Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na wtorek 28.06. Burze nad większą częścią Polski

Prognoza pogody na wtorek 27.06. Więcej burz nad Polską

Poniżej prognoza pogody na wtorek 28 czerwca 2022. Pogoda we wtorek stanie się bardziej dynamiczna. Wszystko za sprawą frontu atmosferycznego, którego chłodniejszy wycinek znajdzie się nad Polską. W związku z tym czeka nas więcej zjawisk burzowych. Lokalnie burze we wtorek mogą być niebezpieczne.

Prognoza pogody na wtorek 28 czerwca. Sytuacja baryczna w regionie

Powyżej mapa z sytuacją baryczną nad Europą. Widać tu wspomniany wycinek frontu atmosferycznego, który znajdzie się nad zachodnimi regionami kraju. Podczas gdy pogoda w zachodniej i centralnej Polsce może być groźna, wschód kraju nadal z wysokimi temperaturami i bez większych szans na opady.

Prognoza pogody na wtorek. Więcej burz nad Polską

Wtorek przyniesie bardziej dynamiczną pogodę nad większym obszarem kraju. Podczas gdy w poniedziałek burze możliwe były tylko na zachodzie i lokalnie południu Polski, prognoza pogody na wtorek daje większe szanse na deszcz również w centrum kraju. Poniżej mapa ostrzeżeń IMGW przed burzami w kraju na 28 czerwca.

Prognoza pogody na wtorek. Burze nad Polską

Przed frontem atmosferycznym (na wschód od linii frontowej) zalegało będzie wciąż bardzo gorące powietrze zwrotnikowe. Za frontem na kilkanaście godzin spłynie chłodniejsze powietrze. W pasie od Pomorza, przez centrum po Śląsk i Małopolskę dojdzie do nagromadzenia się energii dostępnej drogą konwekcji. Lokalnie wartość parametru CAPE wyniesie ponad 2000 J/kg. Tak wysokie wartości parametru CAPE zapewniają już doskonałe warunki termiczne do rozwoju silnych burz. Natomiast katalizatorem do powstania chmur burzowych w Polsce we wtorek będzie dodatkowo wpływ frontu atmosferycznego. W związku z tym prognoza pogody na wtorek przynosi nam całkiem realne ryzyko silniejszych burz.

Wysokie wartości parametru CAPE nad Polską we wtorek 28 czerwca

Widać, że najwyższe wartości CAPE pokrywają się z obszarami zaznaczonymi przez synoptyków IMGW najbardziej zagrożonymi burzami. Burze powstawać zaczną prawdopodobnie po południu i trwać mogą do godzin nocnych. Największym zagrożeniem ze strony wtorkowych burz będą ulewne, lokalnie nawalne opady deszczu. Lokalnie burze we wtorek mogą generować opady gradu. Burze okresowo mogą być bardzo aktywne elektrycznie, ponieważ powstawały będą w wilgotnych, bardzo ciepłych masach powietrza.

Duży kontrast termiczny. Upał na wschodzie kraju

O wtorkowym „ochłodzeniu” na zachodzie Polski wspominałem w porannym wpisie o fali upałów w Polsce. Zachęcam do zapoznania się z tym wpisem, gdyż wspominam w nim między innymi kiedy chłodniej zrobi się w całym kraju. Tymczasem zobaczmy co prognoza pogody na wtorek mówi o temperaturach powietrza w Polsce.

Prognoza pogody na wtorek. Upał na wschodzie kraju

Podczas gdy temperatury na zachodzie Polski spadną w okolice 22-24 stopni Celsjusza, wciąż bardzo gorąco będzie we wschodniej połówce kraju. Prognoza pogody szacuje, że upał na wschodzie może być jutro piekielny. Słupki rtęci we wschodniej połowie kraju sięgać mogą 35 stopni Celsjusza. W regionach centralnych jest szansa, że popołudnie przyniesie ukojenie w postaci opadów deszczu. Jednak na wschodzie upał towarzyszył będzie nam przez cały wtorkowy dzień. Wtorek nie przyniesie nam kojącego wiatru nad Polską. Oczywiście na obszarach nad którymi przemieszczały będą się burze, wiatr będzie silniejszy, do 70 km/h. Jednak poza burzami wtorek nie przyniesie ruchu powietrza. To potęgowało będzie upał na wschodzie kraju. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na stałym poziomie około 1015-1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk