Burzowa sobota. Co czeka nas w najbliższych godzinach?

Dzisiejszy dzień zaczął się bardzo burzowo. W wielu regionach Polski wschodniej i centralnej burze towarzyszyły mieszkańcom praktycznie od świtu.

W chwili obecnej grzmi jeszcze nad Warszawą (to kolejna dziś burza nad stolicą). Dwie sille burze opuszczają właśnie północne Mazowsze. Jedna z burz, wkracza obecnie na Warmię, kolejna na Kujawy. Na Kujawach doszło do rozwoju kolejnej burzy (zachód regionu). W północnej i północno-wschodniej Polsce najbliższe godziny nadal będą przynosiły dynamiczną, miejscami groźną pogodę.

Zerknijmy okiem na zrzut z obrazów satelitarnych. Na obrazach wypatrujemy rozpogodzeń. Brak zachmurzenia jest kluczowy, by dziś po południu na wschodzie kraju (następnie w centrum i na północy) rozwinęła się kolejna strefa konwekcyjna.

Jak widać, na Ukrainie, a także na wschodzie lubelskiego rozpogadza się. Oznacza to, że słońce rozpoczyna swoją pracę w tych regionach. Ogrzewając warstwę graniczną, promienie słoneczne zdecydowanie zwiększają szanse na popołudniowe (i nocne!!) burze we wschodniej części naszego kraju.

My przypatrujemy się sytuacji. Szybka obróbka zdjęć z porannych łowów i czas szykować się na kolejny wypad 🙂 Prognozę na dzisiejszy dzień znajdziecie tutaj.