Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Bomba chłodu w postaci arktycznego powietrza spłynie z północy. Prognozy anomalii szokują. Pojawią się opady śniegu, burze i mróz oraz przymrozki w Europie

ujemne odchylenie

Pogoda. Bomba chłodu nadejdzie do Polski Zimne powietrze dotrze z dalekiej północy. Prognozy anomalii dla Polski rozczarowuje na przełomie lata i jesieni kalendarzowej. Spodziewane większe opady, okresami burze, jak i też mróz oraz przymrozki w Europie.

Pogoda. Anomalie tygodniowe rozczarowują na kolejne tygodnie września 2022

Modele numeryczne sugerują, że wrzesień może rozczarować temperaturami. Jest duża szansa, że zapisze się on jako chłodny i wilgotny na przeważającym obszarze naszego kraju. Najnowsze prognozy modelu CFS i ECMWF wskazują na dłuższe okresy chłodu. Temperatura dobowa coraz częściej typowa będzie dla zaawansowanej jesieni.

Anomalia temperatury za okres od 1.09.2022 do 12.09.2022 liczona według danych ze stacji synoptycznych IMGW. Odchylenie temperatury jest wyliczone względem najnowszego okresu bazowego 1991-2020 wskazuje na średnią anomalie obszarową poniżej -1°C. Najchłodniej jest na wschodzie, najcieplej na zachodzie, południowym-zachodzie, gdzie temperatura do 12 września 2022 jest w normie, bądź nieznacznie powyżej normy.

Pogoda. Bomba chłodu w postaci arktycznego powietrza spłynie z północy. Prognozy anomalii szokują. Pojawią się opady śniegu, burze i mróz oraz przymrozki w Europie
Ujemna anomalia na wschodzie

Należy również zwrócić również uwagę na dobowe anomalie temperatury w okresie od 13.09.2022 do 19.09.2022. Widzimy, że niewielkie ocieplenie zaznaczy się w okresie od 14.09.2022 do 15.09.2022 w całym kraju. Jednak już w piątek, 16 września 2022 od północnego-zachodu rozpocznie się proces wypierania cieplejszego powietrza. Koniec bieżącego tygodnia i początek przyszłego zapowiada się z ujemną anomalią temperatury. Adwekcja chłodu nastąpi z wysokich szerokości geograficznych w tylnej części głębokiego cyklonu wędrującego znad Skandynawii nad Rosję. Znad Atlantyku nad Wyspy Brytyjskie nasunie się wyż. Taka konfiguracja pola barycznego przyczyni się do wystąpienia na przełomie 2 i 3 dekady do dłuższego i głębszego ochłodzenia.

Prognozowana anomalia temperatury za okres od 13.09.2022 do 19.09.2022 według modelu ICON, wraz ze średnią obszarową za ten okres dla Polski, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020

Pogoda. Bomba chłodu w postaci arktycznego powietrza spłynie z północy. Prognozy anomalii szokują. Pojawią się opady śniegu, burze i mróz oraz przymrozki w Europie
Długi okres z niskimi temperaturami w Polsce

Pogoda. Ujemna anomalia pozostanie z nami na dłużej

Sprawdźmy również średnią anomalie temperatury prognozowaną na okres od 13.09.2022 do 23.09.2022, mając na uwadze stary okres bazowy 1979-2000. Zauważamy, że koniec kalendarzowego lata będzie chłodny w Polsce. Pojawiają się nawet obszary, gdzie anomalia za ten okres będzie ujemna. Ponownie w Tatrach niewykluczone są opady śniegu, mając na uwadze nisko położoną izotermę zero.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 13.09.2022 do 23.09.2022 według modelu GFS/CFSR

pogoda zaskoczy niskimi temperaturami
W normie i poniżej normy

Dni gorących, a tym bardziej upalnych w Polsce już nie będzie

Mapa maksymalnej temperatury na 10 dni, zdradza nam, że nie mamy co liczyć na dni gorące w kraju. Jedynie w środę i czwartek temperatura ma szanse przekroczyć miejscami w Polsce 20°C. Najcieplej będzie w centrum, częściowo południu i zachodzie, gdzie wzrośnie do 19°C/22°C. Chłodniej ma być na północy i północnym-wschodzie, gdzie zobaczymy zaledwie 14°C/17°C. Będą jednak dni, gdy wartości okażą się jeszcze niższe.

