Cyklon uderzy nagle i sprowadzi arktyczny chłód. Będą śnieżyce konwekcyjne, mróz dwucyfrowy poniżej -10°C w Polsce

Cyklon pojawi się nagle i sprowadzi duże załamanie pogody do Polski. Spodziewane są śnieżyce konwekcyjne, mróz dwucyfrowy poniżej -10°C nocami w kraju.

Dynamiczna pogoda na koniec lutego, pojawi się śnieg i mróz oraz wahania ciśnienia

Z prognoz numerycznych wynika, że ponownie dynamika w pogodzie wzrośnie już w drugiej połowie bieżącego tygodnia. Okres stabilnych warunków pogodowych szybko ustąpi. Za frontem atmosferycznym o charakterze chłodnym w okolicach weekendu spłynie masa powietrza pochodzenia arktycznego. Powszechne staną się przymrozki, a w sprzyjających warunkach wystąpi nawet mróz dwucyfrowy nocami. Przełom miesięcy nie będzie tak ciepły jak początek trzeciej dekady lutego i temperatura obniży się nawet do wartości poniżej średniej wieloletniej.

Jeszcze jutro iście wiosenne wartości na termometrach w kraju. Głównie na zachodzie, południowym zachodzie Polski. Dziś jednak najcieplej było w Słubicach, gdzie zmierzono 10.2°C w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów.

Temperatura maksymalna, 22 lutego 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach PSHM. Dane: CMM IMGW-PIB

ciepło w kraju
Ciepło w Polsce, głównie na zachodzie i południu

Cyklon wpłynie na pogodę od czwartku. Koniec tygodnia z kolejnymi niżami

Już dziś pogodę na przeważającym obszarze Polski będzie kształtować niż baryczny o imieniu Xerxes z centrum nad południową Skandynawią. Strefa chłodnego frontu atmosferycznego wkroczy nad dzielnice zachodnie, północno zachodnie. Front o charakterze chłodnym pojawi się w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, przynosząc opady deszczu.

Cyklon znad Skandynawii. Sytuacja baryczna na 23.02.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

cyklony nadchodzą do Polski
Wyż ustępować ma pod naporem cyklonów w drugiej części tygodnia

Zobacz też: „Eksplozja ciepła” zmierza do Polski. Termometry pokażą ponad 14 stopni. Pogoda zaszokuje, potem pojawi się mróz

Mróz dwucyfrowy nocami pod koniec miesiąca, krajobrazy ulegną zabieleniu

Strefa chłodnego frontu atmosferycznego będzie wędrować w nocy z czwartku na piątek w kierunku wschodniej połowy kraju, odsuwając w ten sposób znacznie cieplejsze powietrze, niosąc głównie na nizinach opady deszczu, a w górach i obszarach podgórskich śniegu. Natężenie opadów o charakterze wielkoskalowym okaże się słabe i umiarkowane. Już od piątku w całym kraju duże ochłodzenie, ale będzie to tylko preludium przed tym, co czeka nas w weekend i na początku przyszłego tygodnia, kiedy to spodziewane jest apogeum chłodu, a w sprzyjających warunkach nawet dwucyfrowy mróz nocami.

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenia i opadów na 23 lutego 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda na koniec tygodnia w Polsce
Niżowa pogoda w Polsce

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 lutego 2023, 21 UTC dla Polski

niżowa pogoda w Polsce
Fronty wkroczą do Polski, pogoda niżowa na koniec tygodnia

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 24 lutego 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda dynamiczna, wpływ cyklonu
Cyklon zacznie kształtować pogodę już w czwartek, a w weekend jeszcze gorsza aura

Weekend śnieżny w wielu regionach, jednak zanim to się stanie w piątek temperatury po przejściu frontu spadną w całym kraju

W nocy z czwartku na piątek strefa frontowa wędrować ma z zachodu, północnego zachodu na wschód, południowy wschód Polski. Nie będzie to groźny front, ale w wielu regionach pojawią się opady atmosferyczne w formie ciekłej, a w górach i na terenach podgórskich nawet mieszane i śniegu.

Zobacz też: Wichura szaleje na północy. Wiatr nawet 170 km/h. Cyklony szaleją blisko Europy. Czy załamanie pogody w Polsce będzie silne?

Cyklon wpłynie na pogodę. Prognoza sytuacji barycznej na 24.03.2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

cyklon nadejdzie do Polski
Cyklony dojdą do głosu, niż zanurkuje w weekend nad Polską

Koniec tygodnia czeka nas z dynamicznym i nurkującym niżem nad Polskę, pojawią się w wielu regionach śnieżyce konwekcyjne. Niewykluczone są nawet burze śnieżne. Nie zabraknie silniejszego wiatru, ale słabszego niż w ubiegły weekend oraz poniedziałek i wtorek. Na ogół na nizinach będzie wiało poniżej progu wichury, nie stanowiąc istotnego zagrożenia.

Cyklon wpłynie na pogodę w Polsce

Czekają nas częste noce z przymrozkami, a nawet i większym mrozem na nizinach w okresie od końca lutego do pierwszych dni marca. Temperatura w tym czasie powinna być często poniżej średniej wieloletniej. Nie można wykluczyć, że gdzieniegdzie krajobrazy zabielą się. Poczujemy późny powiew zimy, lecz skala ochłodzenia nie powinna być szczególnie uciążliwa.

W kolejnych godzinach podamy kolejne prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl