Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na weekend dla Polski: Ogromny kontrast termiczny, intensywne opady i burze


Maj rozczarowuje wiele osób pogodą w Polsce. Notowano przymrozki, miejscami spadł śnieg. Obecnie znajdujemy się w powietrzu polarno-morskim, w którym z powodzeniem rozwijają się chmury kłębiasto-deszczowe na zachodzie kraju. Weekend minie pod znakiem opadów, nie za dużych temperatur i inicjacji burz. Będzie także bardzo gradient termiczny pomiędzy wschodem a zachodem kraju.

W dalszym ciągu notowana jest ujemna anomalia temperatury w Polsce. Widać to na poniższej mapie, która przedstawia anomalię za dzień 9 maja 2019 r. Tylko na północy była dodatnia.

Tak przedstawia się w ostatnich 9 dniach w Polsce względem okresu referencyjnego 1981 – 2010 r.

Średnia temperatura powietrza z ostatnich 9 dni maja w Polsce

Sobota z opadami i lokalnymi burzami

W sobotę niemal cała Polska znajdować ma się w obszarze obniżonego ciśnienia. Jedynie na północnym-zachodzie zaznaczy się słaby klin wyżu z okolic Wysp Brytyjskich. Na północnym-wschodzie zaznaczać ma się rozmywająca strefa frontu okluzji, ale kolejny niż o imieniu „SACHARIAS”zacznie kształtować pogodę w części kraju.

Prognozowany obszar burz według IMGW-PIB na sobotę

Treść prognozy na sobotę od IMGW-PIB

Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia. Na wschodzie zaznaczy się górna zatoka niżowa, natomiast od południowego zachodu stopniowo nasuwać się będzie strefa frontu ciepłego. Polarna morska masa powietrza, która będzie obecna jutro nad Polską, tylko na wschodzie, a po południu również na krańcach południowo-zachodnich, będzie cechowała się słabą, miejscami umiarkowaną niestabilnością (LI do -3, na krańcach wschodnich do -5; pionowy gradient termiczny w warstwie 850-500 hPa około 0,65°C/100 m). Potencjalna energia dostępna konwekcyjnie wyniesie miejscami 500-1000 J/kg. TPW jest prognozowane na wschodzie na poziomie 12-22 mm, a na południowym zachodzie miejscami do 26 mm. W branych pod uwagę w analizie obszarach ścinanie wiatru wyniesie 5-10 m/s w warstwie do 6 km. Nie jest prognozowane utworzenie się przyziemnych stref konwergencji wiatru, więc burze będą jutro mało zorganizowane, w postaci pojedynczych komórek i struktur wielokomórkowych. Największe prawdopodobieństwo burz będzie na wschodzie kraju, gdzie dodatkowym czynnikiem będzie dodatnia adwekcja wirowości. Tam burze prognozowane są od godzin południowych. Związane z nimi będą opady deszczu do 10 mm, porywy wiatru do 55 km/h oraz niewielki grad.
Na południowym zachodzie burz możliwe są po południu i wieczorem, wbudowane w strefę zachmurzenia frontowego i w nich również mogą wystąpić opady deszczu do 10 mm – informuje Szymon Ogórek z IMGW-PIB.

Prognoza opadów UMPL 4 km, źródło ICM-UW na dzień 11 maja 2019 r. godzina 14 czasu lokalnego

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.05.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza temperatury na sobotę na 2 m n.p.g

Od południa obejmować ma nas strefa opadów związana z frontem ciepłym niżu „ZACHARIAS”

Niedziela z dużym kontrastem termicznym i burzami oraz opadami deszczu

W ostatni dzień weekendu przeważający obszar naszego kraju pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia. Przez Polskę z północy na południe przebiegać ma front atmosferyczny, oddzielający dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza, związany z niżem znad Włoch. Po wschodniej stronie frontu będzie cieplej, natomiast po zachodniej intensywne opady i burze.

Anomalia temperatury na Starym Kontynencie dla poziomu 850 hPa. Jak widać kontrast termiczny będzie duży między wschodem a zachodem. Doskonale widać też, gdzie podziały się ciepłe masy powietrza

Opady deszczu spodziewane są na przeważającym obszarze Polski. Po zachodniej stronie frontu intensywne opady deszczu z chmur warstwowych pochodzenia wielkoskalowego. Po wschodniej stronie frontu będą to opady głównie konwekcyjne i burze. Będzie tam też nieco cieplej.

Bardzo duży kontrast termiczny między wschodem a zachodem Polski

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB) burze możliwe są w centrum, ale także na wschodzie i południowym-wschodzie Polski.

Obszar chwiejności termodynamicznej w niedzielę

Więcej o burzach w niedzielę napiszemy wkrótce. Zapraszamy do śledzenia dzisiejszych burz nad Polską tu.