Burza wygenerowała trąbę lądową w Polsce (10.05.2019 r.) (zdjęcia, wideo)

Burzowy dzień dobiega stopniowo końca. Pas chmur burzowych rozciąga się od województwa pomorskiego aż po woj. małopolskie. Główna aktywność burzowa już jednak za nami, burze już w większości wygasły. Przypadek trąby niezwiązanej z mezocyklonem wystąpił w Odolanowie (woj. wielkopolskie) i zalążek trąby powietrznej w miejscowości Racibórz (woj. śląskie), najprawdopodobniej kolejny lejek kondensacyjny pojawił się w miejscowości Koźle (Wielkopolska).

Piątkowe burze tworzyły się w chłodnej masie za frontem okluzji. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występował stromy gradient temperatury, co skutkowało występowaniem niestabilności powietrza. Główna aktywność burzowa przypadła na godziny popołudniowe, gdy modele wskazywały na możliwość wystąpienia silnych stref zbieżności wiatru w dolnych dwóch kilometrach troposfery. Dodatkowo w środkowych warstwach troposfery pojawiło się pole dodatniej wirowości cyklonalnej.

Wpływ na pogodę ma dziś niż znad Skandynawii o imieniu „YUKON” i płytkim wtórnym niżem znad Pomorza Zachodniego. Strefa frontu okluzji w drugiej części dnia dotarła do dzielnic wschodnich, ulegając frontolizie. Dodatkowo znad Niemiec nasuwa się kolejny front atmosferyczny o charakterze chłodnym.

Analiza synoptyczna DWD na dzień 10.05.2019 r. godzina 12 UTC

Konwekcja wraz z opadami i burzami doskonale widoczna jest jest jeszcze na dziennych zdjęciach satelitarnych

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB na dzień 10.05.2019 r. godzina 18:50 czasu lokalnego

Piątkowe burze formowały się w warunkach małego przepływu mas powietrza i niewielkich pionowych uskoków wiatru w warstwie 0-6 km. Przybierały głównie postać pojedynczych komórek burzowych i słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych. W czasie przechodzenia burz odnotowano opady drobnego gradu o średnicy od 0,5 cm do 1,5 cm, jak i też punktowe ulewne opady deszczu, których akumulacja mogła sięgnąć od 5 mm do 15 mm. Miejscami obserwowana była na detektorach wyładowań większa aktywność elektryczna. Niestety niezbyt gęsta sieć pomiarowa IMGW-PIB nie oddaje w pełni wymiarowego obrazu opadów konwekcyjnych, mając na uwadze, że są mocno punktowo i nie zawsze przechodzą nad stacją. W tej sytuacji niejednokrotnie zdecydowanie lepiej posługiwać się danymi z polskiej sieci POLRAD, której zasięg obejmuje niemal całą Polskę, ale są nieco mniej precyzyjne.

Dane z detekcji wyładowań z ostatnich 120 minut, jak widać burze w większości wygasły. Pojedyncze wyładowania oznaczone na biało, czyli najnowsze odnotowano na Ziemi Łódzkiej i Pomorzu. Zjawiska konwekcyjne zanikną do pierwszej części nocy w całości.

Burze zanotowano dziś w dość szerokim pasie od Pomorza po Małopolskę, jednak to głównie na zachodzie była największa aktywność burzowa

Zalążki trąb powietrznych pojawiły dziś w Polsce, jak i też trąba lądowa, tak opisywaliśmy sytuacje w porannej prognozie

Mając na uwadze większe przyspieszanie prądów wstępujących w korelacji z dolno-troposferycznymi zbieżnościami wiatru, istnieją pewne szanse na rozwój zalążków trąb lądowych, a być może nawet pojedynczego przypadku w pełni wykształconej, choć słabej i krótkotrwałej trąby lądowej na obszarze Polski w piątek. Pełna treść prognozy tu

Trąba lądowa z Wielkopolski (kadr z filmu)

Film nagrany przez Łukasza Rosiaka ukazujący trąbę niezwiązaną z mezocyklonem

Lejek kondensacyjny z miejscowości Racibórz

Burza gradowa ze Środy Wielkopolskiej

Jutro nad Polską pojawią się kolejne burze, o czym piszemy w prognozie weekendowej

Dodaj komentarz