Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fala upałów nad Polską. Morderczy żar do 37 stopni. Ile potrwa upał w regionie?

Fala upałów nad Polską. Jak długo potrwa


Do Polski spływa gorące, zwrotnikowe powietrze z południa. Rozpoczęła się fala upałów nad Polską i Europą Centralną. We wpisie sprawdzimy jak bardzo będzie gorąco. Kiedy nastąpi kulminacja wysokich temperatur oraz kiedy upał zelżeje. Zapraszam na wpis o wysokich temperaturach w kraju.

Fala upałów. Z każdym dniem coraz cieplej w Polsce

Weekend upłynął nam pod znakiem bardzo wysokich temperatur. Fala upałów właściwie zaczęła się od ubiegłego piątku, gdyż już wtedy słupki rtęci przekraczały trzydziestki. Bardzo ciepło będzie również dziś, choć poniedziałek przyniesie nieco „ulgi” od wysokich temperatur na wschodzie. Zobacz: Prognoza pogody na poniedziałek 27 czerwca

Fala upałów trwa na zachodzie Polski

Dziś nad regiony wschodnie napływa masa powietrza polarno kontynentalna. Nie jest to masa tak gorąca jak zwrotnikowa, która „wlewa się” na południe i zachód Polski. Podczas gdy na zachodzie i południu kraju kolejny dzień słupki rtęci wskażą ponad 30 stopni, tak na wschodzie będzie to „tylko” dzień gorący z temperaturą do 28 stopni Celsjusza. Bardzo ciekawie zapowiadają się kolejne dni w pogodzie nad Polską. Do kraju wkroczy front atmosferyczny, który będzie miał tendencje do „falowania”. We wtorek upał zostanie wyparty na wschód kraju, ale już w środę fala upałów trwała będzie znów w całej Polsce.

Burze we wtorek. Fala upałów trwała będzie jednak nadal

Zatrzymajmy się na chwilę przy jutrzejszym dniu. Okazuje się, że pogoda we wtorek przyniesie na kilkanaście godzin zmiany w pogodzie nad Polską. Gorące masy powietrza wciąż zalegały będą w regionie. Natomiast nad kraj wkroczy front atmosferyczny.

Front atmosferyczny nad Polska. Fala upałów będzie jednak trwać

Nie będzie on bardzo aktywny, jednak przyniesie więcej chmur nad zachodnią połową kraju. Pojawią się również burze, lecz to wpis o temperaturze, więc nie będę się tu o burzach rozpisywał. Większe zachmurzenie i burze wpłyną za to na temperaturę w zachodniej połówce Polski. We wtorek fala upałów na zachodzie kraju zostanie na jeden dzień „zawieszona”. Słupki rtęci pokażą od 22-26 stopni Celsjusza. Upał wciąż panował będzie we wtorek w centralnej i wschodniej Polsce. Środa to powrót bardzo wysokich temperatur już na obszarze całego kraju.

Kiedy zrobi się chłodniej w regionie?

Widząc kolejne mapy pogodowe i kolejne, gorące dni nad Polską w tym tygodniu z pewnością drżą Ci, którzy mają zaplanowany urlop choćby od przyszłego tygodnia. Zobaczmy więc kiedy fala upałów skończy się i jak mocno ochłodzi się w kraju. Obserwując różne modele pogodowe jednego można być praktycznie pewnym. Do końca obecnego tygodnia nad Polską i regionem panowała będzie fala upałów.

Fala upałów zakończy się silnymi burzami i nawałnicami?

Bardzo groźnie wyglądają za to prognozy pogody na weekend 2-3 lipca w Polsce. Powyżej prognoza temperatury na sobotnie przedpołudnie. Podczas gdy na wschodzie wciąż panować ma silny upał, na zachodzie kraju temperatury już zaledwie w okolicach 20. Kilkanaście stopni różnicy temperatury przynieść może duży kontrast termiczny. To w połączeniu z aktywnym frontem dać może silne burze w weekend nad Polską. Weekend to jednak odległy termin w pogodzie. Poza tym szukamy informacji kiedy skończy się fala upałów. O burzach napiszemy w oddzielnym wpisie. Wygląda więc na to, że bardzo gorąco będzie do weekendu. Sobota i niedziela przyniosą zmiany. Kolejny tydzień przyniesie nam umiarkowane temperatury w Polsce.

Fala upałów zakończy się w weekend. Przyszły tydzień nieco chłodniejszy

Jednak uspokajam Was, prognozy na przyszły tydzień nie widzą wielkich spadków temperatury. Powyżej pokazałem najchłodniejszy dzień (środa) jaki widzą modele w przyszłym tygodniu. Temperatury i tak wzrosną powyżej dwudziestek. W innych dniach przyszłego tygodnia na mapach temperatury widać wartości nawet znów zbliżające się do upału. Spokojnie więc, wielkiego załamania pogody nie będzie. Pamiętajmy oczywiście, że prognozowanie pogody na ponad tydzień w przód obarczone jest sporym błędem. To co opisuję na przyszły tydzień to bardziej zarys sytuacji, niż konkretna, pewna prognoza pogody. Pewne jest za to, że obecnie trwająca fala upałów towarzyszyć nam będzie do końca tego tygodnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk