Burze utworzyły się nad Polską. Występowały silne ulewy z konwekcji miejscami na południowym wschodzie naszego kraju. Porywy wiatru nie przekraczały dziś przeważnie 50-60 km/h. Obszar burz okazał się znacznie mniejszy niż ubiegłej doby.
Dziś Polska znajdowała się w zasięgu nasuwającego od południa kontynentu układu wyżowego, jaki przynosi w kraju jeszcze zachmurzenie umiarkowane, miejscami słoneczną aurę. Jednak znad dzielnic wschodnich odsuwała się jeszcze strefa frontowa. Dziś burze pojawiły się tylko na Podkarpaciu i południowo wschodnich oraz wschodnich krańcach woj. lubelskiego. Docierają dość do nas chłodne i wilgotne masy powietrza polarnomorskiego z rejonu Atlantyku, które w kolejnych dniach spowodują sukcesywny wzrost temperatur. Zmieni się rodzaj cyrkulacji atmosferyczne i wkrótce napłyną do nas zwrotnikowe masy powietrza.
Wyładowania atmosferyczne odnotowane w minionych 15 godzinach na obszarze Polski
Dzisiejszy dzień przyniósł na ogół zachmurzenie umiarkowane. Aczkolwiek na północy i wschodzie duże z większymi przejaśnieniami. Szczególnie na północy, wschodzie i miejscami na południu, zdarzyły się przelotne opady deszczu. Aczkolwiek na krańcach południowo wschodnich i częściowo wschodnich pojawiły się słabe i umiarkowane burze. Wysokość opadów sięgała dziś do około 10 mm, punktowo do 20 mm. Natomiast w najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały od 20°C do 22°C, niższe wartości na Pomorzu i Podhalu 15°C, 17°C, na Wybrzeżu około 16°C. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, natomiast nad morzem okresami porywisty, przeważnie zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.
Zobacz też: Prognoza pogody na 5 dni dla Polski. Przełom w prognozach. Wybuch lata w Polsce
Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym, które pokazuje, gdzie grzmiało o godzinie 14:15 czasu lokalnego na obszarze Polski
Dynamiczna pogoda i słabe oraz umiarkowane burze w części kraju
Zjawiska burzowe zaobserwowano dziś na południowo-wschodnich i wschodnich.
Już w godzinach południowych na pograniczu Polski i Ukrainy rozpoczął się intensywny rozwój chmur kłębiasto-deszczowych typu CB. Należy wspomnieć, że ośrodki konwekcyjne, zarówno opadowe jak i burzowe, przesuwały się powoli. Dlatego największym zagrożeniem okazały się intensywne opady deszczu do 15 mm/h. Szacuje się, że porywy wiatru w zasięgu burz nie przekraczały dziś 50-60 km/h, nie notowano również opadów gradu.
Największa koncentracja burz pojawiła się dziś na południowym wschodzie naszego kraju. Gdzieniegdzie towarzyszy im opad deszczu 20-25 mm/h. Chmury burzowe powoli przemieszczały się północny wschód. Najpierw słabe burze występowały w Bieszczadach, lecz szybko ośrodki konwekcyjne odsunęły się nad Ukrainę. W okolicach godziny 17:00 czasu lokalnego burze ustąpiły i nie przewiduje się już dziś kolejnych zjawisk burzowych. Przynajmniej do soboty nie będzie nad Polską warunków do rozwoju zjawisk burzowych.
W piątek nie prognozuje się inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji. Znajdziemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia w dość chłodnej i stabilnej masie pochodzenia polarnomorskiego.
Obserwuj na bieżąco prognozy pogody dla naszego kraju.
Fanipogody.pl