Mróz do -20 stopni. Bomba chłodu z północy. Sprawdź jak długo będzie zimno w Polsce?

O tym, że mróz dotarł do Polski z pewnością wie każdy, kto spacerował dziś rano z psem lub skrobał szyby samochodu. Wie o tym również każdy czytelnik naszego serwisu, gdyż o silnym ochłodzeniu informowaliśmy już kilka dni temu. We wpisie sprawdzimy jakich obszarów Europy dotyczy silny mróz oraz na jak długo zrobiło się zimno w Polsce. Zapraszam do wpisu

Mróz uderzył z północy. Co jest jego przyczyną?

Silny spływ chłodu, który przynosi mróz między innymi w Polsce jest wypadkową sytuacji barycznej, jaka obecnie utworzyła się nad Europą. Spójrzmy na mapę baryczną.

Mróz w regionie. Przyczyna
Mróz w regionie. Przyczyna

Za silny spływ chłodu w region odpowiada układów ośrodków barycznych na wschodzie i północy kontynentu. Nad Ukrainą przemieszcza się aktywny niż, który przyniesie silne śnieżyce i atak zimy. Jak wiemy, powietrze wokół niżu wiruje w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Na północy kontynentu rozbudował się silny wyż z ciśnieniem w centrum dochodzącym do 1040 hPa. Powietrze wokół wyżu porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Tym samym od północno zachodniej Rosji i wschodniej Finlandii, przez Republiki Bałtyckie, zachód Rosji i Białoruś utworzyła się swego rodzaju autostrada dla arktycznych mas powietrza. To właśnie ten spływ chłodu przynosi nam obecnie mróz w regionie.

Silny mróz uderzył w region

Trajektorie spływu chłodu przynoszącego mróz w regionie widać dość dobrze na poniższej animacji prognoz temperatury. Widać jak arktyczne masy powietrza przynoszące ujemne temperatury przemieściły się w czwartek znad Republik Bałtyckich do naszego kraju.

Mróz dotarł również do Polski

Spadki temperatury w kraju będą znacznie, jednak jeszcze zimniej będzie przykładowo na Litwie, Łotwie, czy w Estonii. Mróz w tych krajach nocami pod koniec weekendu sięgać może -20 stopni Celsjusza. Oczywiście tylko lokalnie i na niedługi okres, jednak przyznać należy, że są to spadki temperatury jak na listopad dość duże. Tym bardziej, że wciąż w pamięci mamy, że jeszcze kilkanaście dni temu na południowym zachodzie Polski termometry wskazywały bliżej +20 stopni Celsjusza. Oczywiście spływ chłodu przynosi silny mróz na zachodzie Rosji, czy w Finlandii, ale to są regiony, w których o tej porze roku zimno jest bardzo często, więc wcale mnie to nie dziwi. Przejdźmy teraz do prognozy pogody dla Polski. Sprawdzimy co czeka nas podczas najbliższych dni i nocy.

Jak długo będzie zimno w Polsce?

Spadki temperatury sięgną również naszego kraju. Jestem świeżo po porannym spacerze z psem, więc mogę potwierdzić. Poniższa prognoza temperatury na piątkowy poranek jest jak najbardziej trafiona. Mróz w Lublinie (tam spaceruję z psem i mieszkam) to -3 stopnie o godzinie 5.30 rano.

Mróz w Polsce w piątek rano
Mróz w Polsce w piątkowy poranek

Patrząc na powyższą prognozę modelu ECMWF na dzisiejszą noc wydaje się ona być całkiem trafna. W bardzo podobnym tonie temperatury prognozują inne modele pogodowe, które weryfikowałem (GFS, ICON-UE, UMPL). Co ważne, wszystkie z tych modeli widzą jeszcze silniejszy mróz podczas kolejnych nocy. Jednak najsilniejsze spadki temperatury widzi model GPDS, który to widzi w Polsce nawet -13 stopni Celsjusza. Tak zimno wg. tego modelu będzie w nocy z piątku na sobotę w północno wschodnich regionach kraju. Do -9 stopni prognozowany jest spadek temperatury w górach. Mróz najbliższej nocy miałby dotyczyć całego kraju.

Silne spadki temperatury w weekend
Silne spadki temperatur w weekend

Ujemne temperatury utrzymałyby się również w sobotni dzień, a noc z soboty na niedzieli znów przyniosłaby lokalnie mróz nawet do -10 stopni w dzielnica północno wschodnich. Do kiedy będzie zimno w kraju? Wszystko wskazuje na to, że pod koniec weekendu i z początkiem przyszłego tygodnia mróz ograniczy się już tylko do regionów wschodnich Polski. Nocami spadki temperatury na wschodzie nadal mogą być znaczące. Jednak z każdym dniem w kraju robiło będzie się cieplej.

Cieplej w drugiej części nadchodzącego tygodnia

Powyżej prognoza temperatury na przyszły piątek. To oczywiście dość odległy termin w prognozach, jednak jakiś trend to pokazuje. W drugiej połowie przyszłego tygodnia, mróz prawdopodobnie odpuści, a na zachodzie kraju w dzień termometry pokażą może nawet powyżej 10 stopni Celsjusza. To jednak przyszłość. Obecnie przed nami bardzo zimny czas. To będzie kilkadziesiąt godzin podczas których mróz na wschodzie Polski może być całodobowy. Trzymajcie się ciepło. Miłego piątku i całego weekendu.