Pogoda na maj 2019 r. Szansa na większe ocieplenie, silne opady i burze

1 dekada maja zapisze się jako bardzo chłodna, anomalia temperatury. W całej Polsce mamy bardzo chłodny 5 miesiąc roku, co doskonale obrazuje poniższa grafika. Ochłodzenie ze spływem chłodnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych da się nam we znaki w niedzielę i na początku nadchodzącego tygodnia, ale dużo wskazuje, że będzie ono mniej dotkliwe niż te z początku miesiąca.Przymrozki są prawdopodobne na zachodzie i północy kraju. Nie można jednak wykluczyć całkowicie przymrozków.

Anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981 – 2010 r.

Średnia temperatura powietrza okres 9 maja w Polsce

Najnowsza odsłona modelu CFS wskazuje, że miesiąc maj zapisze się w Polsce poniżej normy wieloletniej. Punktowo anomalia może sięgnąć według amerykańskiego modelu nawet -2 stopni poniżej okresu referencyjnego.

Dopiero w okolicach ostatniej dekady maja temperatura może wzrosnąć do poziomu średniej wieloletniej wskazują wiązki GFS.

Prawdopodobnie dopiero w ostatniej dekadzie maja zrobi się nieco cieplej na co wskazują poniższe wiązki modelu GFS, temperatura na 2 m

Bardzo zimny może być początek tygodnia w całej Polsce, nawet poniżej 10 stopni w ciągu dnia punktowo, nocami prawdopodobne przymrozki

Temperatura minimalna w poniedziałek według GFS

Temperatura maksymalna w dniu 13.05.2019 r.

Do 22 maja w Polsce, zwłaszcza na południu i wschodzie spaść może dużo deszczu. Obszar i sumy opadów w dalszym ciągu ulegają jednak zmianom.

Więcej o dynamicznej pogodzie w weekend poniżej