Opady deszczu nadchodzą do Polski. Będą o charakterze wielkoskalowym. Quasi-stacjonarny front kształtować będzie warunki pogodowe w południowej części naszego kraju. Sprawdziliśmy modele, aby dokładnie określić zasięg i wysokość opadów jednostajnych w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.
Opady deszczu przyniesie płytki niż, który uformuje się na froncie polarnym
Przed nami ponownie istotne pogorszenie warunków pogodowych. Na południu kraju w najbliższych dniach zaznaczy się quasi-stacjonarny front atmosferyczny z płytkim niżem. Z zachodu na wschód przesuwać ma się strefa opadów głównie o charakterze jednostajnym. Według prognoz modeli strefa najsilniejszych opadów deszczu zaznaczy się w pasie od woj. dolnośląskiego, przez Opolszczyznę, Śląsk, Małopolskę, sięgając aż po woj. podkarpackie. Wysokość opadów o charakterze wielkoskalowym sięgnąć może do 20-40 mm w ciągu 12-24 godzin. Nie przewiduje się, aby te opady poczyniły większe szkody w postaci zalań i podtopień.
Sytuacja synoptyczna na 14.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Opady deszczu o większym natężeniu nadchodzą. System frontów atmosferycznych we wtorek nad Polską
Dziś przez Polskę przechodzi układ frontów atmosferycznych, za który odpowiedzialny jest niż znad Skandynawii. Najpierw wędruje front ciepły, natomiast ciepły wycinek od północnego-zachodu zamyka chłodny front atmosferyczny. Już jutro front o charakterze chłodnym zatrzyma się w pasie południowym naszego kraju. Przybierze formę quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego. Tylko w niewielkim stopniu zmieniać będzie swoje położenie. Na tym froncie polarnym z tendencją do falowania, dojdzie do rozwoju zaburzenia falowego, które następnie przybierze postać płytkiego niżu barycznego. Prawdopodobnie nad Niemcami utworzy się fala na froncie i przemieszczając w kierunku Polski przekształcić może się w niewielki oraz płytki niż.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 13.09.2022, 18 UTC dla Polski
Opady deszczu zmierzają do Polski. Prognoza pola ciśnienia na 14.09.2022, 15 UTC według modelu ECMWF-HRES
Strefa opadów wielkoskalowych zacznie nasuwać się z zachodu nad województwa południowe już w środę, w pierwszej części dnia. Początkowo zacznie padać w woj. dolnośląskim, następnie opady obejmą Opolszczyznę, Śląsk. Nieco później dotrą nad województwo małopolskie i podkarpackie. Natężenie opadów będzie na ogół słabe, umiarkowane, gdzieniegdzie i okresami silne. Być może strefa opadów jednostajnych obejmie także województwa wysunięte nieco bardziej na północ od wcześniej wymienionych. Tak sugeruje to niektóre modele numeryczne.
Opady deszczu będą mieć miejscami umiarkowane i silne natężenie. Prognozowany zasięg opadów wielkoskalowych na 14.09.2022, 18 UTC według modelu ECMWF
Niżowa pogoda w Polsce. Silniej popada na południu kraju
Prognozy sugerują, że wpływ płytkiego niżu na froncie polarnym nie będzie długotrwały. Aczkolwiek już w czwartek najprawdopodobniej przyczyni się do występowania wbudowanych chmur konwekcyjnych, miejscami z nasilonym środowiskiem konwekcyjnym do inicjacji formacji burzowych. Dlatego też miejscami może wystąpić większa akumulacja opadów. Opady deszczu zaczną słabnąć w drugiej części czwartkowego dnia, bądź dopiero w godzinach wieczornych i nocnych z czwartku na piątek w pasie województw południowych.
Opady deszczu w kraju. Prognozowana akumulacja opadów na 13.09.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF-HRES
Wyliczana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów według modelu GFS za okres od 13.09.2022, 12Z do 16.09.2022
Prognozowana orientacyjnie wysokość opadów za okres od 13.09.2022 do 16.09.2022 według modelu niemieckiego ICON
W czwartek strefa pofalowanego frontu atmosferycznego zacznie odsuwać się stopniowo poza naszą granice państwową
W czwartek jednak stopniowo strefa pofalowanego frontu zacznie odsuwać się znad dzielnic południowych. Już w piątek znajdzie się na południe od naszego kraju. Pod koniec bieżącego tygodnia Polska znajdzie się w rozległym polu obniżonego ciśnienia rozciągającym się w pasie od północnej części Europy aż po basen Morza Śródziemnego. Spłynie także do nas strumień znacznie chłodniejszego powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Jednak w lasach może rozpocząć się masowy wysp grzybów na południu kraju. Spowodowanych dostawą dużej porcji wilgoci w postaci opadów deszczu głównie wielkoskalowych, w mniejszym stopniu konwekcyjnych. Przy umiarkowanej temperaturze mogą być korzystne warunki do rozwoju grzybów.
Prognoza sytuacji synoptycznej na 15.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
FaniPogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC