Śmiertelna trąba wodna wkroczyła nagle nad ląd. Są zniszczenia na zachód od Polski. To efekt burzy bez mezocyklonu

Śmiertelna trąba wodna pojawiła się Holandii. Utworzyła się nad wodą, następnie wkroczyła nad ląd. Są zniszczenia na zachód od Polski. To efekt burzy, która nie posiadała mezocyklonu. Wyraźny lej miał kontakt z wodą, a następnie gruntem.

Śmiertelna trąba wodna pojawiła się w Holandii

Trąba nawiedziła holenderskie miasteczko Zierkizze. W pierwszej fazie trąba niezwiązana z działalnością rotującego prądu wstępującego pojawiła się nad ujściem rzeki Oosterschelde. Następnie wkroczyła do wyżej wymienionego miasteczka, powodując duże szkody, stając się w ten sposób trąbą lądową. Przeważnie trąby niezwiązane z działalnością mezocyklonu nie są silne. W tym przypadku było inaczej i osiągnęła ona F1/F2 w skali Fujity. Skutkiem jej przejścia są ofiary ranne oraz zabite. Przynajmniej 2 osoby poniosły śmierć na skutek przejścia niszczycielskiego leja.

Śmiertelna trąba powietrzna pojawiła się około godziny 13:00 czasu lokalnego w poniedziałek, 27 czerwca 2022. Gwałtowny wiatr, który towarzyszył śmiertelnej trąbie powietrznej zrywał dachy, powalał drzewa. Uszkodził również dach kościoła. Doszło nawet do zawalenia się fasady jednego z budynków.

Początkowo zjawisko te pojawiło się nad ujściem rzeki. Była to wtedy trąba wodna, następnie wkraczając nad ląd stała się trąbą lądową. Zdjęcie zjawiska wskazują, że nie była ona związana z superkomórką burzową. Zazwyczaj tworzeniu się trąb lądowych sprzyja duży pionowy gradient temperatury. Zwłaszcza w dolnej troposferze, duża wilgotność w dolnej i częściowo środkowej troposferze. Kluczowe są również silniejsze strefy konwergencji wiatru.

Śmiertelna trąba spowodowała śmierć dwóch osób, ponad 10 jest rannych. Wiatr wiejący w wirze spowodował duże szkody

Doniesienia medialne z Holandii wskazują, że przynajmniej 2 osoby poniosły śmierć na skutek niszczycielskiej trąby powietrznej, w której prędkość wiatru przekraczała 150-170 km/h. Rannych zostało ponad 10 osób, lecz bilans może jeszcze wzrosnąć.

Wstępny raport widniejący w bazie ESWD. Dane w kolejnych godzinach będą aktualizowane. Doniesienia medialne z tego kraju wskazują na dwie ofiary śmiertelne i ponad 10 rannych

Śmiertelna trąba wodna wkroczyła nagle nad ląd. Są zniszczenia na zachód od Polski. To efekt burzy bez mezocyklonu

Tornada w Holandii są na ogół rzadsze niż w Polsce

Z ESWD wynika, że w Holandii co roku pojawia się średnio od 4 do 7 tornad. Są one zarówno związane z mezocyklonami, jak i też nie. Najczęściej to właśnie te pierwsze powodują największe zniszczenia. Wiatr wiejący w wirze jest najsilniejszy, powodując olbrzymienia zniszczenia.

Miejsce, gdzie wystąpiła trąba w Holandii, 27 czerwca 2022

trąba wodna Holandia.

Trąba wodna niezwiązana z działalnością mezocyklonu uformowała się w rejonie dawnego ujścia rzeki do Morza Północnego. Trąbom sprzyja zazwyczaj duża wilgotność powietrza i to nie tylko przy ziemi, ale także na wyższych wysokościach. Warunki okazały się na tyle korzystne, że utworzyła się śmiertelna trąba wodna, która wkroczyła następnie nad ląd, pozostawiając w wielu miejscach krajobraz jak po wojnie.

Ponadto należy wspomnieć, że generalnie poziom kondensacji chmur nad zbiornikami wodnymi w przypadku trąb wodnych jest niższy niż w przypadku trąb lądowych, ze względu na większą wilgotność powietrza występującą nad wodą, co mogło w tym przypadku okazać się kluczowe.

Prognozowanie trąb niezwiązanych z mezocyklonem jest niemożliwe z dużym wyprzedzeniem czasowym. Dodatkowo na zobrazowaniach radarowych nie pojawiają się charakterystyczne sygnatury, które wskazują na podwyższone zagrożenie zejście trąby lądowej. Z wieloletnich obserwacji wynika, że trąby, za które nie są odpowiedzialne superkomórki zazwyczaj tworzą się w warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza, ale dużej akumulacji wilgoci, stosunkowo wysokiego poziomu kondensacji chmur (około 1500-2000 metrów), ale także na silnych strefach konwergencji wiatru dolnego i dużego pionowego gradientu temperatury. Ważna okazuje się więc duża niestabilność w warstwie 0-3 km.

Rozwojowi trąb lądowych sprzyja obecność stref przyziemnej konwergencji wiatru, a więc wiatru wiejącego z różnych kierunków na stosunkowo niewielkim obszarze. Warunki wymagane są więc inne niż przy mezocyklonicznych tornadach, gdy zazwyczaj przepływ mas powietrza jest silniejszy, uskoki wiatru większe, jak i też poziom kondensacji niższy.

1 komentarz do “Śmiertelna trąba wodna wkroczyła nagle nad ląd. Są zniszczenia na zachód od Polski. To efekt burzy bez mezocyklonu”

Możliwość komentowania została wyłączona.