Burze. Dziś nasza część Europy jest w zasięgu niżu znad Bałtyku. Układ frontów atmosferycznych przemieszcza się z zachodu na wschód. Napływa polarna morska masa powietrza, w centrum i na południu przejściowo cieplejsza i niestabilna, natomiast za frontem chłodnym spływa chłodniejsza również polarno morska. Burze mogą powstać dziś zarówno w obrębie frontu chłodnego, jak i też na przedfrontowej linii zbieżności wiatru.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 16.09.2021, 18 UTC
Burze już nad Polską
Najpierw burze w czwartek pojawiły się w okolicach Kutna. Przemieszczały się stopniowo na północny-wschód po godzinie 14. Szacuje się, że w czasie burz natężenie opadów wyniosło do 10-15 mm. Zagrożenie silnymi porywami wiatru jest dzisiaj w znacznym stopniu ograniczone, ale nie można wykluczyć, że miejscami burzom towarzyszył wiatr do 60-65 km/h. Na skutek przechodzenia kilku komórek nad jednym obszarem akumulowane sumy mogły sięgnąć punktowo do 20-25 mm.
Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)
Następnie burza pojawiła się w okolicach Łodzi i przesunęła się nad Pruszków (woj. mazowieckie). Przemieściła się następnie w rejon Warszawy, gdzie wygasła. Dane z radarów meteorologicznych wskazują, że w czasie burz opady mogły sięgnąć na tym obszarze do 5-10 mm/10 minut. Jednak akumulacja opadów za 1 godzinę mogła wynieść do 20-25 mm. Również w tej części Polski zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru było ograniczone. Po godzinie 16 grzmi na południowym Mazowszu, Małopolsce oraz Opolszczyźnie.
Wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatniej godziny obserwowano m.in w zachodniej aglomeracji Warszawy. Dane z detektorów wskazują, że wyładowania atmosferyczne odnotowano również w samej stolicy Polski. PERUN ukazuje nam, że były to głównie wyładowania chmurowe, rzadziej doziemne.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Nieco większą aktywność elektryczną odnotowano również w okolicach Grodziska Mazowieckiego, jak i też Podkowy Leśnej. Dziś obserwujemy na ogół niezbyt trwałe formacje konwekcyjne, ale niektóre z nich potrafią generować więcej wyładowań doziemnych. Strefa burz przemieszcza się na wschód, północny-wschód i w kolejnych godzinach burze możliwe są także we wschodniej Polsce.
Prognoza burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Przed kilkunastoma minutami komórki pojawiły się także w Małopolsce. Wyładowania atmosferyczne odnotowano zarówno na wschód, jak i też na zachód od Rabki Zdrój. W najbliższych godzinach aktywność burzowa może jeszcze nieco wzrosnąć, ale nie będą to gwałtowne zjawiska burzowe. Pierwsze wyładowania wystąpiły również na wschód od Opola.
Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za okres 14:25 do 16:25 czasu polskiego
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC