Burze uderzą w środę. Wiatr 70 km/h i silne ulewy oraz grad [MAPY BURZOWE]

Burze pojawią się w środę na obszarze Polski. Prognozowane porywy wiatru do 70 km/h, silne ulewy oraz grad. Niżowa pogoda 9 sierpnia 2023 r.

W środa Polska znajdować ma się w strefie przemieszczającego się nad krajem chłodnego frontu atmosferycznego, który jest związany z rozległym ośrodkiem niżowym z centrum nad Szwecją, jaki będzie przynosić opady deszczu i lokalne burze. Okażą się mniej intensywne niż w minionych dniach. Co więcej w ciągu doby jednak, od zachodu i południa kontynentu nad krajem dominację będą przejmować układy wyżowe, które już najbliższej nocy sprowadzą pogodną i bezdeszczową aurę. Pozostajemy w dalszym ciągu w chłodnych masach powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

Prognoza burzowa na 9 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

groźna pogoda i silne burze w kraju
Burze nad Polską

Niżowa pogoda, ale nasuwać zacznie się klin pola wyżowego

Dziś w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są w wielu regionach konwekcyjne opady deszczu. Szczególnie, głównie nad morzem, jak i też w centrum, na południu oraz wschodzie, burze, lokalnie z drobnym gradem do 1-1,5 cm. Możliwa wysokość opadu podczas burz do 15-20 mm. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od zaledwie 17°C na północy do 22°C na południowym wschodzie. Jednak w rejonach podgórskich 15°C, 17°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem dość silny w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Tylko w górach oraz podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

Prognoza burzowa na okres od 9.08.2023 r. 06 UTC do 10.08.2023 r. 06 UTC według ESSL

burze i dynamiczna pogoda w kraju
Burze nad Polską

Ostatni dzień pierwszej dekady sierpnia przyniesie burze na północy kraju, szczególnie w strefie nadmorskiej, jak i też w centrum, na południu i południowym wschodzie. Natomiast w burzach na północy kraju prognozowane są opady do 10 mm, aczkolwiek przy przechodzeniu kilku komórek przez ten sam obszar opad może skumulować się do 15-25 mm. Podczas burz porywy wiatru do 60-65 km/h, możliwy jest również niewielki grad lub krupa lodowa z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Chmury burzowe mają tworzyć się Bałtykiem i przesuwać z zachodu na wschód. Natomiast w pasie od Mazur przez Mazowsze i Lubelszczyznę po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie ośrodki burzowe mają rozwijać się w godzinach popołudniowych. Niewykluczone są lokalne zalążki trąb powietrznych.

Zobacz też: Silny upał dotrze do Polski. Wiemy, kiedy to się stanie

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską
Burze możliwe w pierwszej części nocy

Niżowa pogoda i burze w pierwszej części nocy

Czynnikiem inicjującym okażą się ruchy wstępujące w przedniej części górnej zatoki niskiego ciśnienia, jak i też przechodzenie frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Na tym obszarze wysokość opadów sięgnie do 10-15 mm, aczkolwiek lokalnie, natężenie opadów może być większe, przynosząc sumę 20-30 mm. Porywy wiatru do 65 km/h. Tu również możliwy jest niewielki grad do 1,5 cm średnicy. Najsilniejszych zjawisk burzowych spodziewamy się dziś na południu i południowym wschodzie.

Podczas nadchodzącej nocy istnieje niewielkie prawdopodobieństwo utrzymywania się początkowo burz. Występowanie burz możliwe będzie w obszarze zatoki niżowej i przemieszczającego się chłodnego frontu atmosferycznego. Niewykluczone, że na tym obszarze występować mogą w pierwszej części nocy słabe burze, których podstawowym. Możliwe sumy opadów podczas burzy do 10 mm, lokalnie do 15 mm. Wiatr w porywach do 60 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl