Burze okażą się gwałtowne i pojawią się nagle nad Polską. Zdarzą się podtopienia, zniszczenia wiatrowe, gradobicia i dużo wyładowań.
W godzinach przedpołudniowych na przeważającym obszarze Polski bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Konwekcja zaczyna jednak rozwijać się miejscami w centrum, wschodzie i południu kraju. Coraz silniejszy rozwój konwekcji obserwujemy w Karpatach, gdzie kluczową rolę odgrywa orografia terenu. W kolejnych godzinach przybywać ma chmur kłębiastych. Najgroźniejsze burze zdarzą się jednak wieczorem i w nocy na zachodzie, gdzie oddziaływać ma linia zbieżności wiatru.
Zdjęcie satelitarne wykonane przez satelitę geostacjonarnego dla Polski, 27.06.2022
Burze zwłaszcza wieczorem i w nocy na obszarze Polski
Dziś do Polski nadal będzie docierać gorące powietrze. Szczególnie na zachodzie i południu ma być to masa zwrotnikowa, natomiast w pozostałej części kraju polarna kontynentalna wygrzana na Starym Kontynencie. Na aurę w Polsce dalej będzie wpływał wyż z północnego-wschodu. Jednak w godzinach nocnych z Niemiec wkroczy na zachód kraju chłodny front atmosferyczny poprzedzony linią zbieżności pola wiatru.
Prognoza sytuacji synoptycznej na 27.06.2022, 12 UTC według DWD
Najgroźniejsze burze prognozowane na zachodzie Polski, gdzie zaznaczy się przedfrontowa konwergencja pola wiatru. W jej obrębie będzie również więcej wilgoci, sprzyjając intensyfikacji konwekcji, aż do wystąpienia wyładowań atmosferycznych
Prognozowana jest dziś energia dostępna drogą konwekcyjną na poziomie od 500 J/kg do 1500 J/kg. Za dnia nie będzie na ogół warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Dopiero w godzinach późno popołudniowych i wieczornych jest szansa na rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji. Inicjatorem konwekcji okaże się przedfrontowa konwergencja wiatru dolnego poprzedzająca zafalowany front chłodny. Burze formować mają się w środowisku umiarkowanych pionowych uskoków wiatru. Dlatego też możliwe jest powstanie wielokomórkowych struktur konwekcyjnych. Na krańcach zachodnich możliwe są dziś nawet burze z rotującymi prądami wstępującymi.
Prognoza burzowa na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Opady w komórkach konwekcyjnych do 20-30 mm w Polsce
Opady w burzach powinny sięgnąć do 20-30 mm, prowadząc lokalnie do opadów. Możliwe natężenie 10 min/10mm. Grad o średnicy do 2-3 cm jest prognozowany i wysoka aktywność elektryczna. Najsilniejszych burz spodziewamy się na Pomorzu Zachodnim, w woj. lubuskim oraz Dolnym Śląsku w pierwszej części nocy, ale utrzymać mogą się na zachodzie do godzin porannych we wtorek.
Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)
Marginalne prawdopodobieństwo burz będzie na południu i wschodzie. Tutaj na przeszkodzie w rozwoju chmur kłębiastych okaże się wysoki poziom kondensacji chmur. Jeśli nawet powstaną, to będą bardzo punktowe i krótkotrwałe. Przynieść mogą krótkotrwałe ulewy i silniejszy wiatr do 50-60 km/h. W górach i na obszarach podgórskich są możliwe opady drobnego gradu. Niewykluczone, że burze pojawią się wkrótce w rejonach górskich w godzinach późno-popołudniowych i wieczornych. Na zdecydowanie większym obszarze Polski prognozowane są zjawiska burzowe we wtorek. Burze są zjawiskiem lokalnym, dlatego należy śledzić zobrazowania radarowe i detektory wyładowań.
Prognoza burzowa na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Burze będą gwałtowne i uderzą nagle. Spodziewane podtopienia, zniszczenia wiatrowe, gradobicia i dużo wyładowań w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.