Burze z intensywnymi opadami deszczu, miejscami gradu nad Polską. Pojawił się również zalążek trąby powietrznej w centralnej części kraju. Sprawdzamy, gdzie jest groźnie oraz obszary potencjalnie zagrożone w kolejnych dniach.
Zjawiska konwekcyjne w Polsce, dynamiczna pogoda w ostatnich dniach. Groźna druga połowa tygodnia
We wtorek panuje niżowa pogoda. Centrum niżu znajduje się dziś nad Morzem Północnym. Przed chłodnym frontem atmosferycznym napłynęło dziś znacznie cieplejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego. Dodatkowo wzdłuż frontu chłodnego dojść może do rozwoju zafalowania, co finalnie może spowodować lepszą organizacje burz i spowolnienie wypierania cieplejszego powietrza. Dlatego też konwekcja utrzymana może zostać po zachodzie słońca.
Wyładowania atmosferyczne od drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek do godziny do 20:10 czasu lokalnego we wtorek
Chmury burzowe przemieszczają się dziś równolegle do linii chłodnego frontu atmosferycznego. Przemieszczają się od południowego-zachodu na północny-wschód. Burze okazały się dziś najbardziej aktywne w południowej części kraju. Lokalnie wewnątrzmasowe komórki burzowe rozwinęły się w centrum i na wschodzie. Były to na ogół krótkotrwałe zjawiska burzowe. W najbliższych dniach nie zabraknie silnych burz.
Burze w formie pojedynczych komórek i klastrów burzowych
Formowały się dziś zarówno pojedyncze ośrodki burzowe, jak i też burze w formie klastrów burzowych. Zaznaczyła się duża zawartość wilgoci w pionowym przekroju troposfery. Uskoki kierunkowe i pionowe były dziś słabe i umiarkowane, dlatego też nie sprzyjało to długotrwałym burzom. Wystąpiły dziś też wyraźne ruchy wznoszące w wyższych partiach troposfery, sprzyjając konwekcji w niewielkim przepływie mas powietrza.
Na ogół obserwowaliśmy dziś na zobrazowaniach radarowych i zdjęciach satelitarnych burze w formie training storms, czyli tworzące typowe kolejki konwekcyjne. Miejscami z uwagi na niewielką prędkość przemieszczania i przesuwaniu się kilku burz nad jednym obszarem dochodziło do znacznej akumulacji opadów o charakterze burzowym. Taki system training storms był widoczny w południowej części kraju. Szacuje się, że podczas burz wysokość opadów mogła sięgnąć 70-90 km/h. Zdarzyć mogły się również opady gradu do 2-3 cm. Na Mazowszu, a dokładniej w rejonie miejscowości Załuski k. Warszawy zaobserwowano lej kondensacyjny. Nie było kontaktu z ziemią. Dlatego też nie można uznać tego przypadku za trąbę powietrzną. Bieżące położenie opadów tutaj.
Niewykluczone, że aktywność burzowa zostanie utrzymana po zachodzie słońca. Przy czym najgroźniejsze burze mogą wystąpić w pierwszej części nocy z wtorku na środę. Dlatego też zalecamy śledzić nasze prognozy i artykuły codziennie.
Prognoza konwekcyjna na noc z wtorku na środę od IMGW-PIB
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC