Burze możliwe znów nad Polską. Ostatnie dni 2023 roku z dynamiczną i niżową pogodą. Wichura do 80 km/h

Burze w sobotę prawdopodobne nad Polską. Koniec 2023 roku z dynamiczną i niżową pogoda. Wichura do 80 km/h.

Niżowa pogoda pod koniec 2023 roku

W przedostatni dzień 2023 r. nasz kraj będzie w zasięgu układów niżowych przemieszczających się z zachodu w kierunku dalej na wschód nad północnymi rejonami Starego Kontynentu, obejmując swoim zasięgiem nasz kraj i przynosząc zachmurzenie całkowite oraz opady deszczu. Jednak po przejściu omawianych ośrodków niskiego ciśnienia częściowo wpływ od południa Europy będą mieć układy wysokiego ciśnienia, co spowoduje przejściowe rozpogodzenia i chwilową poprawę pogody. Zgodnie z prognozami pod koniec mijającego roku napływać będą przeważnie powietrza polarnomorskiego z rejonu Atlantyku. Rychłego nadejścia zimy nie będzie.

Sytuacja baryczna nad Europą i obszarami przyległymi 30 grudnia 2023, 12 UTC

burze w Polsce
Silny wiatr i burze w Polsce

Silny wiatr i możliwe lokalne burze nad Polską

Sobota przyniesie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, jednak na północy kraju i w rejonach podgórskich także mieszane, natomiast w górach opady śniegu. Miejscami mogą wystąpić pojedyncze burze. Natomiast na północnym wschodzie akumulacja opadów około 10 mm. Na termometrach od około 2°C na północy kraju i w dolinach górskich. Jednak cieplej, bo do około 5°C w centrum i nad morzem, do 9°C południowym zachodzie. Z uwagi na dużą różnice ciśnienia i spory gradient baryczny wiatr umiarkowany i dość silny, przejściowo silny, w porywach nad morzem do 65 km/h, w głębi kraju do 75 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy do 100-115 km/h.

Zobacz też: Potężne załamanie pogody na koniec roku. Wiatr ponad 130 km/h. Ulewy i śnieżyce coraz bliżej Polski

Nad północną częścią kontynentu europejskiego znajdują się układy niskiego ciśnienia wchodzące w skład cyrkulacji strefowej, natomiast w pasie południowym Starego Kontynentu oddziałują wyże baryczne. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin intensywnej cyklogenezie ulegnie ośrodek niżowy w rejonie Wysp Brytyjskich o imieniu Costa, który przyniesie na tym obszarze silne wichury.

Prognozy wskazują, że lokalne burze są dziś prawdopodobne w pasie od Ziemi Lubuskiej po Lubelszczyznę. Zagrzmieć może gdzieniegdzie w centrum i na południu naszego kraju.

Ubiegłej doby burze pojawiły się na Pomorzu Zachodnim, co potwierdziły nam dane z detektorów wyładowań atmosferycznych

burze w Polsce
Burze w kraju pojawiły się ubiegłej doby. Źródło: CMM IMGW

Prąd strumieniowy nad Polską

Pod koniec roku nad Polską obecny jest także prąd strumieniowy, który nasila przepływ w całym pionowym profilu troposfery. Dlatego wartości ścinania wiatru mają być wyraźnie podwyższone. Skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km, dochodzić będzie do 300-400 m2/s2. Jednak chwiejność termodynamiczna będzie niewielka, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia słabych burz nie okaże się wysokie.

Prognoza opadów na 30 grudnia 2023 r. 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w kraju
Opady i burze w Polsce

Podstawowym zagrożeniem w zasięgu konwekcji okażą się porywy wiatru do 70-85 km/h, wysokość opadów nie przekroczy 5-10 mm/1h z uwagi na szybki ruch przemieszczania się ośrodków burzowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych nie przekracza 15-30%.

Prognoza zasięgu i wysokości opadów na 30 grudnia 2023, 12 UTC dla Polski

konwekcja nad Polską
Opady przelotne w formie konwekcyjnej i burze

Prognoza zasięgu i wysokości opadów na 30 grudnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zjawiska burzowe nad Polską
Burze i dynamiczna pogoda

Fanipogody.pl