Burze mogą wystąpić na początku ostatniego tygodnia września. Nie będą to jednak intensywne i długotrwałe zjawiska konwekcyjne. W poniedziałek słabe burze możliwe są tylko na krańcach południowo-zachodnich, natomiast we wtorek na zachodzie.
Sytuacja synoptyczna, 27.09.2021, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Burze w poniedziałek możliwe głównie na krańcach południowo-zachodnich
Przeważający obszar Polski jest w poniedziałek w słabogradientowym polu ciśnienia. Głównie na południowym-zachodzie masa powietrza charakteryzować będzie się największą wilgotnością. W ciągu dnia na skutek nagrzania wzrośnie pionowy gradient temperatury, co skutkować może wystąpieniem marginalnej niestabilności powietrza. Ryzyko wystąpienia burz będzie jednak niskie. Nie przekraczające nawet 15%. Krótkotrwała burza może pojawić się zwłaszcza popołudniu w Sudetach. Opady konwekcyjne nie powinny stanowić dziś istotnego zagrożenia i nie przekroczą 15 mm. Możliwe są porywy wiatru poniżej 60 km/h, opady gradu są mało prawdopodobne.
Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)
Podczas nadchodzącej nocy nie będzie warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Po zachodzie słońca atmosfera zacznie się szybko stabilizować. Pogodę kształtować ma rozległy wyż, którego centrum znajdzie się na pograniczu Finlandii i Rosji. Tylko nad zachodnie dzielnice naszego kraju zacznie nasuwać się zatoka niżowa wraz z frontem chłodnym, który poprzedzony ma być dolno-troposferyczną konwergencją wiatru dolnego. Na przeważającym obszarze kraju zalegać ma ciepła masa polarno morska. Jedynie nad dzielnicami wschodnimi zaznaczy się chłodniejsza polarno kontynentalna. Z uwagi na obecność warstw inwersyjnych i brak silniejszych procesów wspomagających konwekcje, nie prognozuje się wystąpienia burz.
Sytuacja synoptyczna dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych, 28.09.2021, 00 UTC
We wtorek niskie ryzyko burz na krańcach zachodnich i południowo-zachodnich
We wtorek niskie prawdopodobieństwo burz będzie na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. 28 września 2021 na krańcach zachodnich zaznaczy się strefa frontu chłodnego, który poprzedzony będzie linią zbieżności wiatru. Na pozostałym obszarze kraju zaznaczy się wpływ wyżu, którego centrum w dalszym ciągu będzie na pograniczu Finlandii i Rosji. Na przeważającym obszarze Polski zaznaczy się ciepła masa polarno morska. Tylko na wschodzie będzie to chłodniejsze powietrze polarno kontynentalne. Rozwój konwekcji w zachodniej części kraju może nastąpić na przedfrontowej linii zbieżności wiatru. Pewnym czynnikiem hamującym rozwój chmur kłębiasto-deszczowych może okazać się obecność niewielkiej chwiejności termodynamicznej i suchych warstw powietrza w środkowej troposferze. Nawet, jeśli powstaną komórki burzowe, to będą one pojedyncze i krótkotrwałe. Nie powinny im towarzyszyć również groźne zjawiska.
Sytuacja synoptyczna, 28.09.2021, 12 UTC
Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC