Burze uderzą w poniedziałek. Wiatr 75 km/h, ulewy do 20 cm i grad do 2 cm. Sprawdzamy, gdzie dziś pogoda będzie niebezpieczna w Polsce [MAPY]

Za nami burzowa doba w Polsce. Największa koncentracja wyładowań atmosferycznych wystąpiła na północy, częściowo zachodzie i południu naszego kraju. Na północy kraju, głównie w okolicach Tczewa zaobserwowano opady gradu o średnicy 4 cm. Wczorajsze burze przyjmowały formę pojedynczych komórek, burz wielokomórkowych i superkomórek burzowych. Okazały się to najsilniejsze burze od początku tegorocznego sezonu burzowego. Lokalnie dochodziło do szkód wiatrowych, gradowych oraz na zalań skutek intensywnych opadów burzowych, które dochodziły do 30-40 mm. Zanotowano miejscami wysoką aktywność elektryczną.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 27 godzin na obszarze Polski i krajów przyległych

aktywne zjawiska konwekcyjne dziś nad Polską
Liczne wyładowania i aktywnej komórki ubiegłej doby nad Polską. Lokalnie powodowały szkody

Dziś pogoda będzie kształtowana przez układ niskiego ciśnienia. Niż ten znajdzie się nad Bałtykiem i z biegiem godzin wędrować ma na wschód Europy. We współpracy z wyżem zaciągać ma coraz chłodniejszą masę powietrza wprost do Polski. Burze utworzą się na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, głównie na liniach zbieżności wiatru oraz w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego. Pierwsze burze rozwinąć mogą się już od godzin około południowych.

Burze w poniedziałek lokalnie nad krajem

Sytuacja baryczna na 6.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w Polsce 5/6 maja 2024 r.
Zjawiska konwekcyjne pojawią się dziś głównie na przedpolu chłodnego frontu, w strefie zbieżności wiatru oraz na chłodnym froncie

Zjawiska konwekcyjne mogą wystąpić dziś w kraju

Chwiejność termodynamiczna wyniesie w poniedziałek około 700-1000 J/kg, natomiast pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km dochodzić ma do 10-13 m/s. Zjawiska konwekcyjne utworzą się w ciepłej, niestabilnej i wilgotnej masie powietrza. Zawartość wody w pionowym, umownym słupie powietrza wyniesie około 20-25 mm. Dlatego burze miejscami na wschodzie, południowym wschodzie przyniosą intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego. Aktywność elektryczna niektórych burz może być umiarkowana/wysoka i będzie to zależne m.in od wielkości rozbudowy pionowej chmur Cumulonimbus. Na granicach odpływu, czyli outflow boundary tworzyć mogą się kolejne burze w pewnej odległości od pozostałych burz. Prognozowane są dziś pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Nie można wykluczyć pojawienia się struktury multikomórkowej o charakterze liniowym. Szacuje się, że dziś będą słabsze niż wczoraj, lecz porywy wiatru mogą dochodzić do 70-75 km/h. Akumulacja opadów burzowych w ciągu godziny miejscami nie przekroczy 15-30 mm, lokalnie spadnie grad o średnicy 1-2.5 cm.

wyładowania nad Polską
burze w kraju

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Jęzor zimna sięgnie Polski.

Najwięcej burz będzie występować w godzinach popołudniowych i wieczornych. Początkowo burze mogą utrzymywać się w pierwszej połowie nocy na południu i południowym wschodzie, zwłaszcza przed chłodnym frontem atmosferycznym. Jednak miejscami zjawiska konwekcyjne możliwe są także do drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek, tracąc jednak z biegiem godzin nocnych na aktywności konwekcyjnej. Nocne burze wystąpią i mogą przynieść wiatr do 70 km/h oraz miejscami grad.

Prognoza konwekcyjna na poniedziałek (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską za dnia
Burze w ciągu dnia dziś

Prognoza konwekcyjna na noc z 6/7 maja 2024 r. (iMGW-PIB) dla Polski

komórki konwekcyjne dziś w kraju
Burze dziś nad Polską

Prognoza burzowa dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

zjawiska konwekcyjne nad Polską
Burze nad Polską i Europą 6-7 maja 2024 r.

Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org, dwd.de, iMGW-PIB, essl.org