Gwałtowne ocieplenie zmierza do Polski. Mróz siarczysty ustąpi. Pogoda nagle się zmieni. Będzie ponad 10°C

Gwałtowne ocieplenie zaczyna pojawiać się w prognozach. Śnieg zniknie z nizin i wyżyn. Widać koniec mrozu siarczystego. Pogoda nagle się zmieni. W prognozach pojawia się ponad 10°C.

Gwałtowne ocieplenie widzi kolejna realizacja modelu ECMWF na kolejne tygodnie lutego w Polsce

gwałtowne ocieplenie pojawi się w Polsce
Gwałtowne ocieplenie w prognozach ECMWF. Dane: ECMWF, wizualizacja CMM IMGW-PIB

Zgodnie z prognozami koniec ubiegłego tygodnia przyniósł istotne ochłodzenie. Spłynęło do nas mroźne powietrze pochodzenia arktycznego. Zmniejszyła się dynamika w pogodzie, gwałtownie wzrosło ciśnienie atmosferyczne o nawet 30-40 hPa w ciągu 24-32 godzin. Kulminacyjna faza z wysokim ciśnieniem przypadnie na przełom 1 i 2 dekady lutego, kiedy to zbliży się do 1050 hPa. Wygląda na to, że dni z silnym mrozem są policzone i nadchodzą duże zmiany w pogodzie. Sprawdzamy, do kiedy utrzyma się większy mróz, gdyż coraz więcej wiązek prognostycznych z różnych modeli numerycznych zaczyna pokazać duże ocieplenie w kolejnych dniach.

Gwałtowne ocieplenie zmierza do kraju

Prognozowane orientacyjnie wartości ciśnienia na poziomie morza w okres od 7.02.2023 r. do 20.02.2023 r. według WRF-GFS Medium dla Polski. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

gwałtowne ocieplenie i
Gwałtowne ocieplenie i spadek ciśnienia atmosferycznego w drugiej dekadzie lutego

Gwałtowne ocieplenie wkroczy do Polski w pierwszych dniach 2 dekady lutego

Temperatura w pierwszych dniach drugiej dekady mijającego miesiąca może wzrosnąć o nawet 20-30 stopni. Dwucyfrowy mróz ustąpi nocami, częściej temperatura przez całą dobę może być dodatnia z nielicznymi wyjątkami. Napłynie do nas cieplejsza masa powietrza z zachodu, południowego zachodu.

Przeczytaj też: Wichura o sile huraganu uderzy w Europę. Wiatr 150-180 km/h. Wiemy, kiedy załamanie pogody w Polsce

Gwałtowne ocieplenie stanie się faktem w drugiej dekadzie lutego na obszarze całej Polski. Prognoza wiązkowa pochodząca z modelu ECMWF na okres od 7.02.2023 r. do 22.02.2023 r.

gwałtowne ocieplenie stanie się faktem
Gwałtowne ocieplenie widać na wiązkach ensemble różnych modeli

Prognoza wiązek dla wysokości izobarycznej 850 hPa ukazuje nam duże ocieplenie w drugiej dekadzie lutego według modelu GFS

gwałtowna zmiana pogody przed nami
Gwałtowne ocieplenie wystąpi w Polsce

Z prognoz wynika, że przed nami kulminacyjna faza ochłodzenia, której sprzyjać ma obecność silnego wyżu, który znad Białorusi i Ukrainy, znajdzie się na południowym wschodzie naszego kraju, bądź nad Bałkanami. Już ubiegłej nocy w rejonach górskich i podgórskich temperatura spadała do -15°C/-23°C. Najchłodniej było na automatycznej stacji w Poroninie, gdzie na 2 metrach zanotowano aż -23°C. Szczegóły wpis o nocnych spadkach temperatury, pojawi się w kolejnych godzinach na łamach naszego portalu.

Gwałtowne ocieplenie spowoduje redukcje ujemnej anomalii temperatury

Wyliczana średnia anomalia temperatury na okres od 7.02.2023 r. do 13.02.2023 r. uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

gwałtowne ocieplenie do Polski zmierza
Gwałtowne ocieplenie już blisko

Za dnia mróz na nizinach i wyżynach będzie słaby. Wyjątkiem będą tu rejony górskie, gdzie szczególnie w szczytowych partiach gór powszechny okaże się dwucyfrowy mróz. W drugiej połowie tygodnia, ze szczególnym uwzględnieniem weekendu zaobserwujemy systematyczny wzrost temperatury. Z prognoz wynika, że już w okolicach 11-12 lutego 2023 r. w całym kraju temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Pomimo ochłodzenia, które trwa w pierwszych dniach drugiej dekady lutego temperatury wzrosną w całym kraju. Do 13 dnia miesiąca, średnia anomalia temperatury sięgnie około 0,7°C powyżej normy. Najchłodniej będzie w dalszym ciągu na krańcach południowych z wartościami poniżej normy. Do połowy lutego średnie odchylenie powinno wychodzić w okolicach 1°C w kraju.