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

nie będzie już gorąca, a tym bardziej upału w Polsce
Niskie temperatury w Polsce

Najnowsze mapy anomalii temperatury zdradzają nam wyjątkowo chłodny koniec kalendarzowego lata. ECMWF, ale także inne wiodące modele numeryczne sugerują ujemne odchylenie temperatury. Niewykluczone, że zimne będą również pierwsze dni astronomicznej jesieni.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 12.09.2022 do 18.09.2022 według modelu ECMWF

Ujemna anomalia na dłużej
Duża ujemna anomalia temperatury

Pogoda. Szczyt ochłodzenia powinien przypaść na przełom 2 i 3 dekady września oraz pierwsze dni ostatniej dekady mijającego miesiąca

Kolejna mapa jest na przełom 2 i 3 dekady września. Wtedy widzimy wyraźnie, że ochłodzenie ulec może zaostrzeniu. Niewykluczone, że to właśnie na początku ostatniej dekady mijającego miesiąca będziemy notować najniższe wartości na termometrach. Szczególnie w obszarach przejaśnień, rozpogodzeń i słabego wiatru możliwe są przymrozki spowodowane napływem powietrza Arktycznego. Dlatego przed zachodem słońca należy obserwować czy występują rozpogodzenia i przejaśnienia w naszej lokalizacji.

Pogoda. Prognozowana tygodnia anomalia temperatury na okres od 19.09.2022 do 25.09.2022 według modelu ECMWF

Pogoda. Rozczaruje przełom 2 i 3 dekady września 2022
Szczyt ochłodzenia przed nami

Niewykluczone, że dopiero na przełomie września i października zrobi się cieplej. ECMWF widzi tygodniową anomalie w normie wieloletniej dla tego okresu. CFS sugeruje powrót wyższych temperatur i ruszenie wyraźnej cyrkulacji zachodniej. Są to jednak bardzo odległe prognozy, które mogą ulec zmianie.

Pogoda. Prognozowana wstępnie anomalia temperatury na okres od 26.09.2022 do 2.10.2022 według modelu ECMWF

w normie temperatura
Szansa na ocieplenie

Także model CFS prognozuje, że średnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów będzie poniżej średniej wieloletniej. Oznacza to wyjątkowo chłodny koniec kalendarzowego lata w Polsce.

Pogoda. Wyliczana anomalia temperatury na okres od 12.09.2022 do 19.09.2022 według modelu CFSv2

chłód
CFS również zimny

CFS widzi w analogicznym okresie szczyt ochłodzenia jak ECMWF

Podobnie tak jak ECMWF, amerykański model klimatyczny CFS widzi szczególnie duże ujemne odchylenie temperatury na okres od 19.09.2022 do 26.09.2022. W całej Polsce, w tym okresie temperatura ma być poniżej normy wieloletniej. W górach i na obszarach podgórskich mogą zdarzyć się większe opady zimowe z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Za dnia co prawda temperatura będzie dodatnia, w wielu miejscach powyżej 10°C/16°C, ale nocami i w godzinach porannych powszechne przymrozki, i to nie tylko przy gruncie mogą wystąpić w Polsce. Szczególnie w warunkach radiacyjnych nocy przy bezchmurnym niebie i spływie z północy.

Pogoda. Prognozowana anomalia temperatury na okres od 19.09.2022 do 26.09.2022 według modelu klimatycznego CFSv2

niska temperatura w Polsce
ujemna anomalia na CFS

CFS nie pokazuje nam rychłego ocieplenia

Niewykluczone, że zauważalne ocieplenie wystąpi dopiero na przełomie września i października. Wtedy to model CFSv2 sugeruje powrót wartości powyżej normy. Nie można jednak wykluczyć, że skala ocieplenia będzie mniejsza, niż widzi to model klimatyczny CFS. Europejski model ECMWF na zbliżony okres pokazuje nam wartości w normie klimatycznej i może być bliżej prawdy.

Pogoda. Prognozowana wstępnie anomalia temperatury na okres od 26.09.2022 do 3.10.2022 według modelu CFSv2

szansa na ocieplenie
Cieplej być może pod koniec września

Pogoda. Na sam koniec przedstawiamy wstępne prognozy wysokości opadów na okres od 13.09.2022, 06z do 23.09.2022 według modelu GFS

opadów najwięcej na południu
Nie zabraknie opadów

Pogoda. Prognozowana orientacyjnie wysokość opadów za okres od 13.09.2022 do 23.09.2022 według modelu ECMWF

Najwięcej popada na południu

Jest szansa, że na przełomie 2 i 3 dekady września pojawią się w Polsce większe opady zimowe. Wystąpić mogą one szczególnie w Karpatach, a być może sięgną one nawet Podhala. Niektóre modele pokazują nawet opady śniegu w szczytowych partiach Sudetów. W wyższych partiach gór może zapanować mróz całodobowy.

Orientacyjna prognoza grubość pokrywy śnieżnej na 22 września 2022 według modelu SWISS-MRF

śnieg w Polsce
Opady śniegu na południu

Prognozowana wstępnie grubość pokrywy śnieżnej na 22 września 2022 według modelu GEM

opady zimowe w kraju
Śnieg w Polsce według modelu GEM

Prognozowana wstępnie wysokość pokrywy śnieżnej na 22 września 2022 według modelu ECMWF

pogoda. śnieg w Polsce, wrzesień 2022
ECMWF widzi opady śniegu

Wkrótce podamy więcej informacji na łamach naszego portalu o zbliżającym się silnym ochłodzeniu. Niewykluczone, że miejscami pojawiać będą się do końca września burze.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz