Burze pojawiły się w sobotę rano na obszarze Polski. Sprawdzimy również, gdzie nie można wykluczyć lokalnych zjawisk burzowych w kolejnych godzinach w naszej części Europy w sobotę.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 11.09.2021, 06 UTC
Pogoda. Burze od godzin porannych już nad Polską. Szczyt aktywności konwekcyjnej w drugiej części dnia
W sobotę pozostaniemy jeszcze w ciepłej i charakteryzującej się coraz większą wilgotnością masy powietrza polarno morskiego. Nad Morzem Północnym ulokowany ma być główny ośrodek niżowy. Związany z tym niżem jest front okluzji. Będzie on w ciągu dnia stopniowo przemieszczał się na wschód. W obrębie frontu obserwujemy na przedpolu linie zbieżności wiatru, na której doszło do uaktywnienia się zjawisk konwekcyjnych. Z uwagi na mały kontrast termiczny, przepływ mas powietrza jest i będzie słaby. Najlepiej zorganizowane burze są dziś prognozowane na północy kraju, gdzie może pojawić się nieco bardziej podwyższone pionowe ścinanie wiatru.
Sytuacja synoptyczna 11.09.2021, 2021, 12 UTC
Występują głównie pojedyncze komórki burzowe i struktury wielokomórkowe
W sobotę rano pierwsze komórki burzowe powstały na zachodzie kraju. Szczególnie na obszarze woj. lubuskiego i dolnośląskiego. Zaczyna grzmieć również w Wielkopolsce. Chmury burzowe przemieszczają się na wschód, towarzyszą im opad deszczu o natężeniu około 10 mm/h. Burze na tym obszarze będą występować w najbliższych godzinach.
Na ogół warunki w troposferze sprzyjać mają tworzeniu się izolowanych komórek burzowych o lokalnym charakterze. Miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe. Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych superkomórek burzowych w północnej połowie kraju.
Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)
Najgroźniejsze burze w północnej połowie kraju
W zachodniej połowie kraju oraz w pasie od Warmii po południe woj. wielkopolskiego przebiegać ma dolno-troposferyczna linia zbieżności. Szczególnie na Warmii, Pomorzu Wschodnim i Kujawach prognozowane są nieco podwyższone wartości ścinania wiatru (SHEAR 0-6 km około 10 m/s) i tam możliwe są burze wielokomórkowe z opadami do 25-50 mm, powodując lokalne podtopienia. Możliwe są porywy wiatru do 80 km/h oraz grad do 2-3 cm. Istnieje ryzyko pojawienia się krótkotrwałych burz posiadających płytkie mezocyklony. Główna aktywność burzowa przypadnie na popołudnie i wieczór, ale pierwsze burze powstały już rano na zachodzie kraju, gdzie zaznacza się dolno-troposferyczna linia zbieżności wiatru na przedpolu frontu.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD z godziny 8:10 czasu polskiego. Dostrzegamy występowanie burz na Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląskim. Nie są to jednak zjawiska burzowe o dużym natężeniu i towarzyszą im przeważnie silniejsze opady deszczu.
Aktywność elektryczna jest na ogół mała, gdzieniegdzie umiarkowana. Najwięcej wyładowań rano w sobotę występuje na Ziemi Lubuskiej i na pograniczu woj. lubuskiego i wielkopolskiego.
Późnym wieczorem i w nocy burz będzie wyraźnie mniej, a ich obszar występowania przesunie się jeszcze bardziej na wschód, a główna aktywność koncentrować ma się na przedfrontowej linii zbieżności wiatru.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
Najnowsza prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska opracowana przez Artura Surowieckiego, prezesa Łowców Burz. Obowiązuje ona od godzin porannych w sobotę do niedzielnego poranka.
POŁOŻENIE OPADÓW I PUNKTOWYCH BURZ W NASZEJ CZĘŚCI EUROPY
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Burze już nad Polską. Gdzie możliwe są kolejne zjawiska burzowe w sobotę, 11.09.2021?”
Możliwość komentowania została wyłączona.