Burze wystąpią dziś nad Polską. Sprawdzamy, gdzie możliwe są wyładowania atmosferyczne i jaka będzie intensywność piątkowych burz.
Niżowa pogoda. Znów pojawią się lokalne burze
Dziś w Polsce dominuje pogoda niżowa. Zasadniczo znajdujemy się pod wpływem niżu, który znad Wysp Brytyjskich przemieszcza się w kierunku Morza Północnego. Strefa frontowa, która wczoraj była poprzedzona linią zbieżności wiatru przesunęła się na wschód, północny-wschód.
Sytuacja synoptyczna na 9.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Dlatego też na tym obszarze możliwe większe sumy opadowe ale nie związane z burzami. Natomiast na zachodzie, wraz z napływem chłodniejszej, niestabilnej masy powietrza wkroczy linia zbieżności pola wiatru, na której mogą powstawać burze.
Energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się w piątek znacznie mniejsza niż w czwartek. Chwiejność termodynamiczna sięgnie 200-500 J/kg. Wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru w wyższych warstwach troposfery, co przełoży się zwiększone pionowe ścinanie wiatru. W warstwie 0-6 km do około 10-15 m/s. Zawartość wody opadowej w pionowym, umownym słupie powietrza okaże się niższa niż wczoraj. Nie powinna przekraczać 20-28 mm. Oprócz struktur wielokomórkowych możliwe są również superkomórki burzowe. Największe ryzyko burz z rotującymi prądami wstępującymi będzie na północnym-zachodzie naszego kraju. W burzach wysokość opadów może sięgać do około 15-25 mm, porywy wiatru z najsilniejszych struktur konwekcyjnych do 60-70 km/h. Miejscami jednak w zasięgu formacji wielokomórkowych akumulowana suma opadowa sięgnąć może do 30-50 mm, prowadząc nawet do lokalnych podtopień.
Prognoza konwekcyjna na piątek (IMGW-PIB)
Zjawiska o charakterze konwekcyjnym dziś na linii zbieżności wiatru nad Polską
Na zachodzie kraju, gdzie najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych zaznaczy się linia zbieżności, burze będą nieco silniejsze. Opady deszczu punktowo mogą tam sięgać 15-20 mm, lokalnie 40-50 mm, a porywy wiatru 65 km/h. Miejscami będzie występować grad, lecz jego średnica nie powinna być duża. Burze na ogół przemieszczać mają się na północny-wschód, ale superkomórki burzowe mogą charakteryzować się nieco innym odchyleniem ruchu z uwagi na obecność rotującego prądu wstępującego, nazywanego również mezocyklonem.
Prognoza burzowa na piątek i noc z piątku na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
W nocy z piątku na sobotę sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Nasza część Europy znajdzie się pod wpływem niżu, którego centrum przesunie się nad kraje Beneluksu. Natomiast na północnym wschodzie kraju będzie jeszcze oddziaływać rozmywający się front chłodny. Jednak od zachodu do centrum przesunie się linia zbieżności i front okluzji. Prognozuje się, że w nocy utrzyma się słaba niestabilność, a zawartość wody opadowej w kolumnie jest prognozowane w zakresie 25-35 mm. Co więcej warunki kinematyczne będą słabe i umiarkowane, zatem burze będą niezorganizowane i nie będzie zagrożenia silnymi porywami wiatru. Opady deszczu towarzyszące burzom wyniosą około 15 mm, ale w strefie frontu, szczególnie w drugiej połowie nocy możliwe są opady deszczu 20-25 mm. Początkowo miejscami może padać grad, szczególnie późnym wieczorem i w pierwszej części nocy. Z uwagi na lokalny charakter burz, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory.
Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC