Pogoda w nocy z poniedziałku na wtorek nie da wytchnienia. Oczekiwana w wielu regionach tropikalna noc i lokalne burze w Polsce.
Pogoda. Nad częścią kraju masa zwrotnikowa, nad pozostałą masa polarno kontynentalna
Dziś do Polski nadał napływało gorące powietrze. Szczególnie na zachodzie i południu była to masa zwrotnikowa. Aczkolwiek w pozostałej części kraju polarna kontynentalna wygrzana na Starym Kontynencie. Na pogodę w Polsce dalej będzie wpływał antycyklon z północnego-wschodu. Aczkolwiek w godzinach nocnych z Niemiec wkroczyła linia zbieżności wiatru z burzami.
Pogoda i burze. Wyładowania atmosferyczne zanotowane od drugiej części ubiegłej nocy do godziny wieczornych i wczesno nocnych dziś
Pogoda. Układ Omega kształtuje pogodę od wielu dni. Blokowana jest dlatego cyrkulacja zachodnia
Od wielu dni na przeważającym obszarze Polski panuje stabilna aura, którą zawdzięczany stabilnemu układowi w środkowej troposferze. W niedzielę przeważała słoneczna aura. Jedynie południu na krańcach zachodnich. Głównie w dolinie Bobru oraz w dolinie Odry od ujścia Bobru do niej, formowały się wewnątrzmasy izolowane burze z deszczem, które u schyłku dnia zanikły. W poniedziałek obserwowany analogiczny przebieg warunków pogodowych. We wschodniej połowie kraju dominuje napływ powietrza znad Ukrainy i Białorusi.
Doszło w wielu miejscach do uaktywnienia się konwekcji cumulusowej z rozproszonymi chmurami Cu, z których w godzinach popołudniowych zdarzyły się słabe przelotne opady deszczu, a w Karpatach wystąpiły gdzieniegdzie krótkotrwałe burze z intensywnymi opadami deszczu. Punktowo także na obszarach wyżej położonych drobnego gradu. Temperatura była wyższa niż wczoraj, o maksymalnie 1-2 stopnie. Dominował w dalszym ciągu wiatr południowo-wschodni. Umiarkowany i dość silny, w porywach dochodzący do 30, 50 km/h. Nasilający się z biegiem dnia, słabnący wyraźnie pod wieczór. Jest to charakterystyczny przebieg wiatru w wyżu. Prędkość wiatru rośnie wraz z nagrzewaniem się podłoża, wieczorem gdy insolacja słabnie wyraźnie słabnie.
Pogoda. Prognoza ciśnienia na 28.06.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według GFS
Noc tropikalna ponownie da się we znaki. Temperatura w wielu regionach nie spadnie poniżej 20 stopni, utrudniając nocny wypoczynek
W dalszym ciągu obserwujemy na mapach w środkowej i górnej troposferze stabilny układ baryczny Ω w swobodnej troposferze. Ulega nieznacznym przekształceniom, oddając miejsca niewielkiemu układowi niżowi znad wschodnich Niemiec i Jutlandii z pofalowanym frontem chłodnym. Miejscami burze na zachodzie kraju będą trwać całą noc, chociaż ich aktywność nie okaże się wysoka. Tuż po przejściu frontu nastąpi wreszcie zmiana kierunku wiatru na północno-zachodni i postępujące ochłodzenie w napływającym powietrzu polarnym o cechach morskich. Będzie one jednak krótkotrwałe i nie obejmie całego kraju.
Zdecydowanie wyższa aktywność burzowa jest prognozowana we wtorek na obszarze Polski, o czym piszemy w naszej prognozie na wtorek. Pogoda może być gdzieniegdzie niebezpieczna. Opady będą mocno nierównomierne, co jest charakterystyczne w półroczu ciepłym dla opadów o charakterze konwekcyjnym.
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na zachodzie kraju stopniowy wzrost zachmurzenie do dużego, przelotne opady deszczu i burze. Jedynie w pierwszych godzinach po zachodzie słońca, w Karpatach możliwe zanikające przelotne opady deszczu. Możliwa wysokość opadów podczas burz do 20 mm. W najchłodniejszej części nocy od 15°C do 22°C, w rejonach podgórskich Karpat lokalnie spadek do około 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni, na zachodzie skręcający na zachodni i północno-zachodni, nad morzem wzmagający się przejściowo do dość silnego. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Pogoda więc zacznie stawać się bardziej dynamiczna.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek według modelu ICON
Aura lokalnie będzie dynamiczna, dlatego zalecamy śledzić zobrazowania radarowe i detektory
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC