Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze dziś nad Polską. Poniedziałek 04.07. Lokalnie grad i ulewy

Burze dziś nad Polską. Gdzie zagrzmi w poniedziałek 4 lipca

Po kilkudziesięciu godzinach spokoju, burze dziś znów pojawią się w Polsce. Lokalnie zjawiska burzowe mogą być dość intensywne. Zapraszam na prognozę konwekcyjną na dzisiejszy dzień.

Burze dziś nad Polską. Sytuacja synoptyczna

Weekend upłynął nam pod znakiem spokojnej, przyjemnej aury. Stało się tak ponieważ w regionie rozbudował się wyż, którego centrum znalazło się nad południowym Bałtykiem. Dziś sytuacja zmieni się. Podczas gdy w weekend było wyżowo i spokojnie, dziś do kraju wkroczy aktywny front atmosferyczny.

Front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii przyniesie burze dziś nad krajem

Front związany jest z niżem, którego centrum wkroczy dziś nad Skandynawię. Front przesuwał będzie się z zachodu na wschód. Dziś przyniesie burze na zachodzie i północy Polski. Jutro, groźne burze pojawią się na wschodzie i południu kraju. Skupmy się na dzisiejszym dniu, gdyż lokalnie zjawiska konwekcyjne mogą być dziś również groźne. Sprawdź radar burz i opadów dla Polski

Gdzie burze mogą być dziś silne?

Dziś na północy kraju panowały będą dość dobre warunki atmosferyczne do powstawania silniejszych, lepiej zorganizowanych burz. Dość dobry przepływ powietrza, w połączeniu z umiarkowana skrętnością wiatru dają możliwość do powstawania nawet kilka superkomórek burzowych. Do tego dochodzi oczywiście napierający z zachodu front atmosferyczny przed którym pojawi się linia zbieżności wiatru.

Burze dziś nad Polską. Ostrzeżenia IMGW

Wszystko to złoży się na dość korzystne warunki dla głębokiej konwekcji. Burze dziś pojawia się w zachodniej połowie kraju. Przy czym zagrożenie silniejszymi burzami wystąpi w poniedziałek w pasie od Warmii i Mazur oraz Pomorza po Dolny Śląsk i Małopolskę. Jednak nie wszędzie dziś zagrzmi. Burze na wschodzie kraju dziś nie wystąpią. Z kolei najsilniejsze zjawiska burzowe pojawią się dziś na północy Polski. Najlepsze warunki kinematyczne zapanują dziś w obszarze Kujawy-Pomorze-Warmia. Dlatego też to właśnie w tych regionach burze dziś mogą być groźne.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami w poniedziałek 4 lipca

Potwierdza to mapa ostrzeżeń IMGW. Ostrzeżenia przed burzami zostały wydane dokładnie dla obszaru wymienionego powyżej. Dla Podkarpacia wydano ostrzeżenie przez upałem. Przypomnę, że na południowym wschodzie kraju upał dziś sięgał będzie nawet 33 stopni Celsjusza. Wracając do burz, pierwsze z nich już pojawiają się na Pomorzu Zachodnim. Konwekcja rozwijała będzie się już od godzin porannych na północy kraju. Jednak największej intensyfikacji zjawisk burzowych spodziewamy się w godzinach popołudniowych.

Zagrzmi również w nocy

Podczas gdy w dzień najsilniejszych, lokalnie groźnych zjawisk pogodowych spodziewamy się na północy kraju, tak w nocy z poniedziałku na wtorek pogoda może być dynamiczna w regionach południowych. Front atmosferyczny przemieszczał będzie się na południowy wschód, a wraz z nim przemieszczała będzie się strefa dobrych warunków dla zjawisk konwekcyjnych. W nocy burze możliwe będą w pasie od Podlasia, Warmii i Mazur, przez centrum kraju po Dolny Śląsk, Śląsk i Małopolskę. Jednak ryzyko wystąpienia silniejszych zjawisk konwekcyjnych będzie zdecydowanie niższe niż w dzień na północy kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk