26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Burze na południu, mróz i “bestia ze wschodu”. Aktualna pogoda w Europie

Silna śnieżyca

Poniedziałek zapowiada się bardzo dynamicznie w pogodzie w Europie. Cały kraj pisze o “bestii ze wschodu” co jest pogodową bzdurą, ale o tym napiszemy oddzielny wpis. Na wschodzie Europy nie ma “bestii”, za to na ten moment odpuścił silny mróz, który pojawiał się w regionie jeszcze kilka dni temu.

Mróz w Europie

Mróz odpuszcza. Ma to związek z “bestią ze wschodu”

Na powyższej mapie temperatury widać, że na wschodzie nie pojawia się już mróz na poziomie -30 stopni jak jeszcze kilka dni temu. Zimne masy powietrza wycofują się głęboko na północ. Ma to związek z migracją wyżu rosyjskiego na wschodzie i zmianą adwekcji powietrza nad Europą. Stąd podejrzewamy określenie bestia ze wschodu, o czym, przypomnę napiszemy jeszcze dziś obszerny wpis wyjaśniający.

Obecnie temperatury -20 stopni i niżej występują już tylko na dalekiej północy Finlandii. Na uwagę zasługuje również mróz, który występuje dziś w pasie od Hiszpanii po Alpy. W tych regionach mamy do czynienia z prawdziwym atakiem zimy. Dramatyczną sytuację z Hiszpanii opisywaliśmy tutaj.

W opisywanym pasie będzie dziś chłodniej i pojawią się opady śniegu. Na południe od wspomnianych regionów, na styku dwóch mas powietrza powstają burze.

Powyższe zdjęcie pochodzi z Grecji i zostało wykonane podczas nocy z niedzieli na poniedziałek. Burzowo w regionie będzie również przez cały poniedziałek. Burze w dniu dzisiejszym mogą występować praktycznie w całym basenie Morza Śródziemnego. Najsilniejsze zjawiska burzowe spodziewane są dziś w regionie Grecji i Turcji. Już teraz, pomimo wczesnych godzin rannych mocno grzmi na południu Europy. Silne burze wkraczają właśnie od południa do Grecji.

Burze w Europie

System frontów atmosferycznych nad Polską. Bestia ze wschodu nadchodzi z południa Europy

Przepraszam za kolejne nawiązanie do “bestii ze wschodu”, ale jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak to (mylne) określenie rozprzestrzeniło się w internecie. Dziś i w kolejnych dniach pogodę w naszym kraju psuły będą bestie (hahaha) z południa. W pasie od Polski po Włochy i północną Afrykę przebiega system frontów atmosferycznych, które przynosiły będą dużo opadów. W wielu regionach będą to opady śniegu. Lokalnie intensywne. Szczegółowa prognoza pogody na poniedziałek znajduje się w tym miejscu. Przypominam, że jeszcze dziś przygotujemy wpis w którym wyjaśnimy na czym polega “bestia ze wschodu” i dlaczego nie nadejdzie ona ze wschodu.