Zobacz również: Śnieżyca widoczna w prognozach dla Polski. Potężny atak zimy na północy. Spadnie 50-80 cm świeżego śniegu

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.02.2023 do 13.02.2023, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

redukcja ujemnej anomalii temperatury
Redukcja ujemnej anomalii temperatury, luty 2023 r. nie powinien być tak bardzo ciepły jak styczeń

Gwałtowne ocieplenie spowoduje redukcje pokrywy śnieżnej z kraju

Z prognoz wynika, że niewielka pokrywa śnieżna leży na nizinach i wyżynach we wtorek. Zdecydowanie więcej śniegu leży w górach. Na Kasprowym Wierchu, czyli najwyżej położonej stacji wysokogórskiej w Polsce mamy blisko 1,8 m pokrywę śnieżną, ale zaspy w górach sięgają nawet 2-3 m. Śnieg zniknie w pierwszych dniach drugiej dekady lutego z nizin i wyżyn. Utrzyma się tylko w górach i obszarach podgórskich, gdzie również ma mieć tendencje do dalszego osiadania i topnienia.

Grubość pokrywy śnieżnej, 7 lutego 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

gwałtowne ocieplenie spowoduje redukcje pokrywy śnieżnej
Gwałtowne ocieplenie spowoduje szybki ubytek pokrywy śnieżnej

Warto również rzucić okiem na grubość pokrywy śnieżnej do okolic połowy lutego. Widzimy, że model GFS i ECMWF pokazują nam praktycznie całkowity zanik zimowej pokrywy na nizinach i wyżynach. Wyjątek stanowić będą tu rejony górskie i podgórskie, gdzie śniegu ma być dużo. Warunki do jazdy na nartach na południu kraju okażą się bardzo dobre.

Orientacyjna prognoza grubości pokrywy śnieżnej na okres od 7.02.2023, 00Z do 16.02.2023.r. 06 UTC według modelu ECMWF

gwałtowne ocieplenie zmierza do Polski
Gwałtowne ocieplenie spowoduje zmianę pogody i topnienie śniegu

Także model GFS pokazuje nam zanik pokrywy śnieżnej na okres od 7.02.2023 r. 00Z do 15.02.2023 r. 12 UTC dla Polski. Śnieg zacznie szybko topnieć wraz z początkiem drugiej dekady lutego.

duża odwilż zmierza do Polski
GFS pokazuje najwięcej śniegu w połowie miesiącach w górach

Duże ocieplenie spowoduje przekroczenie 10 stopni w Polsce

Niskie wartości utrzymają się przynajmniej do końca 1 dekady mijającego miesiąca. Mróz dwucyfrowy może wystąpić nie tylko w górach, ale także na nizinach i wyżynach w obszarach większych przejaśnień oraz rozpogodzeń. Jednak odwilż zacznie obejmować coraz większy obszar Polski już w pierwszych dniach drugiej dekady lutego. Przeważnie pozostaniemy w polu wyżowym, natomiast aktywność frontów atmosferycznych będzie dużo niższa, niż na przełomie stycznia i lutego oraz w pierwszych dniach mijającego miesiąca.

odwilż zmierza do Polski
Idzie odwilż do Polski

Temperatura wzrośnie o nawet 20-30 stopni w Polsce

Z prognoz wiązkowych wynika, że już pod koniec tygodnia na coraz większym obszarze Polski temperatury będą dodatnie. Zmieniać zacznie się położenie centrum wyżu nad Ukrainą, co doprowadzi do adwekcji z zachodu, południowego zachodu dużo cieplejszej masy powietrza. Na zachodzie najszybciej pojawi się większa odwilż, natomiast na wschodzie panować ma początkowo mróz całodobowy. W ciągu kilku dni temperatura w wielu regionach wzrośnie o nawet 15-30 stopni, powodują szok termiczny u wielu osób. Niewykluczone, że temperatura przekroczy ponad 10°C w ciągu dnia, a nocny i poranny mróz stanie się rzadkością. Przed nami więc gwałtowne ocieplenie, które obejmie cały kraj.

Wstępna prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 14 lutego 2023, 18 UTC według modelu GFS

gwałtowna odwilż zmierza do Polski
Temperatura przekroczy 10 stopni w Polsce

Orientacyjna prognoza temperatury na 14 lutego 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

gwałtowna odwilż idzie do Polski
Odwilż zmierza do kraju

Prognozowana anomalia temperatury na 2 m według modelu ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1979-2010 r. na 12 lutego 2023 r.

zmiana pogody w prognozach
Zmiana aury w Polsce stanie się faktem w najbliższych dniach

Prognozowana anomalia temperatury na 15 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF HRES dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowna odwilż zmierza do Polski
Duże ocieplenie stanie się faktem w drugiej dekadzie grudnia

Luty jest ostatnim miesiącem meteorologicznej zimy i ma zapisać się w skali miesięcznej nieco powyżej normy. Ilość opadów powinna wyjść w normie wieloletniej. Już 1 marca 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna wiosna. Jednak w związku z nagłym ociepleniem stratosferycznym okresy chłodu i duże opady śniegu mogą okazać się niezwykle uciążliwe na przełomie zimy i wiosny oraz w pierwszych tygodniach nowej pory roku. Prognozy śledzimy nieustannie i wkrótce podamy kolejne informacje pogodowe.

Fanipogody.pl