Silne ochłodzenie, opady śniegu oraz burze wkrótce w Polsce

Po bardzo ciepłych ostatnich tygodniach końcówka miesiąca zapewni nam zmianę warunków pogodowych. Wkrótce na obszarze Polski sypnie śniegiem, mogą pojawić się burze śnieżne w Polsce. Wiązki modeli numerycznych wskazują, że silne ochłodzenie w ostatnich dniach bieżącego miesiąca jest nieuniknione.

Wiązki modelu GFS na 2 m n.p.g jak widać na początku przyszłego tygodnia zrobi się dużo chłodniej

Wyraźny spadek widoczny jest zwłaszcza na poziomie izobarycznym 850 hPa (1550 m.n.p.g) w okolicach 25 marca, gdy napłynie powietrze pochodzenia arktycznego

W marcu jak w garncu, to przysłowie ludowe chyba najlepiej oddaje pogodę, która panuje w trzecim miesiącu 2019 roku. Mieliśmy do czynienia z wszelkimi możliwymi zjawiskami atmosferycznymi. Wystąpiły aż 4 wichury, opady śniegu, ale także krupy śnieżnej i lodowej oraz gradu. W okolicach Grójca utworzyła się nawet słaba trąba powietrza związana z mezocyklonem minisuperkomórki burzowej. O czym pisaliśmy wcześniej w artykule poniżej.

Wcześniej omawiany przypadek widniał jako przypuszczenie możliwego dotknięcia leja powierzchni ziemi, gdzie dokładnie opisaliśmy warunki panujące w troposferze.

Marzec 2019 roku jednym z najbardziej burzowym w ciągu ostatnich kilku lat

Marzec 2019 r. na mapach gęstości wyładowań sieci Blitzortung dla Polski, ilość wyładowań zarejestrowanych wzrośnie najprawdopodobniej jeszcze po weekendzie.

Mapa wyładowań zarejestrowanych przez Blitzortung w marcu 2018 roku. Jak widać zjawisk burzowych było zdecydowanie mniej

Bardzo burzowy był również marzec 2017 roku

Spora aktywność burzowa notowana była zwłaszcza w marcu 2016 roku na wschodzie kraju

W kwietniu statystycznie ilość dni burzowych przybywa. Są one groźniejsze i bardziej długotrwałe. Dla przykładu tak przedstawia się zagęszczenie wyładowań za kwiecień 2018 r. Na powyższych rycinach, ale także poniższej uwzględniane są również wyładowania zarejestrowane na obszarze państw ościennych z Polską, zatem nieco zawyża to wynik.