Burze i nawałnice dziś 20.06 nad Polską. Gdzie będzie niebezpiecznie?

Poniedziałek przyniesie silne burze i nawałnice nad Polską. Nad krajem znajduje się front atmosferyczny na którym za dnia dojdzie do zafalowania. Przed frontem zalega gorąca, zwrotnikowa masa powietrza. Dlatego to potencjalnie groźna sytuacja pogodowa. Pogoda może być bardzo niebezpieczna w pierwszym dniu nowego tygodnia.

Burze dziś nad Polską już od rana

Wpis ten przygotowuję wczesnym rankiem (jest 4:50). Mimo to, nad Polską już rozwijają się pierwsze burze. Poniżej zrzut ekranu z detekcji wyładowań Blitzortung.

Burze nad Polską od samego świtu

Co ciekawe, nie są to wcale pozostałości po nocnych układach burzowych. To całkiem nowe, tworzące się o świcie komórki burzowe. Pokazuje to, jak dobre warunki konwekcyjne mamy dziś nad krajem. Powyższe burze powstają oczywiście w obrębie oddziaływania frontu atmosferycznego. Ten rozciąga się obecnie od Podlasia, przez Centrum po Wielkopolskę i lubuskie. Front, a wraz z nim burze będą z każdą godziną przesuwać się na południowy wschód. Poniżej jego położenie na godzinę 8 rano (Awiacja). Widać, że znajdował będzie się kolejne kilkadziesiąt kilometrów na południe od wspomnianej linii.

Front atmosferyczny nad Polską o godzinie 8 rano

Burze w kolejnych godzinach będą groźne

Obecnie rozwijające się burze powstają z tzw. uniesionego trybu konwekcji. Chwiejne, ciepłe masy powietrza w nocy znajdują się w nieco wyższych partiach troposfery. Przy powierzchni ziemi masa powietrza jeszcze jest stabilna. Konwekcja z uniesienia najczęściej nie jest tak groźna jak ta dolnych partii troposfery. To oczywiście zmieni się za kilka godzin, gdy operacja słoneczna wystarczająco ogrzeje również dolne partie troposfery. I to właśnie burze powstałe z konwekcji z powierzchni Ziemi są najgroźniejsze.

Burze nad Polską 20 czerwca. Prognoza Polskich Łowców Burz

Powyżej prognoza Polskich Łowców Burz. Najsilniejsze zjawiska konwekcyjne przetoczą się dziś w obszarze zaznaczonym na czerwono. To właśnie na tym obszarze wystąpią najlepsze warunki do powstawania burz. Obszar bardzo wysokiej energii CAPE (nawet ponad 2000 J/kg) pokryje się z dobrymi warunkami kinematycznymi (przepływ ok. 25 m/s). Do tego dojdzie zafalowanie na froncie. Dlatego warunki do powstania niszczących wręcz zjawisk burzowych są dziś wyśmienite. Pierwsze, gwałtowne burze powstawać powinny około południa na Dolnym Śląsku.

Dość szybko burze te zorganizują się w większy układ konwekcyjny i ruszą na wschód, północny wschód. Ponieważ przepływ powietrza dziś będzie spory, burze przemieszczały będą się dość szubko. Dlatego potencjalny układ burzowy kilka godzin później znajdzie się już w centrum kraju (od Świętokrzyskiego, po Łódzkie). Prawdopodobnie burze te będą miały już na tym etapie formę układu MCS. Przed układem dochodzić może do rozwoju superkomórek burzowych. Późnym popołudniem i wieczorem burze dotrą na wschód Polski, gdzie występować mogą również w nocy.

Siła dzisiejszych zjawisk może być niszcząca

Nad krajem pojawią się dziś dwa rodzaje burz o niszczącym charakterze. Pierwszym będzie wielokomórkowy układ konwekcyjny MCS. W przypadku uformowania się MCS największym zagrożeniem będą nawalne opady deszczy (PW do 38mm) oraz uderzenie silnego wiatru szkwałowego (ponad 100 km/h). Tak jak pisałem powyżej, układ MCS prawdopodobnie rozwinie się wczesnym popołudniem na południowym zachodzie, by do wieczora dotrzeć na Lubelszczyznę i południe Podlasia. Jednak dużo zależało będzie od miejsca w którym pojawi się zafalowanie na froncie. Sytuacja wciąż jest dynamiczna i o dokładnej trajektorii przejścia MCS więcej napiszemy około południa.

Superkomórki burzowe wystąpią dziś nad Polską

Podczas gdy MCS niósł będzie duże zagrożenie niszczącym wiatrem (zwłaszcza w przypadku uformowania się bow echo), tak przed układem MCS powstawać będą superkomórki burzowe. Największe ryzyko powstania superkomórek wystąpi dziś od łódzkiego, przez świętokrzyskie, po lubelskie. W przypadku ich wystąpienia na ich drodze największym zagrożeniem będzie grad (średnica nawet do 5-7 cm). Burze superkomórkowe mogą również generować niszczycielskie uderzenia wiatru (downburst). W mniejszym stopniu, jednak wciąż możliwe jest utworzenie się dziś tornada związanego z mezocyklonem. Gdyby takie tornado powstało, przyniosłoby z pewnością olbrzymie zniszczenia. Jednak ryzyko jego powstania jest niewielkie. Trzymam kciuki, by takowe tornado dziś w kraju się nie pojawiło.

Gdzie jest burza? Sprawdzaj radar burz i opadów online.

Podsumowując, przed nami bardzo burzowy dzień, a właściwie doba. Burze już powstają nad Polską, jednak najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się od godzin południowych. Wtedy to na Dolnym Śląsku powstaną burze, które dość szybko zorganizują się w układ mezoskalowy (MCS). Układ ten ruszy na wschód z odchyleniem na północny wschód. Przed układem dochodziło będzie do powstania burz superkomórkowych (szczególnie pas od Małopolski, Śląska po łódzkie). Burze późnym popołudniem dotrą na wschód i południowy wschód, gdzie trwać mogą również nocą z poniedziałku na wtorek.