Burze i silne opady wystąpią w Polsce. Sprawdzamy, gdzie może najsilniej popadać oraz zagrzmieć w kolejnych godzinach.
Burze pojawią się wkrótce nad Polską
Dziś pogodę w Polsce kształtuje rozległa zatoka związana z niżem znad Skandynawii. Stopniowo zaczyna on wypełniać się nad północną części Starego Kontynentu, o czym świadczy zachodzenie okluzji. Cyklon ma odcięty dopływ ciepłego powietrza, co powoduje jego stopniowy zanik. Nad południową częścią naszego kraju zaznaczy się w kolejnych godzinach front zokludowany. Na froncie doszło do zafalowania, które może przekształcić się w płytki niż. Szczególnie na południu kraju występować mają w kolejnych godzinach większe opady o charakterze jednostajnym i być może również konwekcyjnym.
Prognoza sytuacji barycznej na 14.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
W dzielnicach południowych naszego kraju prognozowana jest dziś niewielka energia dostępna drogą konwekcji, która nie powinna przekroczyć 200-300 J/kg. Szczególnie podczas nadchodzącej nocy mogą być sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Na skalę synoptyczną wspomaganie rozwoju chmur Cb zapewnić może płytki niż przechodzący południem Polski. Burze mogą przybrać nawet formę multikomórek. Podstawowym zagrożeniem w zasięgu konwekcji okażą się ulewne opady deszczu i silniejszy wiatr.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 14.09.2022, 12 UTC dla Polski
Zjawiska konwekcyjne w nocy miejscami na północy i południu Polski
Ponadto w nocy ze środy na czwartek. Słabe burze możliwe są na północy kraju, szczególnie na wybrzeżu. Wymuszenie rozwoju konwekcji na tym obszarze może zapewnić nacierający od północnego-zachodu front chłodny. W burzach możliwe są porywy wiatru do około 60-65 km/h, krótkotrwałe opady deszczu około 10 mm, ale akumulacja sum opadów może wzrosnąć punktowo do 20 mm.
Prognoza burzowa na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB)
Natomiast na południu Polski będzie przemieszczał się pofalowany front wraz z płytkim ośrodkiem niżowym. Szczególnie po ciepłej stronie frontu prognozowana jest słaba niestabilność, a dodatkowo czynniki dynamiczne i kinematyczne będą wspomagały rozwój burz. Mają być one jednak wbudowane w system zachmurzenia i opadów frontowych, ale natężenie opadów deszczu w ich zasięgu będzie większe i może punktowo dochodzić do 15 mm/h. W całej południowej części kraju sumy opadów wyniosą 5-15 mm, miejscami około 20 mm. W pobliżu burz możliwe są porywy wiatru około 50 km/h.
Prognoza burzowa na środę i noc ze środy na czwartek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Prognozowana suma opadów za okres od 14.09.2022, 00Z do 16.09.2022 według modelu ECMWF
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC