Burze pojawią się dziś nad Polską. Gdzie jest burza 16.09.2021?


Burze. W czwartek nasza część Europy jest w zasięgu niżu znad Bałtyku. Układ frontów atmosferycznych przemieszcza się z zachodu na wschód. Napływa polarna morska masa powietrza, w centrum przejściowo cieplejsza, natomiast za frontem chłodny spływa chłodniejsza również polarno morska. Burze mogą powstać dziś zarówno w obrębie frontu chłodnego, jak i też na przedfrontowej linii zbieżności wiatru.

Burze wystąpią w czwartek na obszarze Polski

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 16.09.2021, 06 UTC

Rozwój burz będzie dziś w znacznym stopniu ograniczony przez obecność zachmurzenia warstwowego, co utrudniać ma dzienne nagrzanie planetarnej warstwy granicznej i wzrost niestabilności. Największe ryzyko wystąpienia zjawisk burzowych będzie w południowej części kraju. Zwłaszcza na południowym-zachodzie kraju. Prognozowana jest na tym obszarze największa energia dostępna drogą konwekcyjną. Masa powietrza ma być wilgotna. Zawartość wody opadowej wyniesie od 25 mm do 40 mm. W czasie burz opady sięgną do 15-30 mm, punktowo możliwe opady drobnego gradu. Przepływ mas powietrza ma być słaby, dlatego pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości. Zatem nie spodziewamy się form dobrze zorganizowanej konwekcji. Podczas burz powieje do 70 km/h. Chmury burzowe przemieszczać mają się z niewielką prędkością wschód, północny-wschód.

Prognoza burz na czwartek (IMGW-PIB)

burze, 16 września 2021

Nocą burze możliwe zwłaszcza początkowo na południowym-wschodzie. Nad ranem mogą zdarzyć się w rejonie Zalewu Szczecińskiego

Podczas nadchodzącej nocy burze możliwe są zarówno na froncie chłodnym, jak i też przed nim na tzw. przedfrontowej konwergencji wiatru dolnego. Początkowo w czasie burz opady sięgną do 15-20 mm, punktowo wiatr do 60-70 km/h. W godzinach porannych burze możliwe są na krańcach północno-zachodnich.

Nasz kraj będzie w dalszym ciągu pod wpływem układu niżowego z centrum nad Morzem Bałtyckim. Chłodny front zaznaczy się w nocy na południowym-wschodzie Polski. Przed strefą frontową zalegać ma ciepła i chwiejna masa powietrza. Na skutek dynamicznych wymuszeń możliwy jest rozwój kolejnych burz. Największa niestabilność jest możliwa w pierwszej części nocy. Najprawdopodobniej w drugiej części nocy nie będzie warunków do utrzymania się konwekcji na południowym-wschodzie kraju. Chmury burzowe przemieszczać mają się zgodnie z przepływem sterującym z południowego-zachodu na północny-wschód. Nad ranem jednak burze zdarzyć mogą się na Nizinie Szczecińskiej, gdzie nasunie się front zokludowany niżu znad Bałtyku. Nie będą to jednak intensywne zjawiska konwekcyjne. Towarzyszyć mogą im opady do 10-20 mm, wiatr do 65 km/h. Prawdopodobieństwo opadów gradu ma być niskie.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