Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Atak zimy w Polsce. Spadnie 10-40 cm śniegu. Pojawi się mróz. Mamy nowe prognozy

Atak zimy w Polsce. Pojawi się śnieg. Powróci mróz

Pierwsza połowa stycznia przyniosła niespodziewanie ciepłą pogodę. Aura przypomina bardziej marzec niż pierwsze dni nowego roku. Jednak w tym tygodniu sytuacja się zmieni. Czeka nas atak zimy, przez Polskę przejdą śnieżyce, a temperatury spadną poniżej zera. Modele numeryczne są już w swych wyliczeniach raczej stabilne. Sprawdźmy więc najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Atak zimy w Polsce. Poczekamy jeszcze kilka dni

Zanim w Polsce pojawią się śnieżyce i ewentualny atak zimy, jeszcze kilka dni czeka nas bardziej wiosenna (jesienna) pogoda. Dziś nad Polską sunie front atmosferyczny niosąc silną wichurę oraz opady deszczu (lokalnie intensywne).

Jeszcze nie atak zimy, ale śnieg może spaść dziś na wschodzie
To jeszcze nie atak zimy, ale śnieg może spaść dziś na wschodzie

Strefa frontowa dotrze na wschód kraju późnym wieczorem i w nocy. Nie wykluczam, że na krańcach wschodnich w nocy z niedzieli na poniedziałek sypnie śniegiem. Nie będzie to żaden atak zimy, jednak lokalnie warunki na drogach mogą być trudne. Śnieg na południowym wschodzie popadać może również w poniedziałek po południu i we wtorek. Nie będą to jednak opady intensywne. Mocniejszy akcent zimowy modele numeryczne widzą dopiero w drugiej części tygodnia. O tym, że śnieżyca uderzy w Polskę, pisaliśmy już wczoraj. Sprawdźmy co zmieniło się przez dobę w wyliczeniach modeli.

Atak zimy w drugiej części tygodnia. Przez Polskę przejdą śnieżyce

Tak jak wspomniałem powyżej, ciekawie w prognozach pogody robi się w drugiej części tygodnia. Jeszcze wczoraj modele widziały wejście niżu z południa w środę po południu. Dziś incydent ten modele przesunęły o kilkanaście godzin.

Śnieżyca w Polsce w czwartek
Śnieżyca w Polsce w czwartek

Powyżej prognoza opadów na czwartek 19 stycznia. Widać tu centrum niżu nad Podkarpaciem. Po jego zachodniej i północnej stronie nad krajem przemieszczać będzie się strefa intensywnych opadów śniegu. Wedle obecnych wyliczeń modeli śnieżyca przemieszczać będzie się w pasie od Małopolski i Podkarpacia, przez Ziemię Świętokrzyską, Lubelszczyznę, część Mazowsza po Podlasie, Warmię i Mazury. Jest zbyt wcześnie by opisać dokładnie przebieg przejścia tego śnieżnego niżu przez kraj, ale wygląda na to, że może być to pierwszy od wielu dni poważniejszy atak zimy w kraju. I jak pokazują modele, w rozpoczynającym się tygodniu atak zimy wcale nie ostatni.

Atak zimy na koniec tygodnia
Atak zimy na koniec tygodnia

Powyżej prognoza modelu GFS na piątek 20 stycznia. Widać tu, jak kolejny niż z południa wędruje przez region przynosząc silne opady śniegu w części Polski. Atak zimy pojawi się w kraju za kilka dni i to jest właściwie pewne. Nie jest pewne za to, czy śnieżyca nadejdzie w środę (tak widzi to ECMWF), czy w czwartek i piątek (wersja GFS). Poniżej animacja prognoz opadów według jeszcze innego modelu pogodowego.

Niemiecki model ICON-EU sytuację prognozuje jeszcze nieco inaczej. Z pewnością, przed drugą połową tygodnia sytuacja się jeszcze wyklaruje i wydamy dla Was dokładną prognozę pogody dla Polski w temacie śnieżyc i potencjalnego ataku zimy. Na koniec tygodnia w Polsce powinna zalegać jednak już całkiem solidna pokrywa śnieżna. I to pomimo nie wszędzie ujemnych temperatur powietrza.

Atak zimy. Sporo śniegu spadnie w Polsce do końca tygodnia
Atak zimy. Przybędzie śniegu do końca tygodnia

Nie tylko śnieg, ale i mróz wróci do Polski

O ujemnych temperaturach jeszcze dziś napiszę. Jednak jeśli w tym wpisie tematem przewodnim jest potencjalny atak zimy, to nie może tu zabraknąć choćby wzmianki o temperaturach. Niedziela i początek tygodnia to temperatury jeszcze dodatnie. Lokalnie, nocami może pojawiać się lekki przymrozek, jednak to jeszcze nie będą znaczące spadki temperatury. Większego chłodu spodziewamy się w Polsce od środy.

Mróz w Polsce w drugiej połowie tygodnia

Jak widać, na południu temperatura w drugiej połowie tygodnia spadać będzie nawet w okolice -10 stopni Celsjusza. Jednak to gdzie będzie najchłodniej, a gdzie dodatnie temperatury pozostaną w Polsce zadecydują trajektorie przemieszczania się niżów z południa Europy. Dlatego też nie chcę prognozować tu konkretnych obszarów, w których atak zimy i mróz będą najsilniejsze. Na chwilę obecną modele widzą większy mróz w zachodniej i południowej Polsce. Niże z południa „zaciągają” cieplejsze powietrze po swej wschodniej stronie. Jednak tak jak wspominałem, by określić dokładne wartości temperatury w konkretnych regionach, poczekajmy jeszcze na stabilizację prognoz, a dokładniej linii przejścia kolejnych śnieżnych niżów. Pamiętaj, że aktualną temperaturę w w Polsce zawsze sprawdzisz na naszej stronie.

Podsumowując, atak zimy w Polsce jest w drugiej połowie tygodnia niemal pewny. Przez kraj przejdą niże z południa Europy. Przyniosą intensywne śnieżyce w wielu regionach Polski. To czy atak zimy czeka nas już od środy, czy może od czwartku jest jeszcze do ustalenia (SIC!), jednak pewnym jest, że czeka nas powrót śniegu i niższych temperatur.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk