Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze nad Polską. Bardzo niebezpieczna pogodaPrognozy nie zmieniły się specjalnie przez noc. W dalszym ciągu modele meteorologiczne są zgodne. Dzisiejsze popołudnie i noc będą bardzo groźne pod względem zjawisk pogodowych.

Według modeli numerycznych strefa najlepszych warunków do rozwoju silnych, potencjalnie niszczących burz rozciąga się od Śląska, Małopolski, przez Ziemię Świętokrzyską, po południe Mazowsza i Lubelszczyznę. Burze powinny powstawać już w godzinach popołudniowych, jednak najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się późnym popołudniem i w nocy.

Wtedy to do Polski wkroczy zafalowanie, które dodatkowo wspomoże szybki rozwój komórek burzowych. Pozostałe parametry meteorologiczne pozwolą na szybką organizacje burz w większy układ burzowy. Przewidujemy, że przez wymienione regiony nocą przejdzie dość rozległy układ burzowy w formie MCS (mezoskalowy układ konwekcyjny). Największym zagrożeniem na jego drodze będą nawalne opady deszczu (możliwy grad do 4 cm średnicy) oraz niszczące porywy wiatru. W przypadku, gdy w układ wbudowane będą superkomórki burzowe lub układ wykształci w sobie bow echo, wtedy może być naprawdę niebezpiecznie. Nie straszymy na ten moment powtórką z 11 sierpnia 2017 (o tej burzy pisaliśmy tutaj). Jednak miejmy się dziś na baczności. Śledźcie nasze kolejne wpisy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk