Cyklon Flurin przynosi silną wichurę. Prędkość wiatru ponad 130 km/h. Silny halny na południu, występują burze w Polsce

Cyklon Flurin przynosi groźną wichurę. Prędkość wiatru przekroczyła w Polsce ponad 130 km/h. Silny halny na południu, możliwe są nawet w kolejnych godzinach następne burze.

Niżowa pogoda panuje od dłuższego czasu w Polsce. Jesteśmy w przejściowej porze roku, kiedy to często dochodzi do ścierania się ciepłych i chłodnych mas powietrza ze sobą, co prowadzi do dużej dynamiki w pogodzie.

We wtorek najsilniejszy wiatr zaobserwowano na południu kraju, gdzie dodatkowo występuje od kilkudziesięciu godzin silny wiatr fenowy, który nie tylko podnosi temperaturę powietrza, ale również spowodował lokalne szkody.

Zobacz też: Wichura ponad 130 km/h. Potężny cyklon pędzi do Europy. Kiedy silny wiatr dotrze do Polski?

Dziś najsilniejsze porywy wiatru zmierzyły anemometry na stacjach położonych w woj. podkarpackim, małopolskim, jak i też w południowej części woj. śląskiego. Silny wiatr fenowy dał się we znaki również w Karkonoszach. Klasycznie najsilniej wiało na Śnieżce, gdzie wiatromierze zmierzyły aż 133 km/h. Na drugim miejscu znalazł się Kasprowy Wierch z porywami dochodzącymi do 126 km/h. Warto dodać, w Zakopanem zmierzono aż 94 km/h.

Cyklon przyniósł wichurę. Maksymalne porywy wiatru zanotowane na stacjach IMGW-PIB, 14 marca 2023, 16 UTC dla Polski

Należy również wspomnieć, że w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych pojawiły się rozproszone burze. Zagrzmiało na zachód od Chojna (woj. zachodniopomorskie) oraz na południe od Morynia. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne zaobserwowano także na południe od Koszalina.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez system detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Blitzortung

Burze w Polsce wystąpiły dziś, wichura na południu

Cyklon na północ od Polski. Wichura w kraju, halny dał się we znaki na południu

Silne porywy wiatru we wtorek na obszarze Polski mają związek ze sporym gradientem barycznym. Przez południową część Półwyspu Skandynawskiego przemieszcza się cyklon atlantycki o imieniu Flurin. Wir niżowy przesunął się nad Bałtyk i w rejon Zatoki Botnickiej. W centrum niżu ciśnienie po godzinie 17 wynosi około 981 hPa.

Dziś rano obserwowaliśmy sporą różnice ciśnienia pomiędzy północą a południem naszego kraju. Duży gradient baryczny pomiędzy wyżem o imieniu Inken znad Federacji Rosyjskiej a cyklonem z północy Starego Kontynentu, powoduje występowanie porywistego wiatru z kierunków południowych. Prędkość wiatru nasila się dodatkowo w czasie przechodzenia stref frontowych. W pierwszej części najbliższej nocy najsilniej powieje na zachodzie kraju.

Pomiędzy Świnoujściem a Leskiem w szczytowym momencie różnica ciśnienia sięgnęła aż 13-14 hPa. Gdy na północnym zachodzie notowano przeważnie 988-990 hPa, to w tym samym czasie w Lesku (woj. podkarpackie) było około 1002 hPa.

Ciśnienie na poziomie morza, 14.03.2023, 10:00 czasu urzędowego w Polsce. Dane: IMGW-PIB

cyklon. silny wiatr w kraju
Cyklon wpłynął na pogodę. Wichura w Polsce, występuje burze

U schyłku dzisiejszego dnia dalej obserwujemy duży poziomy gradient baryczny nad Polską. W Łebie i Ustce mamy ciśnienie na poziomie w okolicach 988 hPa, natomiast na stacji w miejscowości Lesko koło 1001 hPa. Jednak wiatr halny jest słabszy względem ubiegłej nocy i pierwszej części wtorkowego dnia, pomijając stacje wysokogórskie. Poza górami największy poryw wiatru fenowego zmierzono na stacji w Zakopanem, gdzie odnotowano 26,2 m/s, czyli 94,3 km/h. Silniej wiało na WOM Kasprowy Wierch, bo aż 126 km/h, a niewiele więcej na WOM Śnieżka, bo aż 133 km/h.

Cyklon przyniósł wichurę, przechodzą przez nasz kraj fronty atmosferyczne. Będzie krótkie ochłodzenie

Wichura w Polsce, 14 marca 2023, spora różnica ciśnienia. Dane: IMGW-PIB

wichura w kraju
Cyklon na północ od kraju. Wichura w Polsce

Porywy wiatru zmierzone 14 marca 2023 na poszczególnych stacjach meteorologicznych PSHM w Polsce

cyklon i silny wiatr w kraju
Cyklon atlantycki. Wichura w Polsce, 14 marca 2023. Najsilniej powiało na południu

Silny wiatr nie tylko z gradientu ciśnienia, ale także przechodzenia stref frontowych i konwekcji

W kolejnych godzinach z zachodu na wschód przechodzić mają fronty atmosferyczne, za którymi odbędzie się wymiana mas powietrza. Pojawić mogą się początkowo lokalne burze. W czasie wędrówki stref frontowych ponownie wzrośnie prędkość wiatru. Porywy wiatru na nizinach i wyżynach sięgać mogą do 60-85 km/h. Prognozuje się dalszą wędrówkę frontów z zachodu na wschód, tracąc na aktywności, docierając do wschodnich dzielnic naszego kraju.

Zobacz również: Upał do 33 stopni wdziera się na południe. Uderzenie ciepła w Polsce. Czy wiosna zostanie na stałe?

Ponadto podczas przechodzenia stref frontowych pojawią się opady deszczu, mieszane, a przejściowo w tylnej części drugiego frontu chłodnego również opady mokrego śniegu. Kolejne dni przyniosą wiatr poniżej progu wichury, pomijając obszary górskie, gdyż zmniejszy się różnica ciśnienia. Przejściowo spłynie chłodniejsza masa powietrza i nocami oraz w godzinach porannych pojawią się przymrozki.

Prognozy pogody zalecamy w kolejnych dniach śledzić na bieżąco, gdyż będziemy precyzyjnie wskazywać trend w pogodzie.

Fanipogody.pl