Pogoda w Polsce. Burze są prognozowane po zachodzie słońca. Zagrożeniem będą głównie opady deszczu. Lokalnie silne mgły w kraju, które ograniczą widzialność do 300 metrów.
Burze dały się we znaki we wtorek. Gdzieniegdzie na południu wystąpiły podtopienia
We wtorek występuje niżowa pogoda. Centrum niżu znalazło się dziś nad Morzem Północnym. Przed chłodnym frontem atmosferycznym postąpiła dziś adwekcja znacznie cieplejszego powietrza pochodzenia polarno morskiego. Dodatkowo wzdłuż frontu chłodnego dojść może w kolejnych godzinach do rozwoju zafalowania, co finalnie może spowodować lepszą organizacje burz i spowolnienie wypierania cieplejszego powietrza. Dlatego też konwekcja utrzymana jest po zachodzie słońca. Nawet w drugiej części nocy. Pogoda więc miejscami będzie groźna.
Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 8.06.2022, 00 UTC
Pogoda. W burzach wysokość opadów do 30 mm w Polsce
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i na północnym zachodzie z rozpogodzeniami. Natomiast na przeważającym obszarze, oprócz południowo-wschodnich i zachodnich krańców Polski, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie i początkowo z gradem. Prawdopodobna akumulacja opadów w burzach miejscami od 20 mm do 30 mm. Gdzieniegdzie mgły ograniczająca widzialność do około 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy 12°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, okresami zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.
Burzowa miejscami pierwsza część nocy nad Polską
Po godzinie 22 obserwujemy burze jedynie w woj. świętokrzyskim oraz na południowym Mazowszu. Zagrzmiało również na Warmii i Mazurach. Chmury burzowe przemieszczają się od południa, południowego-zachodu na północ, północny-wschód naszego kraju. Zobrazowania radarowe z polskiej sieci POLRAD ujawniają, że to są struktury wielokomórkowe, nawet w formie klastrów burzowych. Z uwagi na mały przepływ mas powietrza, szacuje się, że wysokość opadów sięgać może do 20-35 mm, powodując lokalne podtopienia. Najbardziej aktywna burza przechodzi w okolicach Radomia, ale wyładowania rejestrowane są również na Ziemi Świętokrzyskiej. Dlatego też warto śledzić zjawiska konwekcyjne na radarach i detektorach.
Niewykluczone, że najgwałtowniejsze burze utrzymają się do godziny 24. Po północy aktywność burzowa zacznie maleć, ale miejscami groźna pogoda może być do godzin porannych w środę. Przy czym uniesiony tryb konwekcji ograniczy prawdopodobieństwo opadów gradu i silnego wiatru. Podstawowym zjawiskiem okażą się opady pochodzenia burzowego i wyładowania atmosferyczne, stwarzające zagrożenie dla mienia, zdrowia i życia. Dlatego też należy zachować ostrożność w czasie punktowych burz.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na noc z wtorku na środę dla Polski według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC