Burze z gradem i licznymi wyładowaniami jak na koniec września nad Polską. Lokalnie silne ulewy, a nawet lejki kondensacyjne i podtopienia. Gdzie jest burza, 26.09.2022

Burze z licznymi wyładowaniami jak na koniec września. Miejscami silne ulewy, a nawet lejki kondensacyjne. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze w naszej części Europy.

Dziś przez Polskę przechodzi front zokludowany związany z wtórnym niżem znad południowej Szwecji. Co więcej w jego zasięgu powietrze ma charakteryzuje się nieco podwyższonymi parametrami chwiejności, co skutkuje rozwojem ośrodków burzowych. W burzach wysokość opadów mogła sięgnąć 5-15 mm. Porywy wiatru raczej nie przekraczały w zasięgu najsilniejszych struktur konwekcyjnych 50-60 km/h, dodatkowo pojawiły się z najsilniej wypiętrzonych komórek burzowych opady drobnego gradu. Struktury konwekcyjne przemieszczają się od południowego-zachodu na północny-wschód. Przewiduje się jednak z biegiem godzin wyraźny spadek aktywności konwekcyjnej.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane od drugiej części nocy do godziny 17 na obszarze Polski przez system detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

Burze z gradem i licznymi wyładowaniami jak na koniec września nad Polską. Lokalnie silne ulewy, a nawet lejki kondensacyjne i podtopienia. Gdzie jest burza, 26.09.2022
Burze, 26 września 2022

Wysokość opadów w burzach miejscami do 15-20 mm

Początkowo pierwsze burze uformowały się woj. wielkopolskim, łódzkim i opolskim już około godziny 13-14. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgała 5-20 mm. Z uwagi na niewielką prędkość przemieszczania dochodziło do dużej akumulacji opadów atmosferycznych. Podtopiony został m.in Piotrków Trybunalski, okoliczna stacja IMGW zmierzyła około 15 mm opadu. W najbliższych godzinach burz będzie jednak ubywać, ale możliwe są punktowe opady do około 15-20 mm.

Wyładowania atmosferyczne w ciągu minionych 120 minut przez Blids w Polsce

Co więcej dziś w okolicach godziny 14:10 CEST pojawił się mocno rozbudowany ku ziemi lej kondensacyjny związany z komórką burzową. Nie miał on jednak kontaktu z gruntem, dlatego nie można mówić o pełnoprawnej trąbie powietrznej, tylko jej zalążku. Rozwojowi lejów kondensacyjnych sprzyja dziś niski poziom kondensacji, wilgotny dolny profil troposfery, całkiem spora chwiejność termodynamiczna w warstwie 0-3 km. Możne je śledzić online na radarach.

Burze na początku jesieni astronomicznej. Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi z godziny 16:15 czasu lokalnego, 28 września 2022 w Polsce

burze, 26 wrześni 2022.
Burze widziane okiem satelity, na mapie nałożone wyładowania atmosferyczne

Na południowym wschodzie obserwuje się jednostajne opady deszczu o natężeniu do 10 mm/h i strefa tych opadów odsuwa się na wschód. Wieczorem, a najpóźniej w pierwszej części zjawiska burzowe powinny zaniknąć całkowicie nad Polską.

Dane radarowe wraz z nałożonymi nielicznymi już wyładowaniami atmosferycznymi w centralnej Polsce po godzinie 17:30

burze w Polsce
Koncentracja konwekcji w centrum

Fanipogody.pl

1 komentarz do “Burze z gradem i licznymi wyładowaniami jak na koniec września nad Polską. Lokalnie silne ulewy, a nawet lejki kondensacyjne i podtopienia. Gdzie jest burza, 26.09.2022”

Możliwość komentowania została wyłączona.