trąba mezocyklonicznaTornado pojawiło się wczoraj na obszarze Niemiec. Jesienna burza przyniosła groźna trąbę powietrzną. Zniszczonych zostało ponad 50 budynków.

Tornado pojawiło się 17 listopada 2022 w Niemczech

Trąba powietrzna wystąpiła wczoraj u naszych zachodnich sąsiadów. Na skutek przejście żywiołu ponad 50 budynków zostało pozbawionych dachów, silny wiatr łamach drzewa i przewracał samochody. Doszło do zdarzeń drogowych, na skutek gwałtownego załamania pogody. Trzy osoby zostały ranne na autostradzie na skutek nagłego pogorszenia warunków do jazdy i ograniczonej widzialności oraz śliskiej nawierzchni.

Tamtejsza służba meteorologiczna, czyli DWD ostrzegała zachodnie landy przed możliwością wystąpienia groźnego załamania pogody. Alerty pojawiły się już w czwartek rano. Wczoraj w godzinach wczesno popołudniowych, u podstawy chmury cumulonimbus pojawił się lej, który miał kontakt z ziemią. Dlatego w tej sytuacji mogliśmy mówić o pełnoprawnej trąbie powietrznej związanej z mezocyklonem o sile F1.

Zobrazowanie radarowe z radaru dopplerowskiego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi z sieci detektorów Blitzortung. Przedstawia nam superkomórkę burzową, która przyniosła tornado nad Zagłębiem Sary, 17 listopada 2022

Tornado przyniosła burza superkomórkowa

Raport o przejściu wczoraj mezocyklonicznego tornada znajduje się w bazie ESWD

Raport z ESWD

Tornado w zachodniej części Niemiec. Dane naniesiona na mapę ESWD, które przedstawiają dokładne informacje z raportu w tej bazie groźnych zjawisk dla Europy

tornado w Niemczech, 17 listopada 2022 r., raport 2022
Informacje o tornadzie w ESWD

Groźna trąba powietrzna uformowała się w drugiej części czwartkowego dnia

Tornado pojawiło się około godziny 14:00 w bliskiej odległości od miejscowości Urexweiler i szybko nabierało siły. Specjaliści z ESWD oszacowali siłę tornada na F1 w skali Fujity. Silny wiatr towarzyszący trąbie powietrznej spowodował ogromne szkody. Zrywał dachy, wyrywał z korzeniami drzewa i je łamał, które następnie blokowały przejazd okolicznymi drogami. Unosił on także cegłówki i rzucał na duże odległości. Na szczęście nie ma informacji, aby ktoś zginął, lecz ludzie w panice opuszczali domy. Na ziemi po przejściu tornada znalazło się mnóstwo dachówek i innych elementów z budynków, pojawiły się przerwy w dostawach energii elektrycznej, gdyż uszkodzone zostały okoliczne sieci elektryczne. Niszczycielskie tornado było związane z superkomórką burzową, która w półroczu chłodnym jest zjawiskiem rzadkim, ale zdarza się w Europie.

Burzy superkomórkowej, która przyniosła tornado towarzyszyły opady gradu i silne, miejscami nawalne opady deszczu przyczyniły się do licznych kolizji i wypadków na drodze A8, która znajduje się blisko Merzig.

Wczoraj w godzinach wieczornych niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych przedstawiło informacje o skutkach niszczycielskiego tornada, które nawiedziło, 17 listopada 2022 zachodnie Niemcy. Ponad 50 budynków zostało poważnie uszkodzonych, służby nie pozwoliły jeszcze wrócić wielu osobom do domów, gdyż stan ich po przejściu tornada może zagrażać użytkowaniu.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz