Cyklony z zachodu przyniosą wichury z wiatrem ponad 100 km/h i śnieżyce. Wystąpi też dwucyfrowy mróz. Załamanie pogody nadchodzi

Cyklony z zachodu nadchodzą. Nawet 30 cm śniegu na północy Europy. Będą wichury w wielu krajach, zdarzy się również mróz dwucyfrowy.

Cyklony przyniosą zmianę aury, wzrośnie dynamika w pogodzie

Cyklony zaczną wpływać na pogodę częściej w drugiej dekadzie lutego na obszarze Starego Kontynentu. Ich wpływem objęta będzie przeważnie Europa Północna. Zmiana aury szykuje się również na początku drugiej dekady lutego w Polsce, kiedy to mroźne powietrze pochodzenia arktycznego zostanie odsunięte i napłyną cieplejsze masy powietrza o cechach polarnomorskich.

Wyż baryczny o imieniu Elisabeth ustępuje stopniowo miejsca zatoce niżu znad Morza Norweskiego i Skandynawii. Centrum wyżu znalazło się ubiegłej nocy nad Rumunią. Już w piątek nad Polską pojawią się opady atmosferyczne, ale będą słabe. Mogą mieć gdzieniegdzie charakter marznący i powodujący gołoledź w północnej połowie kraju. Jeszcze dziś znajdujemy się w powietrzu arktycznym starym. Od jutra napłynie nieco cieplejsza masa polarnomorska i odwilż zacznie obejmować coraz większy obszar Polski. Weekend z silnym wiatrem i opadami atmosferycznymi w Polsce. Jedynie nad morzem i w górach wiatr będzie o skali wichury. Przyszły tydzień powinien przynieść podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. To właśnie we wschodniej połowie kraju najczęściej wystąpi mróz nocami i w godzinach porannych. Na zachodzie częściej przez całą dobę temperatura okaże się dodatnia. Wkraczać zaczniemy coraz śmielej we wczesne przedwiośnie.

Analiza synoptyczna na 9 lutego 2023, 00 UTC według BPM Wrocław dla Europy i obszarów przyległych

antycyklon wpływa na pogodę
Antycyklon wpływa na pogodę, masa arktyczna nad Polską

Cyklony przyniosą spadek ciśnienia atmosferycznego

Z prognoz numerycznych wynika, że w drugiej połowie mijającego tygodnia na obszarze Europy Północnej pojawią się większe opady zimowe. Duże zmiany w pogodzie czekają nas także w Polsce, gdyż na aurę pod koniec tygodnia zaczną wpływać kolejne cyklony, których centra znajdą się nad Europą Północną. Nad naszym krajem do końca tygodnia obecne będą przynajmniej 3-4 fronty atmosferyczne, nasili się również prędkość wiatru. Wyż słabnie dziś i do niedzieli ciśnienie obniży się o nawet 10-20 hPa w całym kraju.

Cyklony z północy Europy spowodują spadek ciśnienia. Prognozowane orientacyjnie maksymalne ciśnienie na poziomie morza w okresie od 8.02.2023 r. do 22.02.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

ciśnienie spadnie, nadchodzą niże baryczne
Cyklony przyniosą spadek ciśnienia. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

Zobacz też: Załamanie pogody dotrze do Polski. Do 15 cm śniegu. Wichura przyniesie wiatr > 80 km/h

Cyklony przyniosą wichury. Prognozowane porywy wiatru w Europie do 12 lutego 2023, 21 UTC w obszarach górskich i podgórskich porywy wiatru mogą być zaniżone przez model GFS

cyklony i ich wpływ na pogodę
Cyklony przyniosą wichury nie tylko na północy Europy

Poniższa grafika dobrze ukazuje dużą dynamikę w pogodzie na północy Starego Kontynentu. Dziś obfite opady zimowe występują na chłodnym froncie atmosferycznym na obszarze Norwegii. Największy przyrost pokrywy śnieżnej może nastąpić w rejonach górskich i podgórskich. Akumulacja pokrywy śnieżnej w ciągu 18-24 godzin może sięgnąć na tym obszarze nawet 20-30 cm śniegu. Dodatkowo pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

Cyklony przyniosą dynamiczną pogodę. Prognoza na 9 lutego 2023, 3 UTC dla Europy i obszarów przyległych

cyklony przyniosą wzrost dynamiki
Dynamiczna pogoda spowodowana przez aktywne cyklony

Kolejny aktywniejszy ośrodek niżowy z układem frontów atmosferycznych, który wchodzić ma w skład cyrkulacji strefowej atmosfery, pojawi się nad Europą Północną w piątek. Przyniesie on również atak zimy na obszarze południowej Norwegii, Szwecji, zahaczy również o południe Finlandii oraz kraje bałtyckie. Z uwagi na dużą różnice ciśnienia pomiędzy wyżem z południem a niżem. Pojawi się silny wiatr, który w niektórych miejscach na północy Starego Kontynentu spełni kryteria dla wichury.

Cyklony i ich wpływ na pogodę. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 10 lutego 2023, 18 UTC

cyklony zaczną wpływać na pogodę
Cyklony zmienią pogodę. Pojawią się opady i wichury w wielu regionach

Spora pokrywa śnieżna na mapie. Śnieg jednak stopnieje na nizinach w drugiej dekadzie lutego w Polsce

Poniższa mapa obrazuje nam orientacyjny zasięg pokrywy śnieżnej na obszarze Europy, części Azji oraz Islandii do połowy miesiąca. Widzimy, że śnieżna zima z dużą pokrywą śnieżną występować ma głównie na obszarze Skandynawii oraz w państwach bałtyckich, jak i też na terenie Federacji Rosyjskiej, gdzie zalegać ma nawet 30-120 cm śniegu. Na obszarze Polski, śnieg szybko stopnieje z nizin i wyżyn w drugiej dekady lutego, kiedy to dotrą do nas cieplejsze masy powietrza, przynosząc powiew przedwiośnia. Spora pokrywa śnieżna z okresową większą tendencją do topnienia i dalszego osiadania występować będzie głównie w górach. Zimowe opady pojawią się już pod koniec tygodnia, powodując chwilowy przyrost pokrywy zimowej w obszarach górskich. Pod koniec 1 dekady mijającego miesiąca zalega sporo śniegu na Kasprowym Wierchu i Dolinie Pięciu Stawów. Jednak na najwyżej położonej w Polsce stacji wysokogórskiej PSHM mamy aż 174 cm, gdy na tej drugiej stacji mamy niewiele mniej, bo 161 cm białego puchu.

Cyklony będą kształtować pogodę przez kilka dni w Europie Północnej i częściowo Środkowo-Wschodniej

Przeczytaj również: Gwałtowne ocieplenie zmierza do Polski. Mróz siarczysty ustąpi. Pogoda nagle się zmieni. Będzie ponad 10°C

Prawdopodobny zasięg pokrywy śnieżnej do 15 lutego 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

sporo śniegu w Europie i Azji
Cyklony przyniosą kolejne porcje opadów mieszanych, deszczu i śniegu. Sporo śniegu na mapie do połowy lutego 2023 r.

Grubość pokrywy śnieżnej, 9 lutego 2023, 07:00 czasu urzędowego na obszarze Tatr i Podhala

dużo śniegu na Kasprowym Wierchu
Najwięcej śniegu na Kasprowym Wierchu

Już dziś podamy więcej szczegółów o zbliżającym się wzrośnie dynamiki w atmosferze w kontekście Polski. Śledźcie nasze najnowsze prognozy pogody.

Fanipogody.pl