Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze rozproszone wystąpią dziś nad Polską. Opady konwekcyjne, miejscami grad, a w górach również śnieg. Gdzie jest burza, 21.09.2022?

konwekcja w chlodnej masie

Burze wystąpią w środę nad Polską. Prognozowane liczne, ale na ogół krótkotrwałe opady o charakterze konwekcyjnym. Spadnie miejscami grad, a w górach prawdopodobne opady śniegu.

Burze wewnątrzmasowe w środę lokalnie nad Polską

Większych zmian nie obserwujemy w ostatnich dniach nad Europą i obszarami przyległymi. Na górnych poziomach obecna jest górna zatoka w polu geopotencjału. Prąd strumieniowy został przesunięty bardziej na południe Starego Kontynentu. Nad Ukrainą obecny jest dodatkowo niewielki ośrodek niskiego ciśnienia. Dociera do nas zimne powietrze, wilgotne i chwiejne z wysokich szerokości geograficznych o cechach arktycznych morskich.

Prognoza topografii barycznej na 21.09.2022, 12 UTC według modelu GFS

zatoka w polu geopotencjału także nad Polską
Zatoka w polu geopotencjału i rozbudowujący się antycyklon na wschód

Nasza część Europy znajduje się dziś w polu ciśnienia, w zasięgu wyżu. Centrum wyżu znad Francji przesunęło się nad północne Niemcy. Tylko nad wschodnia część kraju zaznaczy się skraj zatoki niżowej związanej z niżem znad Ukrainy. Z północny nadal spływać będzie wilgotne i chłodne powietrze polarne morskie z domieszką powietrza arktycznego. Płynąca do nas masa jest wilgotna, ale chwiejność termodynamiczna nie jest wysoka. W zasięgu najsilniejszych komórek konwekcyjnych wysokość opadów może sięgać do 5-10 mm, natomiast na na południu punktowo do 15 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 50-55 km/h w obrębie konwekcji.

Burze, 21 września 2022. Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB)

burze termiczne
Burze, 21 września w Polsce

Niż na wschodzie Europy ściąga zimne powietrze arktyczne z północy we współpracy z wyżem ulokowanym na zachód od naszego kraju. Dochodzi więc do rozwoju konwekcji, która jest wyrażona przelotnymi opadami atmosferycznymi. Można je śledzić online.

Burze dziś będą słabe. Prognoza burzowa na środę i noc ze środy na czwartek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Niewykluczone, że w kolejnych godzinach chmury kłębiaste Cumulonimbus rozbudują się na tyle wysoko, że wygenerują nieliczne wyładowania atmosferyczne. Na nizinach możliwe są również pojedyncze przypadki opadów drobnego gradu i krupy. Natomiast wysoko w górach prawdopodobne są opady śniegu i mieszane. Szczególnie powyżej 1400 metrów nad poziomem morza. Pod wieczór wraz zanikiem insolacji zmniejszy się ilość ośrodków konwekcyjnych i rozproszonych burz.

Prognoza sytuacji barycznej na 21.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Burze dziś, 21 września 2022 w Polsce
Rozbudowujący się antycyklon na wschód

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz