Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Dynamiczna pogoda we wrześniu 2022. Wichury, ulewy, burze, a nawet pierwszy śnieg

Dynamiczna pogoda w Europie do końca września 2022

Przyznaję, że tegoroczne lato w naszym regionie zakończyło się dość niespodziewanie. Jesień na ten moment nie pokazuje nam swojego złotego, pięknego oblicza. W Lublinie pierwszy raz od ubiegłego piątku widać słońce, choć to i tak przebijać musi się przez lokalnie gęstą mgłę. Pogoda nie rozpieszcza, a jak się okazuje bardzo dynamicznie i ciekawie będzie na naszym kontynencie do końca bieżącego miesiąca.

Dynamiczna pogoda na zachodzie. Niż Danielle przynosi upał, burze i ulewy

Od kilkudziesięciu godzin bardzo dynamiczna pogoda panuje w regionie Hiszpanii i Francji. Niż Danielle, który jeszcze kilkadziesiąt godzin temu był jednym z pierwszych huraganów na Atlantyku w tym sezonie przynosi upał i silne burze w regionie. Wczoraj we Francji odnotowano historyczny upał. Termometry na południowym zachodzie kontynentu wskazały 40.7 stopni Celsjusza. Nigdy w historii we wrześniu nie odnotowano tak wysokiej temperatury powietrza w tym kraju.

Dynamiczna pogoda na południowym zachodzie Europy
Dynamiczna pogoda we wrześniu. Niż Danielle przynosi załamanie pogody

Jednak niż Danielle to nie tylko napływ gorących mas powietrza z południa. Ex huragan przyniósł przede wszystkim silne załamanie pogody na południowym zachodzie kontynentu. Hiszpanie i Francuzi zmagają się od kilkudziesięciu godzin z silnymi ulewami, wiatrem i nawałnicami. Burze powstają w doskonałych warunkach kinematycznych i termicznych. Lokalnie są to zjawiska bardzo groźne.

Front wkracza do Polski. Cieplej, ale wracają opady

Patrząc na powyższą mapę prognoz wiatru i ciśnienia widać, że kolejny głęboki niż atlantycki znajduje się dziś na południu Skandynawii. Pomiędzy tym ośrodkiem, a niżem Danielle przez Europę wędruje system frontów atmosferycznych. Dziś front ten dotrze do Polski przynosząc pogorszenie aury w kolejnych godzinach.

Pogoda pogorszy się. Front wkracza od zachodu
Pogoda pogorszy się od zachodu. Front wkracza do Polski

Powyżej położenie frontu nad Polską o godzinie 12 UTC. W momencie, gdy przygotowuję dla Was wpis na zachód kraju wkroczyła już strefa zachmurzenia i opadów. Podczas gdy na wschodzie kraju w końcu wyjrzało słońce, pogoda gwałtownie pogorszyła się na zachodzie i północy kraju. W kolejnych godzinach przez kraj z zachodu na wschód sunęła będzie strefa zachmurzenia i opadów. Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się w regionach północnych Polski.

Zmiany w pogodzie po 15 września. Silny wyż na zachodzie. Niże odcięte

Przez jeszcze kilka dni znajdowali będziemy się w zachodniej, atlantyckiej cyrkulacji powietrza. W nasz region docierały będą kolejne niże i fronty atmosferyczne z zachodu. Pogoda będzie dynamiczna, ale temperatury będą nieco wyższe niż na początku września. Sytuacja zmieni się na początku drugiej połowy miesiąca. Spójrzmy na prognozę opadów i rozkładu ośrodków barycznych dla Europy na poniedziałek 19 września 2022.

Antycyklon rozbuduje się na zachodzie
Silny wyż rozbuduje się na zachodzie

Od razu zwróćmy uwagę na region Wysp Brytyjskich. Na początku drugiej połowie września rozbuduje się tam silny antycyklon. Ciśnienie w jego centrum przekroczy 1030 hPa. Wyż ten w znacznym stopni wpłynie na pogodę w naszym regionie. Przede wszystkim odetnie nas od cyrkulacji zachodniej. Nie oznacza to, że w regionie nie pojawią się niże i opady, jednak będą to niże odcięte i prawdopodobnie mijały będą Polskę od południa i wschodu. To jeszcze nie jest oczywiście całkiem pewne, lecz bardzo prawdopodobne. Pogoda stanie się mniej dynamiczna, jednak zmagać zaczniemy się z inną, negatywną cechą jesieni. W regionie zrobi się po prostu zimno.

Pogoda przyniesie przymrozki, a nawet mróz i pierwsze opady śniegu

Wróćmy na chwilę do sytuacji barycznej, którą pokazywałem powyżej. Na północnym zachodzie Europy rozbuduje się antycyklon. Na wschodzie kontynentu widać dość głęboki niż z południa. Pomiędzy tymi ośrodkami utworzy się ścieżka do spływu arktycznych, bardzo chłodnych mas powietrza w rejon Bałtyku i dalej na południe, między innymi do Polski, czy Białorusi. Skutkowało będzie to silnymi spadkami temperatury.

Silny spływ chłodu na koniec lata
Pogoda. Silny spływ chłodu na koniec lata

To jeszcze dość odległy termin w prognozach pogody, jednak od wielu aktualizacji model GFS dość stabilnie wylicza opisywaną sytuację synoptyczną. Wiele wskazuje więc na to, że przełom kalendarzowego lata i jesieni zapowiada się w naszym regionie i w Polsce dość chłodno. Poniżej przykładowe wartości temperatury minimalnej na noc z 22 na 23 września. Oczywiście proszę nie przykładać wielkiej wagi co do konkretnego terminu poniższej prognozy. Bardziej na celu mam pokazanie jak chłodno zrobi się z początkiem trzeciej dekady września w kraju.

Pogoda przyniesie silne ochłodzenie na koniec trzeciej dekady września w Polsce
Pogoda przyniesie silne ochłodzenie w trzeciej dekadzie września w Polsce

Widać, że temperatury nocami spadać mogą do 2-4 stopni na nizinach. W Tatrach i na obszarach podgórskich bardzo prawdopodobne są przymrozki, a nawet lekki mróz. Kto wie, może doczekamy się pierwszych opadów śniegu w wyższych partiach gór? Śnieg z pewnością spadnie za to choćby w Alpach, gdzie spływ chłodu również dotrze w trzeciej dekadzie miesiąca. Znajdź więcej aktualności pogodowych na naszej stronie głównej.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk