Bomba ciepła na północy. W Skandynawii cieplej niż w Polsce. Pogoda zaskakuje. Do kiedy zimno u nas?

Bomba ciepła na północy Starego Kontynentu. W Skandynawii cieplej niż w Polsce, zimno również na Półwyspie Iberyjskim. Sprawdzamy do kiedy utrzymają się niskie temperatury w naszej części Europy.

Bomba ciepła na północy Europy. Zimno w Polsce i na Półwyspie Iberyjskim

Od kilku dni obserwujemy nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami dwa odcięte niże górne. Są to charakterystyczne środkowo-troposferyczne krople chłodu. Dominują w ich obrębie wilgotne i chłodne masy powietrza. Dlatego też w wielu regionach Europy obserwujemy temperaturę poniżej średniej klimatycznej. Zdecydowanie cieplej jest nawet w północnej części Starego Kontynentu, gdzie swój wpływ zaznacza stabilny wyż baryczny. W jego obrębie zalega znacznie cieplejsza masa powietrza, co powoduje występowanie temperatury na poziomie 15 °C/20 °C. Oznacza to nic innego, że odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięga na tym obszarze 8 °C/ 11°C powyżej normy wieloletniej dla tego okresu kwietnia.

Archiwalna prognoza dla wysokości 500 hPa przedstawiająca m.in dwa niże górne nad Europą i silny wyż nad Skandynawią na 20.04.2022, 12Z

dwa odcięte niże górne

Bomba ciepła na północy Europy. W wielu regionach zimno za sprawą odciętych niżów górnych

Nie tylko nad Polską kształtują warunki pogodowe odcięte układy niskiego ciśnienia. Zimno jest również na Bałkanach, gdzie na aurę również wpływa ośrodek górnego niżu. Podobnie jest na obszarze Hiszpanii, gdzie pogodę kształtuje kolejny odcięty niż. Na Półwyspie Iberyjskim temperatura jest niższa o nawet 10°C/12°C.

Archiwalna prognoza na 20.04.2022, 12 UTC według modelu GFS dla Europy, mając na uwadze okres referencyjny 1979-2010

bomba ciepła w Skandynawii

Bomba ciepła na północy. Kwiecień jest zimny i wilgotny w Polsce. Z uwagi na dominacje układów barycznych ze wschodu spadła w ostatnich czasie sprawdzalność prognoz pogody

Wygląda na to, że wysokie temperatury szybko nie nadejdą do Polski. Nie mamy co liczyć na dni gorące i upalne w kwietniu. Niskie temperatury w wielu regionach Europy są związane z obecnością dwóch niżów górnych, które w środkowej troposferze wyrażone są jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. W ostatnich dniach zaznaczały się m.in nad Europą Środkowo-Wschodnią oraz Południowo-Zachodnią. Zalega w ich obrębie chłodna i wilgotna masa powietrza pochodzenia polarno morskiego.

Temperatura maksymalna, 20 kwietnia 2022 w Norwegii. Dane: ogimet.com

Prognozowana anomalia miesięczna na okres od 1.04.2022 do 27.04.2022 według modelu ICON, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020. Kwiecień zapisze się jako miesiąc wilgotny i chłodny w całej w Polsce.

ujemna anomalia temperatury

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 21.04.2022 do 27.04.2022 wraz ze średnią za okres 7 dni. Odchylenie temperatury jest liczone, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020

bomby ciepła w Polsce nie ma w prognozach

Bomba ciepła na północy. W Polsce na wysokie temperatury poczekamy

Szansa na kilka cieplejszych dni jest dopiero w ostatnich dniach kwietnia. Wtedy to temperatura coraz częściej przekraczać będzie 15°C/20°C. Będzie to jednak prawdopodobnie ograniczone obszarowo. Towarzyszyć mają nam jednak częste opady atmosferyczne, a nawet lokalne burze. Praktycznie do końca kwietnia dominować ma pogoda niżowa, a tylko na chwile swój wpływ zaznaczą wyże baryczne. Zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Na dłuższe okresy ciepła mamy szanse w maju, lecz obecnie prognozy na tak odległy okres są mocno niestabilne.

Zanotowana temperatura maksymalna, 20 kwietnia 2022 w Polsce na oficjalnych posterunkach IMGW-PIB

Wysokie temperatury w Skandynawii, 20.04.2022

Orientacyjna prognoza maksymalnej temperatury powietrza na najbliższe 10 dni dla Europy i obszarów przyległych. Z uwagi na dynamiczną sytuacje baryczną, prognozy mogą ulec zmianie

bomba ciepła w prognozach

Bomba ciepła więc szybko nie nadejdzie do Polski. Prognozy sugerujące chłodny i wilgotny kwiecień sprawdziły się bardzo dobrze.